Allerede ved middagstid florerede rygtet i Aarhus

AGF-træner Uwe Rösler nyder "symbiosen" med AGF-fansene. Men de mest feststemte af slagsen må han altså undvære mod Lyngby.



FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.

Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november. 

Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang. 

– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.

AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.

– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.

– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.

– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler. 

Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.

AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League