Anders Due forlænger ikke med AaB

Til sommer udløber Anders Dues aftale med AaB, men den bliver ikke forlænget. Dermed forlader han formentlig klubben til sommer, men er også klar til en ny klub allerede i januar.



Anders Due har sammenlagt været i AaB i syv år, men til sommer er det slut. Venstrebensspilleren får ikke forlænget sin kontrakt med Superligaens nummer to, er parterne blevet enige om. 

– Som det ser ud, forlænger vi ikke. Vi holdte et møde i november, hvor vi blev enige om ikke at forlænge. Jeg har ikke spillet så meget, og jeg har et ønske om at spille fast, så vi blev enige om, at det var tid til at prøve noget nyt, siger han til tipsbladet.dk.

– Der er aldrig noget, der er definitivt, og ting kan ændre sig hurtigt i den her verden, men de andre år har det ligget til en forlængelse, og det gør det ikke nu.

Dermed skal han efter alt at dømme ud og finde sig en ny klub til sommer, men det er ikke udelukket, at han skifter allerede i januar. Det skal dog være det rigtige tilbud, for han bliver gerne i AaB og tager foråret med.

– Det er muligt, jeg skifter i det her vindue, men det skal både passe med familien og det sportslige. Jeg vil gerne blive og spille det spændende forår, men jeg er også klar nu, hvis jeg får et interessant tilbud, siger han. 

Tilbud har der ellers allerede været, men de faldt ikke i Anders Dues smag. Derfor er kigger han sig omkring efter en ny arbejdsgiver, som ikke nødvendigvis behøver være i Danmark. 

– Der har været andre klubber, men det var ikke interessant. Vi arbejder videre, og jeg mener, jeg er god nok til Superligaen, men det kan også være Norge eller Sverige. Jeg er åben for det meste, siger Anders Due, der spillede 11 kampe i efteråret, men ikke 90 minutter en eneste gang.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’