Anders Rasmussen: Jeg er helt rask

Målmanden Anders Rasmussen har overstået en vellykket operation for forstadiet til kræft og skal nu i gang med at finde sig en ny klub.



I efteråret var Anders Rasmussen lejet ud fra FC Midtjylland til Viborg, hvor han passede målet i de tre sidste kampe. Forhandlingerne omkring en permanent kontrakt med Viborg var indledt men blev ikke til noget, da målmanden fik konstateret celleforandringer i en kirtel under højre arm. Anders Rasmussen blev opereret i sidste uge, hvor flere kirtler blev fjernet.

– Jeg har fået resultatet, som viser, at der ikke var noget sygdom i nogle af de andre kirtler. Jeg er erklæret helt rask, men det er klart, at jeg har haft en del andet at tænke på end fodbold i den seneste tid, siger Anders Rasmussen til tipsbbladet.dk.

Den 31-årige målmand har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommer men ved allerede nu, at det skal være i en anden klub, at karrieren fortsætter.

– Jeg kan begynde at løbe om tre uger, og jeg kan være helt klar til at spille 1. april. På det tidspunkt er turneringen godt i gang, og jeg har nok ikke de store chancer for at komme til at spille på førsteholdet i FC Midtjylland. Derfor skal jeg ud og have fundet mig en anden klub, men så langt er jeg slet ikke nået rent tankemæssigt.

– Et sygdomsforløb som dette kommer aldrig belejligt, men var det ikke kommet nu, var jeg sandsynligvis nået til enighed med Viborg om en aftale. Jeg kan dog sagtens forstå, at Viborg ikke ville skrive kontrakt med mig, når de alligevel ikke ville kunne bruge mig i foråret. De er i en fodboldmæssig alvorlig situation, og der er ikke nogen grund til at smide penge ud efter en spiller, der alligevel ikke kan hjælpe til.

– Men jeg er på ingen måde færdig. Jeg ved, at det kræver en masse arbejde at komme tilbage, men omvendt føler jeg, at jeg i efteråret fik bevist, at jeg er god nok. Jeg har vel fire gode år i mig endnu, og jeg er stadig på vej frem, siger Anders Rasmussen.

Målmanden skal i de kommende år løbende til kontrol for celleforandringer, men risikoen for endnu et sygdomsforløb er minimal.

– Der er ikke større chance for at jeg får det igen end at alle andre mennesker bliver ramt af det. Forløbet har helt sikkert fået mig til at indse, hvor privilegeret, jeg har været, og derfor er jeg også parat til at give alt for at komme tilbage som professionel fodboldspiller.





Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg




LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Her spiller Lasse Schöne i dag

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Chelsea – Manchester United

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby IF – Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Nu klager FC Barcelona igen

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord