Real Madrid løb onsdag ind i nye udfordringer i Champions League, hvor storklubben tabte for tredje gang i det indledende gruppespil.
På udebane blev den spanske storklub besejret med 0-2 af Liverpool, og undervejs brændte Real Madrids Kylian Mbappé et straffespark.
Mbappé, der kom til klubben i sommer, har haft svært ved at finde sit normale, høje niveau i sin nye klub. Og Real Madrid-træner Carlo Ancelotti erkender, at franskmanden måske mangler lidt selvtillid for tiden.
– Han har det svært for tiden, og vi bliver nødt til at støtte ham og give ham kærlighed. Så skal det med tiden nok gå, siger Ancelotti.
– Det kan godt være, at han mangler lidt selvtillid. Nogle gange har man perioder, hvor tingene ikke helt fungerer. Men man kommer igennem det. Folk har brændt straffespark før. Det sker ofte, siger den italienske træner.
Carlo Ancelotti, der har vundet Champions League fem gange som træner, erkender desuden, at Liverpool var bedre i onsdagens opgør.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så var det et fair resultat. De har en virkelig god dynamik for tiden. De er tændte og spiller med høj intensitet, siger han.
Samme holdning har Real Madrids engelske midtbaneprofil, Jude Bellingham.
– De ville det mere end os i dag, hvilket er virkelig skuffende. Det var et skidt resultat mod et af de bedst præsterende hold i Europa, siger Bellingham.
Liverpool har under klubbens nye træner, Arne Slot, der har erstattet Jürgen Klopp, været nærmest ustoppelige i denne sæson.
I Champions League er det blevet til fem sejre i fem kampe.
I Premier League ligger klubben på en klar førsteplads med otte point ned til nummer to, de forsvarende mestre fra Manchester City.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
