FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.
Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november.
Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang.
– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.
AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.
– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.
– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.
– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler.
Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.
AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
MEDIE