Allerede ved middagstid florerede rygtet i Aarhus

AGF-træner Uwe Rösler nyder "symbiosen" med AGF-fansene. Men de mest feststemte af slagsen må han altså undvære mod Lyngby.



FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.

Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november. 

Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang. 

– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.

AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.

– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.

– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.

– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler. 

Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.

AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen. 






Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brøndby fyrer Steve Cooper

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?