Avis: FC København vil ophæve aftale

Ifølge portugisisk avis ønsker FC København at ophæve lejeaftale med midtbanespiller.



Det vakte opsigt på transfervinduets sidste dag, da FC København præsenterede Mateo Tanlongo på en lejeaftale for hele denne sæson.

Argentineren er på kontrakt i den portugisiske storklub Sporting CP, hvilket i sig selv er interessant, men det er ikke meget, som 20-årige Mateo Tanlongo har haft mulighed for at vise sig frem i dansk fodbold.

Blot en enkelt halvleg i pokalnedslagtningen af IF Lyseng er det blevet til for Mateo Tanlongo. De 45 minutter kan meget vel ende med at blive argentinerens første og sidste i en FCK-trøje.

Den portugisiske avis O Jogo skriver således, at FC København har et ønske om at ophæve lejeaftalen med Mateo Tanlongo i løbet af de næste uger. Ifølge O Jogo er Sporting CP opmærksomme på FC Københavns ønske, men indtil videre har parterne ikke været i dialog om en ophævelse af aftalen.

– Han er i en svær situation, og den vil Sporting analysere i de kommende uger. Der er dog ikke plads i Sporting, da deres nuværende midtbanespillere gør det godt, og de er endda på udkig efter en ny, siger Marco Goncalves, journalist på O Jogo, til Tipsbladet og tilføjer:

– Opholdet i FC København kunne have været en god mulighed for ham, men det mest sandsynlige er nok en ny lejeaftale. Men det afhænger selvfølgelig af, hvad alle parter kan blive enige om.

I FC København er Mateo Tanlongo i hård konkurrence om spilletiden, og selvom William Clem blev skadet i løbet af efteråret, så er andre kræfter blevet foretrukket foran argentineren på københavnernes midtbane.

– Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi selvfølgelig havde håbet, at han kunne bidrage mere. Jeg synes simpelthen bare, at Oscar Højlund har gjort det bedre, og derfor har jeg valgt ham, sagde Jacob Neestrup i december.

Mateo Tanlongo skiftede for et år siden fodbold i hjemlandet ud med Sporting CP, men i løbet af foråret blev det kun til lige på den anden side af 150 førsteholdsminutter. Den argentinske midtbanespiller er på kontrakt i Sporting CP frem til 2027.

Tipsbladet har uden held rettet henvendelse til Mateo Tanlongos agent og FC København for en kommentar.




LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Forhandler om Yussuf Poulsen

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Holger Rune-fadæse går verden rundt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Aflyser sommerferien

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’



Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Av! Taber stort på dansker

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Nu kan de hentes gratis

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Tæt på ny klub

FCK-stjerne i klubskifte?



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Mads Hermansen til topklub?

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden