Avis: Forhandlingsklimaet er helt til rotterne

Nordjyderne AaB er på udkig efter forstærkninger – især på tre positioner, men de skal nok ikke forvente at kunne rekruttere fra Viborg FF.



De håbede på et nyt eventyr i Europa, men AaB står efter søndagens opgør mod Viborg FF med intet andet end den femteplads, man sluttede på i Superligaen.

Dermed er man i samme situation som sidste år, hvor man heller ikke formåede at kvalificere sig til Europa. Og som sidste år endte det med et nederlag i en straffesparkskonkurrence i Europa Playoff, dengang mod AGF.

Sportschef Inge André Olsen er nu i gang med at se på næste sæsons hold i Aalborg, og man står til at miste flere profiler som Rasmus Thelander og Jacob Rinne, men hvor man også skal være tæt på at kunne præsentere stopper Lars Kramer fra Viborg FF.

Ifølge Ekstra Bladet kan der være mere på vej.

Avisen skriver, at AaB er på jagt efter nye backs. I den ene side spiller Jakob Ahlmann, og i samme side siger man farvel til Gudmundur Thorarinsson, mens man i højre tager afsked med Kristoffer Pallesens reserve Casper Gedsted.

Ifølge avisen var man i vinter interesseret i Christian Sørensen fra Viborg FF, og igen denne sommer kan man forsøge sig, men Ekstra Bladet fortæller også, at “forhandlingsklimaet mellem klubberne er helt til rotterne”. Det lyder ikke som en situation, hvor VFF sender en dygtig spiller til AaB.

Forhandlingsklimaet er ikke overraskende ødelagt af situationen omkring Lars Friis – det kan du i øvrigt se og læse mere om her.

Udover ønsket om nye backs er man muligvis også ude efter noget til midtbanen. Og så er det sikkert, at man også ønsker en ny angriber.

Omvendt vil AaB sige farvel til en del spillere.

AaB’s overmænd i Europa Playoff, Viborg FF, har en svær vej til et europæisk gruppespil. Det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘De har haft det værste transfervindue’