Mikael Anderson skiftede i den allersidste del af transfervindue fra FC Midtjylland til AGF, hvor han kort forinden havde fået at vide, at sådan et skifte ikke ville komme til at ske.
Det fortæller AGF-midtbanespilleren i Pione Sistos podcast ‘Inside by Sisto’, hvor Anderson kommer ind på, at han havde udset sig et skifte til netop Aarhus-klubben i omkring et år – og vejen dertil ikke var nem.
– Hvis vi skruer tiden et år tilbage, så foreslog jeg FCM, at de skulle sælge mig til Aarhus. Det var noget, som jeg selv ønskede. Det var dengang, vi havde Priske som træner. Jeg sagde til ham, at jeg gerne ville til Aarhus, men jeg fik det tydelige og klare svar, at det kommer aldrig til at ske. Det er umuligt for os at sælge dig til AGF, fortæller han.
Selv holdkammeraterne i FC Midtjylland var ikke voldsomt støttende i Andersons planer, og slog fast for ham, at sådan et skifte aldrig ville komme til at ske. Men han glemte aldrig tanken, understreger han.
Selve idéen om at skulle netop til AGF var heller ikke nem at sætte sig ind i for mange.
– Jeg tror ikke, at folk helt forstår, at jeg ville til AGF, var min følelse. De er under FCM. De spiller ikke i Europa. Hvorfor vil du til AGF og ikke til udlandet? Det blev jeg hele tiden spurgt om. FCM ville gerne sælge mig til udlandet, fortæller Anderson, som slår fast, at han kun havde aarhusianerne i hovedet, og derfor var udlandet ikke i tankerne.
Anderson sendte i de sidste timer af transfervinduet også et billede på de sociale medier af en fængselscelle. Derefter kom handlen i hus. Læs mere om billedet her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
USA – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
