RANDERS (Tipsbladet)
Randers FC skulle kæmpe for at holde sig ind i billedet omkring den tredjeplads, der var Brøndbys ved ankomsten til kampen.
Og gæsterne Brøndby, ja de kunne med tre point holde presset på FC København og FC Midtjylland forud for hjemmekampe i maj mod de to guldfavoritter.
Hvordan det forløb, det dykker vi ned i her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-Brøndby IF 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
Randers FC
Det er svært at komme ind efter en halv times tid i en vigtig kamp mod Brøndby IF, men 19-årige
Laurits Raun Pedersen gjorde det flot som afløser for skadede André Rømer.
Han viste igen ro med bolden og udmærkede placeringer, og Randers matchede fint Brøndby og kvalte strømmen af chancer, der havde været et problem for Randers i kampen på Brøndby Stadion for fire dage siden.
Det er godt skuldret, og her har Randers fat i en spiller med potentialet til også at komme i startopstillingen især fra næste sæson, som spillere som Filip Bundgaard, Mads Enggård og Simon Graves også har gjort med succes før deres fine transfers til klubber med meget højere lønniveau.
Og så også lige et skud ud til Wessel Dammers og Daniel Høegh – de tog fin spillemæssige revanche fra at indkassere fire mål, hvilket intet stopperpar har lyst til.
Brøndby IF
Det er godt nok svært at se en Brøndby-spiller, der skiller sig væsentligt ud, men Noah Nartey løste sine opgaver fornuftigt og var med de relativt få gange, Brøndby var at skabe noget farligt.
Yuito Suzuki kom ind i pausen og var også med til at sætte lidt fut i Brøndby i en mini-opblomstring de sidste ti minutter efter en ellers skuffende og offensivt ufarlig indsats.
Kampens værste:
Brøndby IF
Den her går endnu mere ud til Brøndby IF og klubbens håndtering af sagen, end den går til Clement Bischoff.
Men den yderst talentfulde og dygtige unge mand ramte ikke en af sine gode kampe og blev opsigtsvækkende udskiftet i pausen.
Det kan sagtens være en skavank, men ellers virker det altså mærkeligt, hvis det ikke skulle være en ren sportslig beslutning.
Træneren skal naturligvis sætte sig hold fuldstændig, som det giver mening, og Brøndby har jo leveret et fornemt comeback i topkampen efter at have været 20 minutter fra at misse Top 6.
Men det er svært at greje, der ikke var mere plads og tidligere plads til en så dygtig spiller, selv om forløbet med den missede transfer til Brighton var hårdt for det 19-årige talent.
Det her var en for usynlig halvleg af Bischoff, der naturligvis også selv skal gribe chancen, men som altså heller ikke er blevet hjulpet på vej i foråret.
Der er snart et år tilbage af den unge mands kontrakt, og man får unægtelig tanken, at prisen på den unge mand er faldet markant siden vinter.
Det forhindrer selvfølgelig ikke, at han får en flot karriere, mens det er træls for Brøndby, hvor de bedste unges salgsværdi er alt anden end ligegyldig med de kæmpe underskud, driften giver.
Kampens detalje:
Flere spillere bragede ind i banderne og var ved at sidde fast i dem, og det er ikke først gang, vi ser det.
Lyder det relativt småt og ikke vildt ophidsende? Ja, det gør det nok. Men der skete godt nok heller ikke meget i den her kamp.
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
