Avis: Forhandlingsklimaet er helt til rotterne

Nordjyderne AaB er på udkig efter forstærkninger – især på tre positioner, men de skal nok ikke forvente at kunne rekruttere fra Viborg FF.



De håbede på et nyt eventyr i Europa, men AaB står efter søndagens opgør mod Viborg FF med intet andet end den femteplads, man sluttede på i Superligaen.

Dermed er man i samme situation som sidste år, hvor man heller ikke formåede at kvalificere sig til Europa. Og som sidste år endte det med et nederlag i en straffesparkskonkurrence i Europa Playoff, dengang mod AGF.

Sportschef Inge André Olsen er nu i gang med at se på næste sæsons hold i Aalborg, og man står til at miste flere profiler som Rasmus Thelander og Jacob Rinne, men hvor man også skal være tæt på at kunne præsentere stopper Lars Kramer fra Viborg FF.

Ifølge Ekstra Bladet kan der være mere på vej.

Avisen skriver, at AaB er på jagt efter nye backs. I den ene side spiller Jakob Ahlmann, og i samme side siger man farvel til Gudmundur Thorarinsson, mens man i højre tager afsked med Kristoffer Pallesens reserve Casper Gedsted.

Ifølge avisen var man i vinter interesseret i Christian Sørensen fra Viborg FF, og igen denne sommer kan man forsøge sig, men Ekstra Bladet fortæller også, at “forhandlingsklimaet mellem klubberne er helt til rotterne”. Det lyder ikke som en situation, hvor VFF sender en dygtig spiller til AaB.

Forhandlingsklimaet er ikke overraskende ødelagt af situationen omkring Lars Friis – det kan du i øvrigt se og læse mere om her.

Udover ønsket om nye backs er man muligvis også ude efter noget til midtbanen. Og så er det sikkert, at man også ønsker en ny angriber.

Omvendt vil AaB sige farvel til en del spillere.

AaB’s overmænd i Europa Playoff, Viborg FF, har en svær vej til et europæisk gruppespil. Det kan du læse mere om her.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Brøler sender Mexico videre

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Vil klage over VM-forhold



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid