Allerede ved middagstid florerede rygtet i Aarhus

AGF-træner Uwe Rösler nyder "symbiosen" med AGF-fansene. Men de mest feststemte af slagsen må han altså undvære mod Lyngby.



FREDENSVANG (Tipsbladet): AGF har onsdag modtaget en hård straf af Fodboldens Disciplinærinstans på baggrund af hjemmekampen mod Brøndby IF den 21. oktober.

Grundet voldsom brug af pyroteknik har AGF modtaget en bøde på 200.000 kroner, og derudover vil stemningsafsnittet være lukket mod Lyngby den 3. november. 

Det vidste Uwe Rösler ikke med sikkerhed, da Tipsbladet og den øvrige presse mødte AGF-træneren ved middagstid, men rygterne om straffen fra disciplinærinstansen havde nået Fredensvang. 

– Jeg har nærmest ikke lyst til at tænke på det, for jeg er en mand, der nyder symbiosen med tilskuerne. Jeg tror, jeg har behov for den, sagde Uwe Rösler om straffen, der altså ikke var officiel meldt ud på det tidspunkt.

AGF-bossen bruger alle sine kræfter på den kommende kamp mod Lyngby.

– Hvad end der sker, er det uden for min kontrol. Vi skal håndtere det og Lyngby-kampen, og lad mig bare være klar: Lyngby-kampen er en vanvittigt vigtig kamp. Uden at lægge pres på nogen, er det en virkelig stor kamp. Som mod Horsens i vores første sæson og Randers, da vi kvalificerede os til Top 6. Vi har virkelig brug for den atmosfære, der kan skabes.

– Bare se på tabellen. Jeg ved, jeg plejer at sige, at jeg ikke kigger så meget på tabellen. Men det hele er helt åbenlyst meget tæt. Og vi skal også bide mærke i kampene, der kommer bagefter, og Lyngby kæmper for livet. Det bliver en interessant og en hård kamp for os. Vi skal vinde den kamp, og vi kunne virkelig bruge tilskuerne.

– Vi kan virkelig bruge dem, der gerne må komme ind, hvordan det så end ser ud, så der bliver skabt atmosfære for spillerne, lød det fra Rösler. 

Stemning skal der nok blive i Aarhus, men det bliver altså uden det normale stemningsafsnit, der vil være lukket til søndagens kamp.

AGF-direktør Jacob Nielsen har meldt ud, at den århusianske klub accepterer straffen. 





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Argentina – Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Norge – Senegal

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Slagter stjerner: Noget lort!

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

I dialog med Steve Cooper

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Frankrig – Irak

Sender opfordring til Superliga-træner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jordan – Algeriet