Avis: Forhandlingsklimaet er helt til rotterne

Nordjyderne AaB er på udkig efter forstærkninger – især på tre positioner, men de skal nok ikke forvente at kunne rekruttere fra Viborg FF.



De håbede på et nyt eventyr i Europa, men AaB står efter søndagens opgør mod Viborg FF med intet andet end den femteplads, man sluttede på i Superligaen.

Dermed er man i samme situation som sidste år, hvor man heller ikke formåede at kvalificere sig til Europa. Og som sidste år endte det med et nederlag i en straffesparkskonkurrence i Europa Playoff, dengang mod AGF.

Sportschef Inge André Olsen er nu i gang med at se på næste sæsons hold i Aalborg, og man står til at miste flere profiler som Rasmus Thelander og Jacob Rinne, men hvor man også skal være tæt på at kunne præsentere stopper Lars Kramer fra Viborg FF.

Ifølge Ekstra Bladet kan der være mere på vej.

Avisen skriver, at AaB er på jagt efter nye backs. I den ene side spiller Jakob Ahlmann, og i samme side siger man farvel til Gudmundur Thorarinsson, mens man i højre tager afsked med Kristoffer Pallesens reserve Casper Gedsted.

Ifølge avisen var man i vinter interesseret i Christian Sørensen fra Viborg FF, og igen denne sommer kan man forsøge sig, men Ekstra Bladet fortæller også, at “forhandlingsklimaet mellem klubberne er helt til rotterne”. Det lyder ikke som en situation, hvor VFF sender en dygtig spiller til AaB.

Forhandlingsklimaet er ikke overraskende ødelagt af situationen omkring Lars Friis – det kan du i øvrigt se og læse mere om her.

Udover ønsket om nye backs er man muligvis også ude efter noget til midtbanen. Og så er det sikkert, at man også ønsker en ny angriber.

Omvendt vil AaB sige farvel til en del spillere.

AaB’s overmænd i Europa Playoff, Viborg FF, har en svær vej til et europæisk gruppespil. Det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Usikker på Chido Obi-transfer