FC København skal have tilknyttet en angriber, inden transfervinduet smækker i, og mere og mere peger i retning af, at afløseren for Dame N’Doye skal findes i Belgien, som cheftræner Ariël Jacobs af gode grunde har et solidt kendskab til. Så det er der intet overraskelsesmoment i. Hvad der til gengæld er overraskende, er, at FC København måske ikke bare er på udkig efter en enkelt afløser for Dame N’Doye, men derimod to.
I hvert fald skriver den belgiske avis Het Nieuwsblad lørdag formiddag, at Ariël Jacobs vil have de to Cercle Brugge-angribere Carlos Wilson Cachicote da Rocha – kaldet Rudy – og Igor Vetokele til FC København.
Til at lokke de to angribere til København har Jacobs angiveligt fået i overkanten af 20 millioner kroner i hånden.
Rudy var i sidste uge tæt på at fuldføre et skifte til russiske Alania Vladikavkaz, men i 11. time blev det skifte annulleret, og dermed er den 23-årige portugiser fortsat på kontrakt i Cercle Brugge. Men nu der altså sået ny tvivl om angriberens fremtid med FC København inde i billedet.
Umiddelbart synes en handel dog ikke at være lige op over. Således forlyder det fra Cercle Brugge, at man endnu ikke har modtaget noget bud på Rudy eller 20-årige Igor Vertokele.
– Der er interesse, men endnu har vi ikke modtaget et konkret bud, lyder det fra den belgiske klub.
Rudy scorede i sidste sæson otte mål i den belgiske Jupiler League for Cercle Brugge, hvilket gjorde ham til klubbens mest scorende spiller i sæsonen. Igor Vetokele tegnede sig blot for seks scoringer, men til gengæld er det ham, der er kommet bedst ud af starthullerne i den igangværende sæson.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE