Avis: FCK-hooligans overfaldt hjemmesygeplejerske

Historierne angående uroligheder efter søndagens derby vokser sig større og større.



61 voldssager mod politiet registrerede Københavns Vestegns Politi efter søndagens derby mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion, og nu har endnu en dårlig historie set dagens lys. 

Således er en hjemmesygerplejerske fra Brøndby Kommune blevet udsat for et groft overfald af flere FCK-hooligans. Det er sket, mens hun var på arbejde og sad i sin bil. Det skriver B.T

Episoden fandt sted søndag eftermiddag, og offeret kom kørende i en kommunal bil en times tid efter slutfløjt i fodboldkampen. Hun befandt sig mellem Brøndby Stadion og Brøndbyøster Station, da overfaldet fandt sted. På siden af den kommunale bil sidder byens byvåben, som i stor grad ligner fodboldklubbens logo. Under byvåbnet står der dog “Brøndby Kommune – Hjemmeplejen”. 

Brøndbys borgmester, Kent Magelund, bekræfter overfaldet over for B.T. 

– Jeg kan ikke gå i detaljer. Men vi kan bekræfte hændelsen om, at en af Brøndby Kommunes hjemmesygeplejersker er blevet overfaldet og groft chikaneret, mens hun var på arbejde i søndags. Det er helt uacceptabelt at man chikaneres – ovenikøbet mens man er på arbejde og ved at udføre arbejde for nogle af vores svageste borgere. Det tager vi som kommune og jeg som borgmester den skarpeste afstand fra, forklarer han. 

Københavns Vestegns Politi bekræfter ligeledes episoden over for mediet, og at man nu efterforsker sagen. 

I forbindelse med fodboldkampen er fem personer indtil videre blevet anholdt. Den voldsomme ballade efter kampen førte også til, at en politibetjent følte sig nødsaget til at trække sin tjenestepistol for at genoprette orden. Han affyrede den dog ikke.

Efter episoden har politidirektør hos Københavns Vestegns Politi, Mogens Lauridsen, kaldt fan-uroligheder for et stigende problem i dansk klubfodbold. Læs mere om det her.





Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– Niels Frederiksen er en legende!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub