Anders Rasmussen: Jeg er helt rask

Målmanden Anders Rasmussen har overstået en vellykket operation for forstadiet til kræft og skal nu i gang med at finde sig en ny klub.



I efteråret var Anders Rasmussen lejet ud fra FC Midtjylland til Viborg, hvor han passede målet i de tre sidste kampe. Forhandlingerne omkring en permanent kontrakt med Viborg var indledt men blev ikke til noget, da målmanden fik konstateret celleforandringer i en kirtel under højre arm. Anders Rasmussen blev opereret i sidste uge, hvor flere kirtler blev fjernet.

– Jeg har fået resultatet, som viser, at der ikke var noget sygdom i nogle af de andre kirtler. Jeg er erklæret helt rask, men det er klart, at jeg har haft en del andet at tænke på end fodbold i den seneste tid, siger Anders Rasmussen til tipsbbladet.dk.

Den 31-årige målmand har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommer men ved allerede nu, at det skal være i en anden klub, at karrieren fortsætter.

– Jeg kan begynde at løbe om tre uger, og jeg kan være helt klar til at spille 1. april. På det tidspunkt er turneringen godt i gang, og jeg har nok ikke de store chancer for at komme til at spille på førsteholdet i FC Midtjylland. Derfor skal jeg ud og have fundet mig en anden klub, men så langt er jeg slet ikke nået rent tankemæssigt.

– Et sygdomsforløb som dette kommer aldrig belejligt, men var det ikke kommet nu, var jeg sandsynligvis nået til enighed med Viborg om en aftale. Jeg kan dog sagtens forstå, at Viborg ikke ville skrive kontrakt med mig, når de alligevel ikke ville kunne bruge mig i foråret. De er i en fodboldmæssig alvorlig situation, og der er ikke nogen grund til at smide penge ud efter en spiller, der alligevel ikke kan hjælpe til.

– Men jeg er på ingen måde færdig. Jeg ved, at det kræver en masse arbejde at komme tilbage, men omvendt føler jeg, at jeg i efteråret fik bevist, at jeg er god nok. Jeg har vel fire gode år i mig endnu, og jeg er stadig på vej frem, siger Anders Rasmussen.

Målmanden skal i de kommende år løbende til kontrol for celleforandringer, men risikoen for endnu et sygdomsforløb er minimal.

– Der er ikke større chance for at jeg får det igen end at alle andre mennesker bliver ramt af det. Forløbet har helt sikkert fået mig til at indse, hvor privilegeret, jeg har været, og derfor er jeg også parat til at give alt for at komme tilbage som professionel fodboldspiller.



Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

– Havde måske brug for slag i ansigtet

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Storklub meldes interesseret

Her trækkes der lod til VM

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Stor dansk chance!

Steve Coopers højre hånd afviser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub