Av, Brøndby: Hans værdi må være styrtdykket

Tipsbladet har dommen klar fra kampen fredag aften mellem Randers FC og Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet)

Randers FC skulle kæmpe for at holde sig ind i billedet omkring den tredjeplads, der var Brøndbys ved ankomsten til kampen.

Og gæsterne Brøndby, ja de kunne med tre point holde presset på FC København og FC Midtjylland forud for hjemmekampe i maj mod de to guldfavoritter.

Hvordan det forløb, det dykker vi ned i her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-Brøndby IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:
Randers FC

Det er svært at komme ind efter en halv times tid i en vigtig kamp mod Brøndby IF, men 19-årige
Laurits Raun Pedersen gjorde det flot som afløser for skadede André Rømer.

Han viste igen ro med bolden og udmærkede placeringer, og Randers matchede fint Brøndby og kvalte strømmen af chancer, der havde været et problem for Randers i kampen på Brøndby Stadion for fire dage siden.

Det er godt skuldret, og her har Randers fat i en spiller med potentialet til også at komme i startopstillingen især fra næste sæson, som spillere som Filip Bundgaard, Mads Enggård og Simon Graves også har gjort med succes før deres fine transfers til klubber med meget højere lønniveau.

Og så også lige et skud ud til Wessel Dammers og Daniel Høegh – de tog fin spillemæssige revanche fra at indkassere fire mål, hvilket intet stopperpar har lyst til.

Brøndby IF
Det er godt nok svært at se en Brøndby-spiller, der skiller sig væsentligt ud, men Noah Nartey løste sine opgaver fornuftigt og var med de relativt få gange, Brøndby var at skabe noget farligt.

Yuito Suzuki kom ind i pausen og var også med til at sætte lidt fut i Brøndby i en mini-opblomstring de sidste ti minutter efter en ellers skuffende og offensivt ufarlig indsats.

Kampens værste:

Brøndby IF
Den her går endnu mere ud til Brøndby IF og klubbens håndtering af sagen, end den går til Clement Bischoff.

Men den yderst talentfulde og dygtige unge mand ramte ikke en af sine gode kampe og blev opsigtsvækkende udskiftet i pausen.

Det kan sagtens være en skavank, men ellers virker det altså mærkeligt, hvis det ikke skulle være en ren sportslig beslutning.

Træneren skal naturligvis sætte sig hold fuldstændig, som det giver mening, og Brøndby har jo leveret et fornemt comeback i topkampen efter at have været 20 minutter fra at misse Top 6.

Men det er svært at greje, der ikke var mere plads og tidligere plads til en så dygtig spiller, selv om forløbet med den missede transfer til Brighton var hårdt for det 19-årige talent.

Det her var en for usynlig halvleg af Bischoff, der naturligvis også selv skal gribe chancen, men som altså heller ikke er blevet hjulpet på vej i foråret.

Der er snart et år tilbage af den unge mands kontrakt, og man får unægtelig tanken, at prisen på den unge mand er faldet markant siden vinter.

Det forhindrer selvfølgelig ikke, at han får en flot karriere, mens det er træls for Brøndby, hvor de bedste unges salgsværdi er alt anden end ligegyldig med de kæmpe underskud, driften giver.

Kampens detalje:
Flere spillere bragede ind i banderne og var ved at sidde fast i dem, og det er ikke først gang, vi ser det.

Lyder det relativt småt og ikke vildt ophidsende? Ja, det gør det nok. Men der skete godt nok heller ikke meget i den her kamp.





LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

FC København tjente millioner tirsdag aften

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Brøndby-transfer glippet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Kommer til AGF efter monstersæson

Store ord om Roony Bardghji

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje