I efteråret var Anders Rasmussen lejet ud fra FC Midtjylland til Viborg, hvor han passede målet i de tre sidste kampe. Forhandlingerne omkring en permanent kontrakt med Viborg var indledt men blev ikke til noget, da målmanden fik konstateret celleforandringer i en kirtel under højre arm. Anders Rasmussen blev opereret i sidste uge, hvor flere kirtler blev fjernet.
– Jeg har fået resultatet, som viser, at der ikke var noget sygdom i nogle af de andre kirtler. Jeg er erklæret helt rask, men det er klart, at jeg har haft en del andet at tænke på end fodbold i den seneste tid, siger Anders Rasmussen til tipsbbladet.dk.
Den 31-årige målmand har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommer men ved allerede nu, at det skal være i en anden klub, at karrieren fortsætter.
– Jeg kan begynde at løbe om tre uger, og jeg kan være helt klar til at spille 1. april. På det tidspunkt er turneringen godt i gang, og jeg har nok ikke de store chancer for at komme til at spille på førsteholdet i FC Midtjylland. Derfor skal jeg ud og have fundet mig en anden klub, men så langt er jeg slet ikke nået rent tankemæssigt.
– Et sygdomsforløb som dette kommer aldrig belejligt, men var det ikke kommet nu, var jeg sandsynligvis nået til enighed med Viborg om en aftale. Jeg kan dog sagtens forstå, at Viborg ikke ville skrive kontrakt med mig, når de alligevel ikke ville kunne bruge mig i foråret. De er i en fodboldmæssig alvorlig situation, og der er ikke nogen grund til at smide penge ud efter en spiller, der alligevel ikke kan hjælpe til.
– Men jeg er på ingen måde færdig. Jeg ved, at det kræver en masse arbejde at komme tilbage, men omvendt føler jeg, at jeg i efteråret fik bevist, at jeg er god nok. Jeg har vel fire gode år i mig endnu, og jeg er stadig på vej frem, siger Anders Rasmussen.
Målmanden skal i de kommende år løbende til kontrol for celleforandringer, men risikoen for endnu et sygdomsforløb er minimal.
– Der er ikke større chance for at jeg får det igen end at alle andre mennesker bliver ramt af det. Forløbet har helt sikkert fået mig til at indse, hvor privilegeret, jeg har været, og derfor er jeg også parat til at give alt for at komme tilbage som professionel fodboldspiller.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE