En måned før transfervinduet slår sine døre op har den store danske agentvirksomhed People In Sport oprustet med to tidligere danske Bundesliga-angribere.
Tommy Bechmann og Søren Larsen startede onsdag i agentvirksomheden People In Sport, der har navne som Jonas Wind, Casper Tengstedt og Elias Jelert i folden.
Det er et kapitel, som Tommy Bechmann glæder sig helt vildt til efter en årrække, hvor han ikke har været helt så tæt på fodboldspillet, som han gerne ville.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Siden jeg stoppede med at spille fodbold, har jeg været lidt uden for det hele og lavet tv, som jeg var glad for. Men jeg har altid gerne villet ind i fodboldverdenen igen og have mere med spillere og klubber at gøre, og der opstod en god mulighed her.
Tommy Bechmann fratræder derfor sin bestyrelsespost i Aarhus Fremad, mens det også for Søren Larsen over tid betyder et farvel til Køge SportsTerapi, som han er indehaver af og behandler i.
– Indtil videre arbejder jeg lidt på deltid, så jeg kan få lukket klinikken ordentligt ned. Den skal enten lukkes eller sælges, og efter sommerferien går jeg så på fuldtid i People In Sport, siger Søren Larsen, der erkender, at det har været svært at sige farvel til sit hjertebarn Køge SportsTerapi, som han selv har stablet på benene gennem otte år.
Tommy Bechmann hørte om jobbet gennem mund til mund snakke, indtil han til sidst smed sit navn blandt ansøgerne, mens Søren Larsen ved et tilfælde så jobopslaget på Facebook, og så begyndte snakkene at blive flere og flere med stifteren af People In Sport Casper Grønn.
– Efter jeg så det (opslaget, red.) har jeg gået og prikket ham (Casper Grønn, red.) lidt på skulderen og hørt ind til det. Snakkene blev flere og flere, og så voksede ideen om, at det kunne være rigtig spændende. Til sidst nåede vi så langt, hvor jeg virkelig skulle mene det seriøst, hvis vi skulle gøre det, siger Søren Larsen, der først vidste, at Tommy Bechmann ville blive hans kollega, efter de havde skrevet under.
Ingen af dem har tidligere beskæftiget sig med agentbranchen, men det betyder ikke spor ifølge Tommy Bechmann.
– Min karriere er jo en eller anden form for grunduddannelse for den her branche. Man kan godt se, hvad der er op og ned i fodbold og har nogle kontakter rundt omkring. Og så handler det selvfølgelig om personlighed og det eftermæle, man har efterladt sig hos forskellige klubber og personer, siger den tidligere Bochum-bomber.
Både Søren Larsen og Tommy Bechmann, der til sammen har scoret 125 mål som aktive ifølge Transfermarkt, starter stille og roligt op, hvor deres primære opgaver i begyndelsen bliver at se en hel masse fodbold.
– Jeg kommer hele vejen rundt. Lige nu (onsdag eftermiddag, red.) er jeg ude at se U15-fodbold, så det er en del af det. En anden del af det er at karrierevejlede lidt ældre spillere. Jeg kommer lidt rundt omkring, så det er ikke kun scouting, men det er heller ikke kun det ene eller det andet. Jeg bliver selvfølgelig kørt ind stille og roligt og starter med at se en masse fodbold, siger Tommy Bechmann.
Sidste år blev der indført nye regler på agentområdet, som kræver, at kommende agenter skal til forskellige eksamener for at få de rette licenser. Tommy Bechmann regner med, at han kan tage sin eksamen til september, og det samme gælder Søren Larsen, så de også kan stå for spillerhandler.
– Der er mange forskellige ting at lære indtil da (de rette licenser er på plads, red.). Man kan se kampe, være med på siden og langsomt blive introduceret til det hele. Det er en af de ting, som jeg også godt kan lide ved jobbet. Det her med at der er mange aspekter, som jeg kan give mig i kast med, siger Søren Larsen, der primært vil have base på Sjælland.
Søren Larsen indstillede sin aktive karriere for ti år siden efter et ophold i AGF, mens Tommy Bechmann i 2017 lagde støvlerne på hylden efter flere år i Sønderjyske.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
