Antipas ønsket i flere europæiske lande

Quincy Antipas er brandvarm for SønderjyskE i øjeblikket, og det har skabt øget interesse om den lille angriber fra det meste af Europa.



Der har længe været spekulationer omkring SønderjyskEs zimbabwiske angriber Qunicy Antipas’ fremtid. Allerede i februar meldte bulgarske Litex Lovech og en unavngiven russisk klub sig på banen, men interessen blev i første omgang ikke vekslet til et salg for sønderjyderne.

Men med fire mål i de seneste tre kampe har Antipas vist sit værd, og det kan man også måle ud fra interessen for den vævre afrikaner. Det bekræfter SøndejyskEs sportschef, Ole Nielsen, der melder om øget interesse fra det meste af Europa.

– Der er kommet flere til fra forskellige ligaer. Det er både fra Tyskland, Belgien, Italien, Rusland og Holland. Men der er intet konkret endnu, og så må tiden vise, hvad der sker, siger han til tipsbladet.dk.

Men selvom interessen er stor, så vælger klubben at påtage sig en afventede rolle i forhold til eventuelt interesserede købere.

– Vi gør intet aktivt. Hvis der kommer en klub med et konkret bud, så kigger vi på det. Og ellers har vi en kontrakt med Quincy til sommeren 2014, siger sportschefen og tilføjer, at et salg af Antipas helt klart vil være et økonomisk boost for klubben, der netop har sikret sig endnu en sæson i Superligaen, men det er ikke livsnødvendigt.

Antipas har i denne sæson scoret i alt syv mål i Superligaen og tre mål i DBU Pokalen, hvoraf to af målene kom i sidste uges samlede pokalnederlag til FC København i semifinalen.

Husk, at du kan læse meget mere om Sønderjyske i Tipsbladet, der i denne uge udkommer torsdag.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’