Avis: De hiver FC Midtjylland i retten

Flere af Anders Dreyers barndomsklubber føler sig snydt af FC Midtjylland og Rubin Kazan.



Det har vist sig at være en rigtig god ide at hente Anders Dreyer hjem til FC Midtjylland. I hvert fald på banen hvor offensivspilleren har scoret syv gange.

Men udenfor banen bliver købet af Ander Dreyer for 42,5 millioner kroner nu genstand for en retssag. Det skriver Ekstra Bladet.

Bold.dk var de første til at skrive om sagen, hvor FC Midtjylland forklarede, at Anders Dreyer blot havde kostet 5,2 millioner kroner. Det mener Bramming Boldklub, Ribe Boldklub og Esbjerg fB imidlertid ikke.

De mener, at beløbet på 75 millioner kroner, som Anders Dreyer har været handlet for i alt siden sommeren 2021 er blevet streget, da FCM i sommer fjernede den gæld, som Rubin Kazan havde i forbindelse med købet sommeren forinden.

Det har gjort, at Anders Dreyers tre barndomsklubber får markant færre solidaritetspenge, som er penge klubber får for deres arbejde med spillere på ungdomsniveau, når spilleren bliver solgt videre.

Ifølge Ekstra Bladet betalte Rubin Kazan penge til Esbjerg, Ribe og Bramming ved betaling af deres første rate sidste sommer. De resterende solidaritetspenge har den russiske klub strøget efter gælden er blevet sløjfet ved salget til FCM.

FC Midtjylland har også meddelt de tre klubber, at de heller ikke kalkulerer med gælden på 37,5 millioner kroner, når de skal betale solidaritetspenge. Derfor står de til at modtage en kvart million kroner mod 1,3 millioner flere, hvis gælden blev medregnet.

– Vi står sammen med Ribe og Bramming i denne sag. Vi føler, der er tale om to handler, hvor vi har krav på et betragteligt solidaritetsbeløb, siger Esbjergs direktør, Jens Hammer Sørensen, til Ekstra Bladet.

– Jeg anfægter deres lyst til at betale det rigtige solidaritetsbeløb. Det må retten så afgøre, siger han.

Jens Hammer Sørensen rejser også sagen omkring Rubin Kazans opgørelse hos FIFA, skriver Ekstra Bladet.





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer