Australiens fodboldlandshold står i en ny video sammen om en kritik mod Qatar, som er vært for årets VM i fodbold i november og december.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Qatar er det første mellemøstlige land, der har været vært for et VM. Ørkenstaten er kommet under tungt internationalt pres på grund af dets behandling af udenlandske migrantarbejdere og diskriminerende love mod LGBTI+-personer.
– Det er gået op for os, at beslutningen om at holde VM i Qatar har ført til lidelse og skade på et utal af arbejdere, siger midtbanespilleren Jackson Irvine i videoen.
– Som spillere bakker vi fuldstændigt op om LGBTI+-personer, men i Qatar har folk ikke friheden til at elske dem, de vil, siger Denis Genreau.
Ifølge det tyske nyhedsbureau dpa er Australien det første landshold, som åbent kritiserer Qatar.
Qatars leder, Emir Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, siger, at mens nogle af kritikpunkterne i videoen er konstruktive, indeholder den også pure opspind og dobbeltmoral.
Det australske landshold, som typisk bare kaldes The Socceroos, anerkender, at ørkenstaten har indført reformer, men opfordrer til, at der gøres mere. Blandt andet, at der etableres et ressourcecenter for migranter, og at homoseksualitet afkriminaliseres.
– Der er universelle værdier, som bør definere fodbold. Værdier som respekt, værdighed, tillid og mod, siger målmand Mathew Ryan.
– Når vi repræsenterer vores land, stræber vi efter at efterleve disse værdier, fortsætter Ryan, som i øvrigt spiller for danske FC København.
Utilfredshed med Qatar som værtsland for VM har ifølge Reuters ført til opråb til landshold og statsrepræsentanter om at boykotte turneringen.
Det danske udenrigsministerium bekræftede for to uger siden, at der vil være repræsentanter fra Udenrigsministeriet til stede. De skal kunne yde konsulær bistand til danske rejsende.
VM i Qatar går i gang 20. november, og finalen bliver spillet 18. december.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED