Avis: FC København jagter Brugge-duo

FC København har udset sig to afløsere for Dame N’Doye, og de skal findes i den belgiske klub Cercle Brugge.



FC København skal have tilknyttet en angriber, inden transfervinduet smækker i, og mere og mere peger i retning af, at afløseren for Dame N’Doye skal findes i Belgien, som cheftræner Ariël Jacobs af gode grunde har et solidt kendskab til. Så det er der intet overraskelsesmoment i. Hvad der til gengæld er overraskende, er, at FC København måske ikke bare er på udkig efter en enkelt afløser for Dame N’Doye, men derimod to.

I hvert fald skriver den belgiske avis Het Nieuwsblad lørdag formiddag, at Ariël Jacobs vil have de to Cercle Brugge-angribere Carlos Wilson Cachicote da Rocha – kaldet Rudy – og Igor Vetokele til FC København.

Til at lokke de to angribere til København har Jacobs angiveligt fået i overkanten af 20 millioner kroner i hånden.

Rudy var i sidste uge tæt på at fuldføre et skifte til russiske Alania Vladikavkaz, men i 11. time blev det skifte annulleret, og dermed er den 23-årige portugiser fortsat på kontrakt i Cercle Brugge. Men nu der altså sået ny tvivl om angriberens fremtid med FC København inde i billedet.

Umiddelbart synes en handel dog ikke at være lige op over. Således forlyder det fra Cercle Brugge, at man endnu ikke har modtaget noget bud på Rudy eller 20-årige Igor Vertokele.

– Der er interesse, men endnu har vi ikke modtaget et konkret bud, lyder det fra den belgiske klub.

Rudy scorede i sidste sæson otte mål i den belgiske Jupiler League for Cercle Brugge, hvilket gjorde ham til klubbens mest scorende spiller i sæsonen. Igor Vetokele tegnede sig blot for seks scoringer, men til gengæld er det ham, der er kommet bedst ud af starthullerne i den igangværende sæson.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.