Efter en svær sæsonstart er det begyndt at lysne en smule for SønderjyskE, der i seneste Superliga-runde vandt over Brøndby, ligesom det også senest blev et pokalavancement takkte være sejren over B1913.
SønderjyskE er stadig næstsidst i Superligaen, men det er ikke noget, som man kan klandre defensiven for. 11 gange har Lawrence Thomas kunne pille bolden ud af eget net, og australieren har holdt et højt niveau i denne sæson.
Han er også kommet ind i landsholdsvarmen på det australske landshold, og her drømmer han om at blive udtaget til VM i Qatar næste år, skulle Australien kvalificere sig. Det fortæller han til Der Nordschleswiger.
– Det var en af de største motiver, jeg havde for at tage til Europa, at komme på landsholdet. Det er en stor ære for mig at være en del af det, selv når jeg ikke spiller. Det vil være en ny oplevelse for mig at prøve at være med til et VM, og det er bare fantastisk at rejse rundt i verden og spille fodbold, fortæller den 29-årige målmand til avisen.
Indtil videre har han spillet en enkelt kamp for landsholdet, da han fik debut mod Nepal i juni. Han er dog primært andenmålmand nu, da Matthew Ryan, der til daglig spiller i Real Sociedad, sikkert vogter skansen. Han kæmper med Danny Vukovic fra NEC Nijmegen om titlen som andenmålmand.
Han fortæller da også, at det er vigtigt for ham at blive ved med at spille godt for at være en del af landsholdet.
Lawrence Thomas’ kontrakt med SønderjyskE udløber til næste sommer, og til mediet fortæller han, at han tager det, som det kommer, hvorvidt han skal fortsætte i SønderjyskE, eller om han skal prøve noget andet.
SønderjyskE møder mandag aften AGF i Superligaen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
