Kent Nielsens Silkeborg-mandskab rider i øjeblikket på en bølge af gode resultater.
Mandag aften fik Silkeborg IF den fjerde sejr på stribe, da OB blev besejret med 3-0, og endnu en gang løb en bestemt spiller med overskrifterne.
Brandvarme Alexander Lind kom på måltavlen to gange, hvilket sender angriberen op som superligatopscorer med syv mål.
Alle syv scoringer er kommet i de seneste seks kampe, og hovedpersonen selv havde heller ikke set den gode stime komme. I sæsonens første to kampe blev det nemlig kun til minimale indhop.
– Det er ret vildt. Det var ikke lige det, jeg havde regnet med, men det er en vild periode, jeg er kommet ind i lige nu. Jeg har endelig fået vist, hvad jeg kan, siger Alexander Lind.
Troen på sig selv har været vigtig for Silkeborg-angriberen, der fortæller, at han går ind med en helt anden tilgang til kampene end tidligere, hvor nervøsiteten fyldte for ham.
– Det handler om at få chancerne, og så handler det i høj grad også om tiltro fra Kent (Nielsen, red.). Jeg tror, alle spillere ved, at hvis man skal spille godt, så skal man også have tiltro fra træneren, så det nyder jeg virkelig, siger angriberen.
Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen er også begejstret for sin angrebskomet, selv om det for ham ikke er så vigtigt, hvem der har den sidste fod på bolden.
– Som træner er du ligeglad med, hvem der scorer. Men det hjælper altid, hvis du har en, der er klinisk og effektiv, og det er Alexander Lind i øjeblikket, siger cheftræneren.
Selv om Kent Nielsen er en rutineret ræv, så havde han alligevel ikke kunne forudsige, at Alexander Lind ville score syv mål i seks kampe.
– Det var der ingen, der havde set komme. Det er ikke for at tale Alexander ned, men han er også i en periode, hvor effektiviteten er det, han scorer højst på.
– Men det er ikke forbudt at være effektiv, og det var vi også i dag, siger Kent Nielsen.
Silkeborg cementerede med sejren i Odense sin fjerdeplads i Superligaen, hvor silkeborgenserne kun er tre point fra FCK på førstepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER