Skal man tro denne uges meldinger i de danske medier, er Peter Ankersen ganske tæt på et skifte til Red Bull Salzburg. Esbjerg har bekræftet, at de forhandler med en klub om at sælge landsholdsbacken, men det er de færreste, der ved ret meget om den østrigske liga. Det gør SønderjyskE-træner Lars Søndergaard til gengæld.
Han var både assistent- og cheftræner i Salzburg, før Red Bull tog over, og han var ungdomstræner der i 2008-2009. Han vurderer, at ligaen er stort set på linje med den danske Superliga, men at Red Bull Salzburg er noget for sig selv.
– Der er ikke den store forskel på Danmark og Østrig. De klarer sig også nogenlunde lige så godt i Europa. Red Bull er i en klasse for sig. Både økonomisk og spillemæssigt er de overlegne, i hvert fald i denne sæson. FCK har også været en slags enehersker i Danmark i en årrække, så det kan man godt sammenligne, siger Søndergaard til tipsbladet.dk.
Den store niveauforskel på Salzburg og de andre hold betyder også høje forventninger. Her er det ikke nok ”bare” at vinde mesterskabet, man skal også have succes uden for Østrigs grænser.
– De forventer, at holdet bliver mestre og klarer sig godt i Europa. Bliver man nummer to, er det en fiasko. Ambitionen er at blive gruppedeltager i Champions League, så målstokken er Europa, ikke Østrig, fortæller Lars Søndergaard.
Selvom Salzburg åbenlyst er en noget større klub end det, som Ankersen er vant til i Esbjerg, har han fine muligheder for at spille sig på holdet. Konkurrencen er til at tage og føle på, men Lars Søndergaard vurderer, at Ankersen er god nok.
– De har en stor trup, så der er stor konkurrence. De har flere, der kan spille højre back, men til de penge bliver han heller ikke hentet til at sidde på bænken. Jeg tror sagtens, han kan klare sig, siger han blandt andet med henvisning til den formodede købspris på 15-20 millioner kroner.
Til Ankersens fordel taler også, at han passer godt ind i Salzburgs filosofi. Både på banen og som type. Han opfylder nemlig flere af de parametre, som de vurderer spillere ud fra.
– De kan godt lide at presse hårdt og aggressivt, og det passer ham jo fint. Kanterne trækker ind i banen, så han skal gå med frem og holde bredden. De kan godt lide små, hurtige spillere, der er unge og sultne efter succes, siger Lars Søndergaard.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
