Landstræner er færdig efter sløj kvalifikation

Australiens fodboldherrer, som blandt andet besejrede Danmark ved VM i Qatar, skal have ny landstræner.



Landstræneren for Australiens mandlige fodboldlandshold, 61-årige Graham Arnold, har sagt op efter mere end seks år på posten.

Det sker efter en skidt start på Australiens kvalifikation til VM i 2026.

– Efter grundige overvejelser mener jeg, at det er tid til ny ledelse, der kan styre holdet i den rigtige retning fremad, siger han.

Graham Arnold har stået i spidsen de australske fodboldherrer, der går under navnet Socceroos, siden lige efter VM i 2018.

Han var dermed ikke at finde på sidelinjen, da Australien spillede 1-1 mod Danmark ved VM-slutrunden i Rusland i sommeren 2018.

Til gengæld var han manden bag Australiens 1-0-sejr over Danmark ved VM i Qatar fire år senere. Den slutrunde var generelt en succes for Arnolds mandskab, der også vandt over Tunesien og gik videre fra puljen.

Endestationen blev ottendedelsfinalen, hvor Australien tabte til Argentina, der endte med at vinde hele turneringen.

I den igangværende kvalifikation til VM i 2026 har Australien blot hentet et enkelt point i de første to kampe i den asiatiske kvalifikation. Først blev det til et 0-1-nederlag til Bahrain. Det blev fulgt op af 0-0 mod Indonesien.

– Efter vores kamp mod Indonesien skulle jeg tage en beslutning.

– Og efter at have reflekteret grundigt fortæller min mavefornemmelse mig, at det er tid til forandring. Både for mig og for holdet, siger Graham Arnold.

Hans sejrsrate som australsk landstræner er på over 60 procent. Det gør ham til en af landets mest succesfulde landstrænere gennem tiden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Sådan bør strukturen i Superligaen være