Australiens fodboldlandshold står i en ny video sammen om en kritik mod Qatar, som er vært for årets VM i fodbold i november og december.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Qatar er det første mellemøstlige land, der har været vært for et VM. Ørkenstaten er kommet under tungt internationalt pres på grund af dets behandling af udenlandske migrantarbejdere og diskriminerende love mod LGBTI+-personer.
– Det er gået op for os, at beslutningen om at holde VM i Qatar har ført til lidelse og skade på et utal af arbejdere, siger midtbanespilleren Jackson Irvine i videoen.
– Som spillere bakker vi fuldstændigt op om LGBTI+-personer, men i Qatar har folk ikke friheden til at elske dem, de vil, siger Denis Genreau.
Ifølge det tyske nyhedsbureau dpa er Australien det første landshold, som åbent kritiserer Qatar.
Qatars leder, Emir Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, siger, at mens nogle af kritikpunkterne i videoen er konstruktive, indeholder den også pure opspind og dobbeltmoral.
Det australske landshold, som typisk bare kaldes The Socceroos, anerkender, at ørkenstaten har indført reformer, men opfordrer til, at der gøres mere. Blandt andet, at der etableres et ressourcecenter for migranter, og at homoseksualitet afkriminaliseres.
– Der er universelle værdier, som bør definere fodbold. Værdier som respekt, værdighed, tillid og mod, siger målmand Mathew Ryan.
– Når vi repræsenterer vores land, stræber vi efter at efterleve disse værdier, fortsætter Ryan, som i øvrigt spiller for danske FC København.
Utilfredshed med Qatar som værtsland for VM har ifølge Reuters ført til opråb til landshold og statsrepræsentanter om at boykotte turneringen.
Det danske udenrigsministerium bekræftede for to uger siden, at der vil være repræsentanter fra Udenrigsministeriet til stede. De skal kunne yde konsulær bistand til danske rejsende.
VM i Qatar går i gang 20. november, og finalen bliver spillet 18. december.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT