FC København skal have tilknyttet en angriber, inden transfervinduet smækker i, og mere og mere peger i retning af, at afløseren for Dame N’Doye skal findes i Belgien, som cheftræner Ariël Jacobs af gode grunde har et solidt kendskab til. Så det er der intet overraskelsesmoment i. Hvad der til gengæld er overraskende, er, at FC København måske ikke bare er på udkig efter en enkelt afløser for Dame N’Doye, men derimod to.
I hvert fald skriver den belgiske avis Het Nieuwsblad lørdag formiddag, at Ariël Jacobs vil have de to Cercle Brugge-angribere Carlos Wilson Cachicote da Rocha – kaldet Rudy – og Igor Vetokele til FC København.
Til at lokke de to angribere til København har Jacobs angiveligt fået i overkanten af 20 millioner kroner i hånden.
Rudy var i sidste uge tæt på at fuldføre et skifte til russiske Alania Vladikavkaz, men i 11. time blev det skifte annulleret, og dermed er den 23-årige portugiser fortsat på kontrakt i Cercle Brugge. Men nu der altså sået ny tvivl om angriberens fremtid med FC København inde i billedet.
Umiddelbart synes en handel dog ikke at være lige op over. Således forlyder det fra Cercle Brugge, at man endnu ikke har modtaget noget bud på Rudy eller 20-årige Igor Vertokele.
– Der er interesse, men endnu har vi ikke modtaget et konkret bud, lyder det fra den belgiske klub.
Rudy scorede i sidste sæson otte mål i den belgiske Jupiler League for Cercle Brugge, hvilket gjorde ham til klubbens mest scorende spiller i sæsonen. Igor Vetokele tegnede sig blot for seks scoringer, men til gengæld er det ham, der er kommet bedst ud af starthullerne i den igangværende sæson.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!