FC København har nydt godt af sommerpausen. Her har man gjort klubbens nok vigtigste indkøb. Han er 59 år, fra Belgien og hedder Ariël Jacobs. Den nye cheftræner ser ud til at have skabt den vinderkultur, som københavnerne manglede i sidste sæson, men som ellers har kendetegnet klubben i et godt årti.
Selv vil han ikke tale om sin indflydelse, men vifter spørgsmål væk med, at “det er dem på banen, der gør det”. Og “dem” – altså spillerne – får stor ros efter aftenens 3-0-sejr over AGF.
– Hvis vi lykkedes med at holde den høje fart i boldomgangen, så skulle de løbe efter bolden og ville blive mere trætte end os. Du ved, at når du scorer det første mål, så får alle en tredje lunge. Da vi førte 3-0, så vi spillere løbe overalt på banen. Dine mentale evner ligger tæt op af de fysiske og omvendt.
– Vi møder et hold, som spiller meget organiseret og står lavt. Indstillingen var god, vi vidste, det ville blive svært, og det skulle vi overkomme ved at skabe plads og bevægelse. Vi skulle have hurtig boldomgang, og så er det ikke sikkert, at vi ville få gevinsten med det samme, men vi skulle gøre dem trætte, og det var det, der skete i 2. halvleg, siger Ariël Jacobs til tipsbladet.dk.
Selvtillid er et nøgleord i FC København lige nu. De detroniserede mestre spillede sidste sæson med alt andet end netop selvtillid, og efter sommerpausen ser man pludselig den tro på tingene, som FC København ofte har stået for.
– Selvtillid kommer med sejre, og når du vinder, får du selvtillid. Jeg vil have spillerne til at bringe vildskab ind på banen. De skal spille med passion, nyde kampen og få fansene til at nyde kampen også.
– Da jeg i starten sagde, at det ville tage noget tid, så var det ikke en undskyldning – det er simpelthen bare virkeligheden. Nu er vi mere selvtillidsfulde. Vi ved, hvad vi kan udrette, selvom den står 0-0. Det havde jeg større problemer med i starten, for jeg kendte ikke alle spillernes individuelle kvaliteter, siger Jacobs.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM