Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

Pierre Bengtsson har til bold.dk fortalt, at han måske ikke skal spille mod FC København, hvorfra han er udlejet. Det har skabt røre i Nørreskoven.



Den svenske landsholdsback Pierre Bengtsson blev i januar udlejet fra FC København til ligakonkurrenterne fra Vejle for resten af sæsonen. 

Indtil nu er han noteret for tre starter og et enkelt pokalindhop for vejlenserne, men nu har svenskeren fået flere fans på nakken, skriver Ekstra Bladet i dagens avis.

Ifølge avisen er problemet, at Pierre Bengtsson i flere interview med bold.dk har udtalt sig positivt om FCK. Senest har han udtalt til mediet, at det var bedst, hvis han stod over, når Vejle møder netop FC København 3. marts.

– Det ville være mærkeligt for mig at stå overfor mine gode venner og nu gamle holdkammerater i FCK. Det ville være svært at se mig selv spille for et andet hold i Parken, men nu må vi se, hvad der sker, lød det i tirsdags.

Vejles teknisk chef, Jacob Krüger var tydelig omkring, at udgangspunktet er, at Bengtsson spiller kampen, da det ikke er tilladt for klubber i Danmark, at lave en fælles aftale om, at en udlejet spiller ikke må spille mod den klub, der ejer ham.

ifølge Ekstra Bladet har Bengtsson udtalelser vakt stor irritation blandt Vejle-supportere, der nu sætter spørgsmålstegn ved svenskerens loyaitet. Ifølge samme medie er Pierre Bengtsson irriteret på Bold.dk, som han mener har ført ham “bag lyset”. Han vil dog ikke dementere historien, men føler at udtalelserne er taget ud af en sammenhæng.

Vejle, FC København og resten af Superliga-holdene ska nu i gang med de fem sidste spillerunder i grundspillet – se her hvilket hold, der har det hårdeste program







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor kommer han IKKE til FC København

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’