Sæsonen er ikke forbi endnu, men man kan allerede knalde et stempel på FC Midtjylland, hvor der stor "FIASKO".
Bevares, det gik udmærket i Europa, men på hjemlig grund har FC Midtjylland været konstant i tovene, og søndag missede holdet endegyldigt chancen for at komme med i mesterskabsspillet. Dermed skal vicemestrene deltage i nedrykningsspillet – det er næsten ikke til at tro.
Derudover har sæsonen også budt på en tidlig exit i pokalturneringen og to trænerfyringer, så hvis Claus Steinlein og co. bare går og venter på sommerferie, forstår man dem godt.
Anderes Dreyer forlod FC Midtjylland i januar, men fra sin pind i Bruxelles har han naturligvis fulgt sine tidligere holdkammerater. Og det har ikke været opmuntrende.
– Det var ikke, hvad vi forventede af sæsonen, da jeg selv var FC Midtjylland-spiller, og heller ikke da jeg tog af sted. Jeg synes selvfølgelig, at kvaliteterne er til meget mere i FC Midtjylland, siger Anders Dreyer til Tipsbladet og tilføjer om sidste uges fyring af Albert Capellas:
– Det er sådan, det går nogle gange. Det er selvfølgelig spillerne, det har ansvaret, og jeg var også med under Albert, hvor det pointmæssigt ikke gik særlig godt i Superligaen. Nogle gange tager ledelsen en beslutning, og så er det sådan, det er.
Du var med under både Bo Henriksen og Albert Capellas. Det er to meget forskellige trænere – var overgangen for stor?
– Det kan da godt være set i bagklogskabens lys, at overgangen var for stor, men det er sådan noget, man skal vænne sig til som spiller. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg havde det fantastisk med Bo, men det havde jeg også med Albert. Det er ærgerligt at se to så gode trænere blive fyret i FC Midtjylland.
Man kan naturligvis ikke komme udenom, at ledelsen i FC Midtjylland har fejlet, men Anders Dreyer ser ingen grund til at pege fingre af Claus Steinlein, Svend Graversen og de andre.
– Ledelsen skal tage de beslutninger, de tror på, og nogle gange rammer man den, andre gange gør man ikke. Vi er alle mennesker, og vi kan ramme den i røven den ene dag og ikke den næste dag, lyder det fra Anders Dreyer.
FC Midtjylland deltager i nedrykningsspillet sammen med OB, Silkeborg IF, AC Horsens, Lyngby Boldklub og AaB.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Så blev det officielt
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM