Allerede ved middagstid florerede rygtet i Aarhus

AGF-træner Uwe Rösler nyder "symbiosen" med AGF-fansene. Men de mest feststemte af slagsen må han altså undvære mod Lyngby.



FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.

Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november. 

Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang. 

– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.

AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.

– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.

– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.

– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler. 

Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.

AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen. 





TransferLIVE: Her er prisen på Jordan Larsson




LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Mexico – Sydafrika

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

City med vildt rekordbud

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben