Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

Pierre Bengtsson har til bold.dk fortalt, at han måske ikke skal spille mod FC København, hvorfra han er udlejet. Det har skabt røre i Nørreskoven.



Den svenske landsholdsback Pierre Bengtsson blev i januar udlejet fra FC København til ligakonkurrenterne fra Vejle for resten af sæsonen. 

Indtil nu er han noteret for tre starter og et enkelt pokalindhop for vejlenserne, men nu har svenskeren fået flere fans på nakken, skriver Ekstra Bladet i dagens avis.

Ifølge avisen er problemet, at Pierre Bengtsson i flere interview med bold.dk har udtalt sig positivt om FCK. Senest har han udtalt til mediet, at det var bedst, hvis han stod over, når Vejle møder netop FC København 3. marts.

– Det ville være mærkeligt for mig at stå overfor mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK. Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, men nu må vi se, hvad der sker, lød det i tirsdags.

Vejles teknisk chef, Jacob Krüger var tydelig omkring, at udgangspunktet er, at Bengtsson spiller kampen, da det ikke er tilladt for klubber i Danmark, at lave en fælles aftale om, at en udlejet spiller ikke må spille mod den klub, der ejer ham.

ifølge Ekstra Bladet har Bengtsson udtalelser vakt stor irritation blandt Vejle-supportere, der nu sætter spørgsmålstegn ved svenskerens loyaitet. Ifølge samme medie er Pierre Bengtsson irriteret på Bold.dk, som han mener har ført ham “bag lyset”. Han vil dog ikke dementere historien, men føler at udtalelserne er taget ud af en sammenhæng.

Vejle, FC København og resten af Superliga-holdene ska nu i gang med de fem sidste spillerunder i grundspillet – se her hvilket hold, der har det hårdeste program







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCM stanger lang karantæne ud til fan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig