Kent Nielsen om Lind: Ingen havde set det komme

Silkeborgs Alexander Lind nyder tiltroen fra træner Kent Nielsen, og angriberen er nu topscorer i Superligaen.



Kent Nielsens Silkeborg-mandskab rider i øjeblikket på en bølge af gode resultater.

Mandag aften fik Silkeborg IF den fjerde sejr på stribe, da OB blev besejret med 3-0, og endnu en gang løb en bestemt spiller med overskrifterne.

Brandvarme Alexander Lind kom på måltavlen to gange, hvilket sender angriberen op som superligatopscorer med syv mål.

Alle syv scoringer er kommet i de seneste seks kampe, og hovedpersonen selv havde heller ikke set den gode stime komme. I sæsonens første to kampe blev det nemlig kun til minimale indhop.

– Det er ret vildt. Det var ikke lige det, jeg havde regnet med, men det er en vild periode, jeg er kommet ind i lige nu. Jeg har endelig fået vist, hvad jeg kan, siger Alexander Lind.

Troen på sig selv har været vigtig for Silkeborg-angriberen, der fortæller, at han går ind med en helt anden tilgang til kampene end tidligere, hvor nervøsiteten fyldte for ham.

– Det handler om at få chancerne, og så handler det i høj grad også om tiltro fra Kent (Nielsen, red.). Jeg tror, alle spillere ved, at hvis man skal spille godt, så skal man også have tiltro fra træneren, så det nyder jeg virkelig, siger angriberen.

Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen er også begejstret for sin angrebskomet, selv om det for ham ikke er så vigtigt, hvem der har den sidste fod på bolden.

– Som træner er du ligeglad med, hvem der scorer. Men det hjælper altid, hvis du har en, der er klinisk og effektiv, og det er Alexander Lind i øjeblikket, siger cheftræneren.

Selv om Kent Nielsen er en rutineret ræv, så havde han alligevel ikke kunne forudsige, at Alexander Lind ville score syv mål i seks kampe.

– Det var der ingen, der havde set komme. Det er ikke for at tale Alexander ned, men han er også i en periode, hvor effektiviteten er det, han scorer højst på.

– Men det er ikke forbudt at være effektiv, og det var vi også i dag, siger Kent Nielsen.

Silkeborg cementerede med sejren i Odense sin fjerdeplads i Superligaen, hvor silkeborgenserne kun er tre point fra FCK på førstepladsen.

/ritzau/





FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer