RANDERS (Tipsbladet)
Randers FC skulle kæmpe for at holde sig ind i billedet omkring den tredjeplads, der var Brøndbys ved ankomsten til kampen.
Og gæsterne Brøndby, ja de kunne med tre point holde presset på FC København og FC Midtjylland forud for hjemmekampe i maj mod de to guldfavoritter.
Hvordan det forløb, det dykker vi ned i her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-Brøndby IF 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
Randers FC
Det er svært at komme ind efter en halv times tid i en vigtig kamp mod Brøndby IF, men 19-årige
Laurits Raun Pedersen gjorde det flot som afløser for skadede André Rømer.
Han viste igen ro med bolden og udmærkede placeringer, og Randers matchede fint Brøndby og kvalte strømmen af chancer, der havde været et problem for Randers i kampen på Brøndby Stadion for fire dage siden.
Det er godt skuldret, og her har Randers fat i en spiller med potentialet til også at komme i startopstillingen især fra næste sæson, som spillere som Filip Bundgaard, Mads Enggård og Simon Graves også har gjort med succes før deres fine transfers til klubber med meget højere lønniveau.
Og så også lige et skud ud til Wessel Dammers og Daniel Høegh – de tog fin spillemæssige revanche fra at indkassere fire mål, hvilket intet stopperpar har lyst til.
Brøndby IF
Det er godt nok svært at se en Brøndby-spiller, der skiller sig væsentligt ud, men Noah Nartey løste sine opgaver fornuftigt og var med de relativt få gange, Brøndby var at skabe noget farligt.
Yuito Suzuki kom ind i pausen og var også med til at sætte lidt fut i Brøndby i en mini-opblomstring de sidste ti minutter efter en ellers skuffende og offensivt ufarlig indsats.
Kampens værste:
Brøndby IF
Den her går endnu mere ud til Brøndby IF og klubbens håndtering af sagen, end den går til Clement Bischoff.
Men den yderst talentfulde og dygtige unge mand ramte ikke en af sine gode kampe og blev opsigtsvækkende udskiftet i pausen.
Det kan sagtens være en skavank, men ellers virker det altså mærkeligt, hvis det ikke skulle være en ren sportslig beslutning.
Træneren skal naturligvis sætte sig hold fuldstændig, som det giver mening, og Brøndby har jo leveret et fornemt comeback i topkampen efter at have været 20 minutter fra at misse Top 6.
Men det er svært at greje, der ikke var mere plads og tidligere plads til en så dygtig spiller, selv om forløbet med den missede transfer til Brighton var hårdt for det 19-årige talent.
Det her var en for usynlig halvleg af Bischoff, der naturligvis også selv skal gribe chancen, men som altså heller ikke er blevet hjulpet på vej i foråret.
Der er snart et år tilbage af den unge mands kontrakt, og man får unægtelig tanken, at prisen på den unge mand er faldet markant siden vinter.
Det forhindrer selvfølgelig ikke, at han får en flot karriere, mens det er træls for Brøndby, hvor de bedste unges salgsværdi er alt anden end ligegyldig med de kæmpe underskud, driften giver.
Kampens detalje:
Flere spillere bragede ind i banderne og var ved at sidde fast i dem, og det er ikke først gang, vi ser det.
Lyder det relativt småt og ikke vildt ophidsende? Ja, det gør det nok. Men der skete godt nok heller ikke meget i den her kamp.
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
