Den svenske landsholdsback Pierre Bengtsson blev i januar udlejet fra FC København til ligakonkurrenterne fra Vejle for resten af sæsonen.
Indtil nu er han noteret for tre starter og et enkelt pokalindhop for vejlenserne, men nu har svenskeren fået flere fans på nakken, skriver Ekstra Bladet i dagens avis.
Ifølge avisen er problemet, at Pierre Bengtsson i flere interview med bold.dk har udtalt sig positivt om FCK. Senest har han udtalt til mediet, at det var bedst, hvis han stod over, når Vejle møder netop FC København 3. marts.
– Det ville være mærkeligt for mig at stå overfor mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK. Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, men nu må vi se, hvad der sker, lød det i tirsdags.
Vejles teknisk chef, Jacob Krüger var tydelig omkring, at udgangspunktet er, at Bengtsson spiller kampen, da det ikke er tilladt for klubber i Danmark, at lave en fælles aftale om, at en udlejet spiller ikke må spille mod den klub, der ejer ham.
ifølge Ekstra Bladet har Bengtsson udtalelser vakt stor irritation blandt Vejle-supportere, der nu sætter spørgsmålstegn ved svenskerens loyaitet. Ifølge samme medie er Pierre Bengtsson irriteret på Bold.dk, som han mener har ført ham “bag lyset”. Han vil dog ikke dementere historien, men føler at udtalelserne er taget ud af en sammenhæng.
Vejle, FC København og resten af Superliga-holdene ska nu i gang med de fem sidste spillerunder i grundspillet – se her hvilket hold, der har det hårdeste program
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
