Avis: FCK-hooligans overfaldt hjemmesygeplejerske

Historierne angående uroligheder efter søndagens derby vokser sig større og større.



61 voldssager mod politiet registrerede Københavns Vestegns Politi efter søndagens derby mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion, og nu har endnu en dårlig historie set dagens lys. 

Således er en hjemmesygerplejerske fra Brøndby Kommune blevet udsat for et groft overfald af flere FCK-hooligans. Det er sket, mens hun var på arbejde og sad i sin bil. Det skriver B.T

Episoden fandt sted søndag eftermiddag, og offeret kom kørende i en kommunal bil en times tid efter slutfløjt i fodboldkampen. Hun befandt sig mellem Brøndby Stadion og Brøndbyøster Station, da overfaldet fandt sted. På siden af den kommunale bil sidder byens byvåben, som i stor grad ligner fodboldklubbens logo. Under byvåbnet står der dog “Brøndby Kommune – Hjemmeplejen”. 

Brøndbys borgmester, Kent Magelund, bekræfter overfaldet over for B.T. 

– Jeg kan ikke gå i detaljer. Men vi kan bekræfte hændelsen om, at en af Brøndby Kommunes hjemmesygeplejersker er blevet overfaldet og groft chikaneret, mens hun var på arbejde i søndags. Det er helt uacceptabelt at man chikaneres – ovenikøbet mens man er på arbejde og ved at udføre arbejde for nogle af vores svageste borgere. Det tager vi som kommune og jeg som borgmester den skarpeste afstand fra, forklarer han. 

Københavns Vestegns Politi bekræfter ligeledes episoden over for mediet, og at man nu efterforsker sagen. 

I forbindelse med fodboldkampen er fem personer indtil videre blevet anholdt. Den voldsomme ballade efter kampen førte også til, at en politibetjent følte sig nødsaget til at trække sin tjenestepistol for at genoprette orden. Han affyrede den dog ikke.

Efter episoden har politidirektør hos Københavns Vestegns Politi, Mogens Lauridsen, kaldt fan-uroligheder for et stigende problem i dansk klubfodbold. Læs mere om det her.






Guardiola næste job? ‘Han har fortalt venner, at…’




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Guardiola næste job? ‘Han har fortalt venner, at…’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Forhandler om Albert Grønbæk

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Erik ten Hag jagter dansker