Allerede ved middagstid florerede rygtet i Aarhus

AGF-træner Uwe Rösler nyder "symbiosen" med AGF-fansene. Men de mest feststemte af slagsen må han altså undvære mod Lyngby.



FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.

Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november. 

Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang. 

– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.

AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.

– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.

– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.

– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler. 

Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.

AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Dansk stjerne i milliontransfer

AGF – Brøndby IF

Her kan du se de danske hold i Europa

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Superliga-træner måtte give meget svær besked

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark