Avis: Brøndby jagter forstærkninger – men må droppe to forsvarere

Brøndby IF har efter sigende et godt øje til to forsvarsspillere, men det tyder ikke på, at de ender på Vestegnen.



Brøndby IF har endnu ikke meddelt, hvem der skal være klubbens cheftræner efter sommerferien, men forberedelserne på næste sæson er allerede godt i gang.

Især det centrale forsvar skal forstærkes, da Benedikt Röcker forlader Vestegnen, mens unge Joel Kabongo er langtidsskadet. Og ifølge BT har Brøndby allerede tilbudt en kontrakt til en potentiel forstærkning.

Avisen skriver, at Brøndby har budt på Dynamo Moskvas svenske stopper Sebastian Holmén, hvis bror er den tidligere Brøndby-spiller Samuel Holmén. Sebastian Holmén har kontraktudløb i sin russiske klub denne sommer. 

Ifølge spillerens agent er han imidlertid jagtet af flere internationale klubber, og en af dem skulle være græske AEK Athen. Det græske medie Sporttime erfarer således, at svenskeren er tæt på at blive præsenteret i den græske klub, og noget tyder på, at han altså ikke ender i Brøndby. 

Kigger på dansk U21-landsholdsspiller
Sebastian Holmén er til gengæld ikke den eneste forsvarsspiller, Brøndby har haft et godt øje til.

BT meddeler også, at Brøndbys sportsdirektør Ebbe Sand gerne vil hente danske Asger Sørensen, der er på kontrakt i Red Bull Salzburg og har tilbragt de seneste to sæsoner hos tyske Jahn Regensburg på en lejeaftale.

Det er heller ikke sikkert, at Asger Sørensen ender på Vestegnen. Han vil nemlig helst blive i udlandet, har han fortalt til tipsbladet.dk. 

– Jeg vil som udgangspunkt helst blive i udlandet, men man skal aldrig sige aldrig, lød det fra den 22-årige forsvarsspiller.

Sørensen er en del af U21-landsholdet, der til sommer skal spille U21-EM i Italien og San Marino. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina