Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

Pierre Bengtsson har til bold.dk fortalt, at han måske ikke skal spille mod FC København, hvorfra han er udlejet. Det har skabt røre i Nørreskoven.



Den svenske landsholdsback Pierre Bengtsson blev i januar udlejet fra FC København til ligakonkurrenterne fra Vejle for resten af sæsonen. 

Indtil nu er han noteret for tre starter og et enkelt pokalindhop for vejlenserne, men nu har svenskeren fået flere fans på nakken, skriver Ekstra Bladet i dagens avis.

Ifølge avisen er problemet, at Pierre Bengtsson i flere interview med bold.dk har udtalt sig positivt om FCK. Senest har han udtalt til mediet, at det var bedst, hvis han stod over, når Vejle møder netop FC København 3. marts.

– Det ville være mærkeligt for mig at stå overfor mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK. Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, men nu må vi se, hvad der sker, lød det i tirsdags.

Vejles teknisk chef, Jacob Krüger var tydelig omkring, at udgangspunktet er, at Bengtsson spiller kampen, da det ikke er tilladt for klubber i Danmark, at lave en fælles aftale om, at en udlejet spiller ikke må spille mod den klub, der ejer ham.

ifølge Ekstra Bladet har Bengtsson udtalelser vakt stor irritation blandt Vejle-supportere, der nu sætter spørgsmålstegn ved svenskerens loyaitet. Ifølge samme medie er Pierre Bengtsson irriteret på Bold.dk, som han mener har ført ham “bag lyset”. Han vil dog ikke dementere historien, men føler at udtalelserne er taget ud af en sammenhæng.

Vejle, FC København og resten af Superliga-holdene ska nu i gang med de fem sidste spillerunder i grundspillet – se her hvilket hold, der har det hårdeste program







LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama