Andersen om dobbelt FCM-tunnel: Giver spillelyst

Lucas Andersen glæder sig over den dobbelte tunnel, han fik lavet mod FC Midtjylland.



Siden december 2020 har Lucas Andersen kun spillet 10 kampe, da han har været ude med alvorlige skader to gange. Den seneste kostede ham næsten et helt år på sidelinjen, hvor det senest har været en korsbåndsskade, der har plaget ham.

Nu er han oppe på tre kampe i træk, hvor det sidst blev til 75 minutter mod FCM, da han kom ind tidligt i kampen i stedet for Kasper Kusk. I et interview på AaB’s hjemmeside kommer han med en status på, hvordan knæet nu har det.

– Jeg er bare glad for at få nogle minutter på banen, for at være tilbage og for at kunne bidage til holdet og samtidig mærke, at kroppen har det godt. Især med tanke på, at jeg efter ti måneder uden et eneste spilminut kunne gå ind i søndags og spille 75 minutter mod et stærkt FC Midtjylland-hold og samtidig føle mig godt tilpas, have flere gode aktioner og bare føle mig lidt i live på en eller anden måde, siger han og fortsætter:

– Var jeg startet inde, er det ikke sikkert, at jeg havde spillet 75 minutter. Men nu var situationen en anden, og derfor er det ekstra rart at mærke, at jeg også bagefter har det godt, og at knæet kan holde til det. Det bekræfter bare, at det hårde arbejde, der ligger bagved, har været det hele værd, lyder det fra Lucas Andersen.

Det blev da også til nogle lækre detaljer fra kreatøren, som blandt andet kom med en dobbelt tunnel på Mads Døhr Thychosen og Gustav Isaksen. Det var noget, som de medrejsende AaB-fans kvitterede med, og det nød Andersen.

– Det var fedt. Fodbold er for fansene, og fodbold er underholdning. Så det er sådan noget, man spiller for. Det giver også noget selvtillid og spillelyst at mærke det her sus, der kommer fra publikum, når man laver gode ting. Det bekræfter mig i, at jeg har savnet det rigtig meget. Men jeg havde da helst set, at indlægget var endt ved Kasper Høgh, og at vi havde fået en scoring i stedet for et hjørnespark, forklarer AaB-anføreren.

Indskiftningen kom efter en meget underlig situation for Kusk. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane