I efteråret var Anders Rasmussen lejet ud fra FC Midtjylland til Viborg, hvor han passede målet i de tre sidste kampe. Forhandlingerne omkring en permanent kontrakt med Viborg var indledt men blev ikke til noget, da målmanden fik konstateret celleforandringer i en kirtel under højre arm. Anders Rasmussen blev opereret i sidste uge, hvor flere kirtler blev fjernet.
– Jeg har fået resultatet, som viser, at der ikke var noget sygdom i nogle af de andre kirtler. Jeg er erklæret helt rask, men det er klart, at jeg har haft en del andet at tænke på end fodbold i den seneste tid, siger Anders Rasmussen til tipsbbladet.dk.
Den 31-årige målmand har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommer men ved allerede nu, at det skal være i en anden klub, at karrieren fortsætter.
– Jeg kan begynde at løbe om tre uger, og jeg kan være helt klar til at spille 1. april. På det tidspunkt er turneringen godt i gang, og jeg har nok ikke de store chancer for at komme til at spille på førsteholdet i FC Midtjylland. Derfor skal jeg ud og have fundet mig en anden klub, men så langt er jeg slet ikke nået rent tankemæssigt.
– Et sygdomsforløb som dette kommer aldrig belejligt, men var det ikke kommet nu, var jeg sandsynligvis nået til enighed med Viborg om en aftale. Jeg kan dog sagtens forstå, at Viborg ikke ville skrive kontrakt med mig, når de alligevel ikke ville kunne bruge mig i foråret. De er i en fodboldmæssig alvorlig situation, og der er ikke nogen grund til at smide penge ud efter en spiller, der alligevel ikke kan hjælpe til.
– Men jeg er på ingen måde færdig. Jeg ved, at det kræver en masse arbejde at komme tilbage, men omvendt føler jeg, at jeg i efteråret fik bevist, at jeg er god nok. Jeg har vel fire gode år i mig endnu, og jeg er stadig på vej frem, siger Anders Rasmussen.
Målmanden skal i de kommende år løbende til kontrol for celleforandringer, men risikoen for endnu et sygdomsforløb er minimal.
– Der er ikke større chance for at jeg får det igen end at alle andre mennesker bliver ramt af det. Forløbet har helt sikkert fået mig til at indse, hvor privilegeret, jeg har været, og derfor er jeg også parat til at give alt for at komme tilbage som professionel fodboldspiller.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT