Avis: Her blev Boris-fyring besluttet

Nyheden om Michael Boris’ fyring blev først sendt ud mandag eftermiddag. Reelt blev beslutningen taget 18 timer forinden, skriver Ekstra Bladet.



Michael Boris var reelt ‘dead man walking’ efter SønderjyskEs ydmygende 0-6-nederlag til Silkeborg søndag aften. 

For selv om tyskeren officielt blev fyret som SønderjyskE-træner mandag eftermiddag, så blev beslutningen taget umiddelbart efter slutfløjt af kampen søndag aften. Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge mediet havde SønderjyskE-direktør Jonas Lygaard gjort op med sig selv, at tyskeren var fortid, mens spillerne stadig var varme efter kampen. 

– Beslutningen om fyringen blev taget af mig, og efter at jeg nu har sovet på det, så føles det stadig som den rigtige beslutning. Det har frigivet nogle energier, siger SønderjyskE-direktør Jonas Lygaard til Ekstra Bladet. 

Angiveligt skulle klubbens ejer, Robert Platek, være informeret om, at trænerfyringen var undervejs allerede søndag aften, og ejeren blev dagen efter gjort opmærksom på, at beslutningen var endegyldig.

Ekstra Bladet skriver også, at det ikke var spillertruppen, som pressede på med føringen, men at tiltroen til Boris’ trænerevner var udfordret gennem en længere periode. Læs mere om årsagerne til trænerfyringen her

Simon Poulsen er midlertidig træner for klubben, som i skrivende stund ikke har fundet en permanent cheftræner endnu. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’