Kent Nielsen om Lind: Ingen havde set det komme

Silkeborgs Alexander Lind nyder tiltroen fra træner Kent Nielsen, og angriberen er nu topscorer i Superligaen.



Kent Nielsens Silkeborg-mandskab rider i øjeblikket på en bølge af gode resultater.

Mandag aften fik Silkeborg IF den fjerde sejr på stribe, da OB blev besejret med 3-0, og endnu en gang løb en bestemt spiller med overskrifterne.

Brandvarme Alexander Lind kom på måltavlen to gange, hvilket sender angriberen op som superligatopscorer med syv mål.

Alle syv scoringer er kommet i de seneste seks kampe, og hovedpersonen selv havde heller ikke set den gode stime komme. I sæsonens første to kampe blev det nemlig kun til minimale indhop.

– Det er ret vildt. Det var ikke lige det, jeg havde regnet med, men det er en vild periode, jeg er kommet ind i lige nu. Jeg har endelig fået vist, hvad jeg kan, siger Alexander Lind.

Troen på sig selv har været vigtig for Silkeborg-angriberen, der fortæller, at han går ind med en helt anden tilgang til kampene end tidligere, hvor nervøsiteten fyldte for ham.

– Det handler om at få chancerne, og så handler det i høj grad også om tiltro fra Kent (Nielsen, red.). Jeg tror, alle spillere ved, at hvis man skal spille godt, så skal man også have tiltro fra træneren, så det nyder jeg virkelig, siger angriberen.

Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen er også begejstret for sin angrebskomet, selv om det for ham ikke er så vigtigt, hvem der har den sidste fod på bolden.

– Som træner er du ligeglad med, hvem der scorer. Men det hjælper altid, hvis du har en, der er klinisk og effektiv, og det er Alexander Lind i øjeblikket, siger cheftræneren.

Selv om Kent Nielsen er en rutineret ræv, så havde han alligevel ikke kunne forudsige, at Alexander Lind ville score syv mål i seks kampe.

– Det var der ingen, der havde set komme. Det er ikke for at tale Alexander ned, men han er også i en periode, hvor effektiviteten er det, han scorer højst på.

– Men det er ikke forbudt at være effektiv, og det var vi også i dag, siger Kent Nielsen.

Silkeborg cementerede med sejren i Odense sin fjerdeplads i Superligaen, hvor silkeborgenserne kun er tre point fra FCK på førstepladsen.

/ritzau/



Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Ny nedtur for Ansu Fati

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale