Avis: FCK-hooligans overfaldt hjemmesygeplejerske

Historierne angående uroligheder efter søndagens derby vokser sig større og større.



61 voldssager mod politiet registrerede Københavns Vestegns Politi efter søndagens derby mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion, og nu har endnu en dårlig historie set dagens lys. 

Således er en hjemmesygerplejerske fra Brøndby Kommune blevet udsat for et groft overfald af flere FCK-hooligans. Det er sket, mens hun var på arbejde og sad i sin bil. Det skriver B.T

Episoden fandt sted søndag eftermiddag, og offeret kom kørende i en kommunal bil en times tid efter slutfløjt i fodboldkampen. Hun befandt sig mellem Brøndby Stadion og Brøndbyøster Station, da overfaldet fandt sted. På siden af den kommunale bil sidder byens byvåben, som i stor grad ligner fodboldklubbens logo. Under byvåbnet står der dog “Brøndby Kommune – Hjemmeplejen”. 

Brøndbys borgmester, Kent Magelund, bekræfter overfaldet over for B.T. 

– Jeg kan ikke gå i detaljer. Men vi kan bekræfte hændelsen om, at en af Brøndby Kommunes hjemmesygeplejersker er blevet overfaldet og groft chikaneret, mens hun var på arbejde i søndags. Det er helt uacceptabelt at man chikaneres – ovenikøbet mens man er på arbejde og ved at udføre arbejde for nogle af vores svageste borgere. Det tager vi som kommune og jeg som borgmester den skarpeste afstand fra, forklarer han. 

Københavns Vestegns Politi bekræfter ligeledes episoden over for mediet, og at man nu efterforsker sagen. 

I forbindelse med fodboldkampen er fem personer indtil videre blevet anholdt. Den voldsomme ballade efter kampen førte også til, at en politibetjent følte sig nødsaget til at trække sin tjenestepistol for at genoprette orden. Han affyrede den dog ikke.

Efter episoden har politidirektør hos Københavns Vestegns Politi, Mogens Lauridsen, kaldt fan-uroligheder for et stigende problem i dansk klubfodbold. Læs mere om det her.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Historien taler for norsk triumf 

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen