Av, Brøndby: Hans værdi må være styrtdykket

Tipsbladet har dommen klar fra kampen fredag aften mellem Randers FC og Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet)

Randers FC skulle kæmpe for at holde sig ind i billedet omkring den tredjeplads, der var Brøndbys ved ankomsten til kampen.

Og gæsterne Brøndby, ja de kunne med tre point holde presset på FC København og FC Midtjylland forud for hjemmekampe i maj mod de to guldfavoritter.

Hvordan det forløb, det dykker vi ned i her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-Brøndby IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:
Randers FC

Det er svært at komme ind efter en halv times tid i en vigtig kamp mod Brøndby IF, men 19-årige
Laurits Raun Pedersen gjorde det flot som afløser for skadede André Rømer.

Han viste igen ro med bolden og udmærkede placeringer, og Randers matchede fint Brøndby og kvalte strømmen af chancer, der havde været et problem for Randers i kampen på Brøndby Stadion for fire dage siden.

Det er godt skuldret, og her har Randers fat i en spiller med potentialet til også at komme i startopstillingen især fra næste sæson, som spillere som Filip Bundgaard, Mads Enggård og Simon Graves også har gjort med succes før deres fine transfers til klubber med meget højere lønniveau.

Og så også lige et skud ud til Wessel Dammers og Daniel Høegh – de tog fin spillemæssige revanche fra at indkassere fire mål, hvilket intet stopperpar har lyst til.

Brøndby IF
Det er godt nok svært at se en Brøndby-spiller, der skiller sig væsentligt ud, men Noah Nartey løste sine opgaver fornuftigt og var med de relativt få gange, Brøndby var at skabe noget farligt.

Yuito Suzuki kom ind i pausen og var også med til at sætte lidt fut i Brøndby i en mini-opblomstring de sidste ti minutter efter en ellers skuffende og offensivt ufarlig indsats.

Kampens værste:

Brøndby IF
Den her går endnu mere ud til Brøndby IF og klubbens håndtering af sagen, end den går til Clement Bischoff.

Men den yderst talentfulde og dygtige unge mand ramte ikke en af sine gode kampe og blev opsigtsvækkende udskiftet i pausen.

Det kan sagtens være en skavank, men ellers virker det altså mærkeligt, hvis det ikke skulle være en ren sportslig beslutning.

Træneren skal naturligvis sætte sig hold fuldstændig, som det giver mening, og Brøndby har jo leveret et fornemt comeback i topkampen efter at have været 20 minutter fra at misse Top 6.

Men det er svært at greje, der ikke var mere plads og tidligere plads til en så dygtig spiller, selv om forløbet med den missede transfer til Brighton var hårdt for det 19-årige talent.

Det her var en for usynlig halvleg af Bischoff, der naturligvis også selv skal gribe chancen, men som altså heller ikke er blevet hjulpet på vej i foråret.

Der er snart et år tilbage af den unge mands kontrakt, og man får unægtelig tanken, at prisen på den unge mand er faldet markant siden vinter.

Det forhindrer selvfølgelig ikke, at han får en flot karriere, mens det er træls for Brøndby, hvor de bedste unges salgsværdi er alt anden end ligegyldig med de kæmpe underskud, driften giver.

Kampens detalje:
Flere spillere bragede ind i banderne og var ved at sidde fast i dem, og det er ikke først gang, vi ser det.

Lyder det relativt småt og ikke vildt ophidsende? Ja, det gør det nok. Men der skete godt nok heller ikke meget i den her kamp.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

– Det er en fin lodtrækning

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Millionregn over Ståle Solbakken

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Steve Coopers højre hånd afviser

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Lukas Lerager er færdig i FC København

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

– En humørdræber

Mål i luften i London

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK