FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.
Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november.
Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang.
– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.
AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.
– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.
– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.
– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler.
Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.
AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER