Der er blevet talt meget om OB’s rædderlige hjemmebanestatistik i denne sæson. Rigtig meget.
Fynboerne har således endnu ikke vundet en Superliga-kamp på hjemmebane i denne sæson, og efter deres nederlag til Viborg FF fredag aften er det 13 hjemmebanekampe uden sejr.
Tipsbladet har fået analysefirmaet Optas hjælp til at kigge nærmere på OB’s forbandelse på Odense Stadion, og her er der både godt og dårligt nyt for fans af striberne.
Hvis vi starter med det gode, så kan OB og klubbens fans glæde sig over, at stimen af hjemmebanekampe uden sejr ikke er Superliga-rekord. Ja, stimen er faktisk langt fra at være rekorddårlig.
Silkeborg IF sidder på rekorden, da de i en periode fra april 2013 til august 2016 ikke formåede at vinde på hjemmebane i hele 22 Superliga-kampe i træk.
SIF gik også en hel sæson uden at vinde en hjemmebanekamp i Superligaen i 2014/15-sæsonen. Det har ingen andre matchet, men det kan OB – og Hvidovre, der heller ikke har vundet en eneste af deres 12 hjemmebanekampe i ligaen i denne sæson – gøre i år.
Foruden SIF har Lyngby hele tre gange formået at gå 14 eller flere ligakampe på hjemmebane uden sejr i Superligaen, ligesom AGF også har prøvet det.
Artiklen fortsætter efter tabellen…
Næstværst i Europa
Og så til det dårlige.
OB’s stime på 13 hjemmekampe uden sejr i den hjemlige liga er nemlig den næstlængste stime i Europas 15 bedste ligaer, viser Optas statistikker.
Kun den spanske fodboldklub Almeria er værre. Almeria har ikke vundet en eneste af deres 15 hjemmebanekampe i La Liga denne sæson - en stor del af forklaringen på, at klubben er sidst i ligaen.
Hvidovre IF kommer ind på en tredjeplads over længste stimer uden sejr på hjemmebane med 12.
For OB resterer der hjemmekampe mod Hvidovre, Lyngby og Randers FC i denne sæson, og her skal der altså hentes en sejr, hvis ikke fynboerne skal blive det andet hold i historien til at gå en hel sæsonen uden en sejr på eget græs i Superligaen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub