RANDERS (Tipsbladet)
Randers FC skulle kæmpe for at holde sig ind i billedet omkring den tredjeplads, der var Brøndbys ved ankomsten til kampen.
Og gæsterne Brøndby, ja de kunne med tre point holde presset på FC København og FC Midtjylland forud for hjemmekampe i maj mod de to guldfavoritter.
Hvordan det forløb, det dykker vi ned i her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-Brøndby IF 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
Randers FC
Det er svært at komme ind efter en halv times tid i en vigtig kamp mod Brøndby IF, men 19-årige
Laurits Raun Pedersen gjorde det flot som afløser for skadede André Rømer.
Han viste igen ro med bolden og udmærkede placeringer, og Randers matchede fint Brøndby og kvalte strømmen af chancer, der havde været et problem for Randers i kampen på Brøndby Stadion for fire dage siden.
Det er godt skuldret, og her har Randers fat i en spiller med potentialet til også at komme i startopstillingen især fra næste sæson, som spillere som Filip Bundgaard, Mads Enggård og Simon Graves også har gjort med succes før deres fine transfers til klubber med meget højere lønniveau.
Og så også lige et skud ud til Wessel Dammers og Daniel Høegh – de tog fin spillemæssige revanche fra at indkassere fire mål, hvilket intet stopperpar har lyst til.
Brøndby IF
Det er godt nok svært at se en Brøndby-spiller, der skiller sig væsentligt ud, men Noah Nartey løste sine opgaver fornuftigt og var med de relativt få gange, Brøndby var at skabe noget farligt.
Yuito Suzuki kom ind i pausen og var også med til at sætte lidt fut i Brøndby i en mini-opblomstring de sidste ti minutter efter en ellers skuffende og offensivt ufarlig indsats.
Kampens værste:
Brøndby IF
Den her går endnu mere ud til Brøndby IF og klubbens håndtering af sagen, end den går til Clement Bischoff.
Men den yderst talentfulde og dygtige unge mand ramte ikke en af sine gode kampe og blev opsigtsvækkende udskiftet i pausen.
Det kan sagtens være en skavank, men ellers virker det altså mærkeligt, hvis det ikke skulle være en ren sportslig beslutning.
Træneren skal naturligvis sætte sig hold fuldstændig, som det giver mening, og Brøndby har jo leveret et fornemt comeback i topkampen efter at have været 20 minutter fra at misse Top 6.
Men det er svært at greje, der ikke var mere plads og tidligere plads til en så dygtig spiller, selv om forløbet med den missede transfer til Brighton var hårdt for det 19-årige talent.
Det her var en for usynlig halvleg af Bischoff, der naturligvis også selv skal gribe chancen, men som altså heller ikke er blevet hjulpet på vej i foråret.
Der er snart et år tilbage af den unge mands kontrakt, og man får unægtelig tanken, at prisen på den unge mand er faldet markant siden vinter.
Det forhindrer selvfølgelig ikke, at han får en flot karriere, mens det er træls for Brøndby, hvor de bedste unges salgsværdi er alt anden end ligegyldig med de kæmpe underskud, driften giver.
Kampens detalje:
Flere spillere bragede ind i banderne og var ved at sidde fast i dem, og det er ikke først gang, vi ser det.
Lyder det relativt småt og ikke vildt ophidsende? Ja, det gør det nok. Men der skete godt nok heller ikke meget i den her kamp.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Legender tager afsked med Sepp Piontek
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
MEDIE
