Dario Osorio blev jagtet af flere storklubber, herunder AC Milan, da den chilenske kantspiller for to år siden skulle tage skridtet fra Club Universidad de Chile til en klub i Europa.
Osorio valgte angiveligt selv at afvise AC Milan for i stedet at rykke til Herning og tørne ud for FC Midtjylland.
Og det var klogt at rykke til mindre liga i første omgang, lyder det fra Jonathan Vidallé i et interview med det chilenske medie ADN Deportes.
Den 48-årige argentiner er Arsenals topscout i Sydamerika og fortæller blandt andet i interviewet, at han også følger Dario Osorio.
– Jeg ser ligheder mellem Dario Osorio og Angel Di Maria, da han var i begyndelsen af karrieren, for han (Osorio, red.) er en intelligent kantspiller, der er god i én-mod-én-situationer og god til at gå ind i banen og afslutte, siger Jonathan Vidallé og fortsætter:
– Det ville have været for stort et skridt at tage til eksempelvis Arsenal, så nogle gange er det bedre at tage til ligaer som den mexicanske, hollandske, portugisiske eller danske. Det er den bedste måde at udvikle spilleren fuldt ud, så han kan udvikle selvtillid og få det maksimale ud af hans styrker.

Vigtigt at have gode rådgivere
Vidallé peger desuden på, at det er vigtigt for spilleren at have de rigtige mennesker omkring sig.
– Klubbens og agentens vision spiller også i høj grad ind på disse beslutninger. Ofte ser du folk, der udelukkende ønsker at tjene penge på de her spillere, og som tager dem til klubber, der ikke passer til dem, og hvor de ikke får succes.
– Når du starter karrieren, tror du, at du kan spille for Real Madrid, og at du er den bedste, men det er ikke tilfældet, og dem, der skal få dig til at holde benene på jorden, er din far, din mor eller din agent, siger Jonathan Vidallé.
21-årige Dario Osorio står i denne sæson noteret for fem scoringer og fem assister i 14 kampe for FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED