61 voldssager mod politiet registrerede Københavns Vestegns Politi efter søndagens derby mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion, og nu har endnu en dårlig historie set dagens lys.
Således er en hjemmesygerplejerske fra Brøndby Kommune blevet udsat for et groft overfald af flere FCK-hooligans. Det er sket, mens hun var på arbejde og sad i sin bil. Det skriver B.T.
Episoden fandt sted søndag eftermiddag, og offeret kom kørende i en kommunal bil en times tid efter slutfløjt i fodboldkampen. Hun befandt sig mellem Brøndby Stadion og Brøndbyøster Station, da overfaldet fandt sted. På siden af den kommunale bil sidder byens byvåben, som i stor grad ligner fodboldklubbens logo. Under byvåbnet står der dog “Brøndby Kommune – Hjemmeplejen”.
Brøndbys borgmester, Kent Magelund, bekræfter overfaldet over for B.T.
– Jeg kan ikke gå i detaljer. Men vi kan bekræfte hændelsen om, at en af Brøndby Kommunes hjemmesygeplejersker er blevet overfaldet og groft chikaneret, mens hun var på arbejde i søndags. Det er helt uacceptabelt at man chikaneres – ovenikøbet mens man er på arbejde og ved at udføre arbejde for nogle af vores svageste borgere. Det tager vi som kommune og jeg som borgmester den skarpeste afstand fra, forklarer han.
Københavns Vestegns Politi bekræfter ligeledes episoden over for mediet, og at man nu efterforsker sagen.
I forbindelse med fodboldkampen er fem personer indtil videre blevet anholdt. Den voldsomme ballade efter kampen førte også til, at en politibetjent følte sig nødsaget til at trække sin tjenestepistol for at genoprette orden. Han affyrede den dog ikke.
Efter episoden har politidirektør hos Københavns Vestegns Politi, Mogens Lauridsen, kaldt fan-uroligheder for et stigende problem i dansk klubfodbold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
Stjerne på plads i Chelsea
AVIS
De vil have Jelert
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
