Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

Pierre Bengtsson har til bold.dk fortalt, at han måske ikke skal spille mod FC København, hvorfra han er udlejet. Det har skabt røre i Nørreskoven.



Den svenske landsholdsback Pierre Bengtsson blev i januar udlejet fra FC København til ligakonkurrenterne fra Vejle for resten af sæsonen. 

Indtil nu er han noteret for tre starter og et enkelt pokalindhop for vejlenserne, men nu har svenskeren fået flere fans på nakken, skriver Ekstra Bladet i dagens avis.

Ifølge avisen er problemet, at Pierre Bengtsson i flere interview med bold.dk har udtalt sig positivt om FCK. Senest har han udtalt til mediet, at det var bedst, hvis han stod over, når Vejle møder netop FC København 3. marts.

– Det ville være mærkeligt for mig at stå overfor mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK. Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, men nu må vi se, hvad der sker, lød det i tirsdags.

Vejles teknisk chef, Jacob Krüger var tydelig omkring, at udgangspunktet er, at Bengtsson spiller kampen, da det ikke er tilladt for klubber i Danmark, at lave en fælles aftale om, at en udlejet spiller ikke må spille mod den klub, der ejer ham.

ifølge Ekstra Bladet har Bengtsson udtalelser vakt stor irritation blandt Vejle-supportere, der nu sætter spørgsmålstegn ved svenskerens loyaitet. Ifølge samme medie er Pierre Bengtsson irriteret på Bold.dk, som han mener har ført ham “bag lyset”. Han vil dog ikke dementere historien, men føler at udtalelserne er taget ud af en sammenhæng.

Vejle, FC København og resten af Superliga-holdene ska nu i gang med de fem sidste spillerunder i grundspillet – se her hvilket hold, der har det hårdeste program





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FCK’s næste modstander i Europa