Australsk SønderjyskE-keeper drømmer om VM

Lawrence Thomas’ præstationer for SønderjyskE har fået ham ind i landsholdsvarmen, og nu satser australieren på at blive udtaget til VM næste år.



Efter en svær sæsonstart er det begyndt at lysne en smule for SønderjyskE, der i seneste Superliga-runde vandt over Brøndby, ligesom det også senest blev et pokalavancement takkte være sejren over B1913. 

SønderjyskE er stadig næstsidst i Superligaen, men det er ikke noget, som man kan klandre defensiven for. 11 gange har Lawrence Thomas kunne pille bolden ud af eget net, og australieren har holdt et højt niveau i denne sæson. 

Han er også kommet ind i landsholdsvarmen på det australske landshold, og her drømmer han om at blive udtaget til VM i Qatar næste år, skulle Australien kvalificere sig. Det fortæller han til Der Nordschleswiger

– Det var en af de største motiver, jeg havde for at tage til Europa, at komme på landsholdet. Det er en stor ære for mig at være en del af det, selv når jeg ikke spiller. Det vil være en ny oplevelse for mig at prøve at være med til et VM, og det er bare fantastisk at rejse rundt i verden og spille fodbold, fortæller den 29-årige målmand til avisen. 

Indtil videre har han spillet en enkelt kamp for landsholdet, da han fik debut mod Nepal i juni. Han er dog primært andenmålmand nu, da Matthew Ryan, der til daglig spiller i Real Sociedad, sikkert vogter skansen. Han kæmper med Danny Vukovic fra NEC Nijmegen om titlen som andenmålmand. 

Han fortæller da også, at det er vigtigt for ham at blive ved med at spille godt for at være en del af landsholdet. 

Lawrence Thomas’ kontrakt med SønderjyskE udløber til næste sommer, og til mediet fortæller han, at han tager det, som det kommer, hvorvidt han skal fortsætte i SønderjyskE, eller om han skal prøve noget andet.

SønderjyskE møder mandag aften AGF i Superligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Stopper efter VM-nedtur

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Transferbombe på vej