Anders Rasmussen: Jeg er helt rask

Målmanden Anders Rasmussen har overstået en vellykket operation for forstadiet til kræft og skal nu i gang med at finde sig en ny klub.



I efteråret var Anders Rasmussen lejet ud fra FC Midtjylland til Viborg, hvor han passede målet i de tre sidste kampe. Forhandlingerne omkring en permanent kontrakt med Viborg var indledt men blev ikke til noget, da målmanden fik konstateret celleforandringer i en kirtel under højre arm. Anders Rasmussen blev opereret i sidste uge, hvor flere kirtler blev fjernet.

– Jeg har fået resultatet, som viser, at der ikke var noget sygdom i nogle af de andre kirtler. Jeg er erklæret helt rask, men det er klart, at jeg har haft en del andet at tænke på end fodbold i den seneste tid, siger Anders Rasmussen til tipsbbladet.dk.

Den 31-årige målmand har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommer men ved allerede nu, at det skal være i en anden klub, at karrieren fortsætter.

– Jeg kan begynde at løbe om tre uger, og jeg kan være helt klar til at spille 1. april. På det tidspunkt er turneringen godt i gang, og jeg har nok ikke de store chancer for at komme til at spille på førsteholdet i FC Midtjylland. Derfor skal jeg ud og have fundet mig en anden klub, men så langt er jeg slet ikke nået rent tankemæssigt.

– Et sygdomsforløb som dette kommer aldrig belejligt, men var det ikke kommet nu, var jeg sandsynligvis nået til enighed med Viborg om en aftale. Jeg kan dog sagtens forstå, at Viborg ikke ville skrive kontrakt med mig, når de alligevel ikke ville kunne bruge mig i foråret. De er i en fodboldmæssig alvorlig situation, og der er ikke nogen grund til at smide penge ud efter en spiller, der alligevel ikke kan hjælpe til.

– Men jeg er på ingen måde færdig. Jeg ved, at det kræver en masse arbejde at komme tilbage, men omvendt føler jeg, at jeg i efteråret fik bevist, at jeg er god nok. Jeg har vel fire gode år i mig endnu, og jeg er stadig på vej frem, siger Anders Rasmussen.

Målmanden skal i de kommende år løbende til kontrol for celleforandringer, men risikoen for endnu et sygdomsforløb er minimal.

– Der er ikke større chance for at jeg får det igen end at alle andre mennesker bliver ramt af det. Forløbet har helt sikkert fået mig til at indse, hvor privilegeret, jeg har været, og derfor er jeg også parat til at give alt for at komme tilbage som professionel fodboldspiller.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

OB – FC København

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Tidligere FCK-talent skifter

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Cooper afslører: Han starter inde

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim

AGF-profil overvejer karrierestop

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

– Stemningen i FCK er håbløs!

Kæmpe Superliga-comeback



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Pinligt for rigtig mange at se

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Færdig i FC Midtjylland?

Yoram Zague sigtet i Danmark

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber