Tipsbladet ser frem mod sæsonstarten i Superligaen og har fokus på hvert af de 12 hold. Vi gennemgår styrker og svagheder og ser nærmere på, hvordan klubberne står forud for sæsonstarten.
Denne gang Silkeborg IF:
Transfers:
Ind:
Pedro Ganchas (Pacos de Ferreira)
Ramazan Orazov (FC Aktobe)
Andreas Poulsen (AaB)
Younes Bakiz (AaB)
Andreas Pyndt (IFK Göteborg, retur fra leje)
Frederik Carstensen (FC Fredericia, retur fra leje)
Ud:
Stefan Teitur Thordarson (Preston)
Joel Felix (Arminia Bielefeld)
Lubambo Musonda (FC Magdeburg)
Kasper Kusk (Vendsyssel FF)
Frederik Rieper (FC Fredericia)
Asbjørn Bøndergaard (FC Fredericia, lejeaftale)
Oscar Fuglsang (FC Fredericia, lejeaftale)
Træningskampe:
FC København – Silkeborg IF 1-0
Silkeborg IF – FK Haugesund 2-2
FC Utrecht – Silkeborg IF: 2-2
PEC Zwolle – Silkeborg IF: 1-3
Silkeborg IF – Vendsyssel FF: 1-4
Bud på idealopstilling (4-3-2-1):
Nicolai Larsen – Oliver Sonne, Alexander Busch, Pedro Ganchas, Andreas Poulsen – Anders Klynge, Mark Brink, Pelle Mattsson – Tonni Adamsen, Younes Bakiz – Alexander Lind
Status:
Silkeborg IF er sagt farvel til profilen Stefan Teitur Thordarson, mens lejeaftalen med Lubambo Musonda er udløbet, og zambieren fortsætter karrieren i FC Magdeburg. Men det ligger i kortene, at de danske pokalvindere kommer til at sælge spillere denne sommer. Spørgsmålet er bare hvornår. SIF har fokus på Europa, hvor man i 2. runde af Europa League-kvalifikationen står over for Molde fra Norge.
Salgsemner er der nok af: Oliver Sonne, Mark Brink og Anders Klynge er de oplagte navne, SIF kan sælge denne sommer. Sonne er nok den mest sandsynlige med tanke på, at SIF har Jens Martin Gammelby i truppen, mens det omvendt virker utænkeligt, at man sælger alle tre midtbanespillere.
På indgangssiden er der kommet nogle for SIF atypiske signings i form af portugisiske Pedro Ganchas til midterforsvaret og midtbanespiller Ramazan Orazov fra Kasakhstan. Andreas Pyndt er vendt retur fra lejepopholdet i IFK Göteborg, og han kan stå til at få chancen, skulle SIF vælge at sælge Mark Brink.
I Silkeborgs idealopstilling har vi sat Alexander Busch, selv om det er uvist, hvornår han kan spille igen grundet en skade. Samtidig står spillere som Younes Bakiz og Andreas Pyndt på spring og presser sig godt på.
Styrker:
Kent Nielsen har været i SIF i lang tid, og hans koncept og ideer er helt på plads. Det er den helt store styrke i SIF, at man ved, hvad man skal gøre – også når der kommer nye spillere. Samtidig er SIF kommet til et sted, hvor der er god bredde i holdet og der er kvalitet over det meste af linjen.
Svagheder:
Venstre back-positionen ser svag ud lige nu, hvor Andreas Poulsen er eneste mand, der har sin naturlige styrke på pladsen. Hans forår var svingende, dog med lovende takter mod slutningen af sæsonen, men her gør SIF nok klogt i at kigge efter et alternativ, der kan konkurrere om spilletid. Også 10'er-positionen havde udfordringer i foråret, hvor Kent Nielsen ledte og ledte og ledte efter noget, der fungerede.
Han bliver vigtig:
Nicolai Larsen er kaptajn i Silkeborg IF og det store omdrejningspunkt i defensiven. Målmanden er blandt de bedre i Superligaen og en vigtig erfaren spiller, som SIF's unge folk kan lære af.
Hold øje med:
Der er nok ikke mange i Danmark, der kender Ramazan Orazov, men i Silkeborg har de store forventninger til den kasakhiske landsholdsspiller. Den 26-årige midtbanespiller må forventes at få god tid til at spille sig ind på Kent Nielsens hold, da der i forvejen er dygtige midtbanespillere, men det er en spiller, der kan ende med at blive et scoop for Silkeborg, da han er en boldstærk midtbanespiller.
Hold også øje med unge Oskar Boesen, som træner Kent Nielsen har haft et godt øje til. Boesen begyndte at få lidt mere spilletid mod slutningen af sidste sæson. En spændende arbejdsom midtbanespiller.
Spørgsmålstegnet:
Kan SIF score nok mål til at holde sig i subtoppen af Superligaen? Midtjyderne lavede blot 13 mål i 15 kampe i foråret, hvor topscorer Alexander Lind var målløs. Man skal have skabt chancer og få mere ud af Alexander Lind, hvis det skal blive en ny jubelsæson for Silkeborg IF.
Premiere:
Silkeborg IF – Sønderjyske, søndag den 21. juli klokken 14.00.
Statistik fra sæsonen 2023/2024:

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Hylder “lynet” Osula

Vil købe Oliver Christensen

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Vanvidsskifte under opsejling?

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Færdig i FC Barcelona?

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken