SL-træner sagde op: Han er ‘dead man walking’

Der var dramatik i Viborg FF i begyndelsen af 2022.



Direktøren i Superliga-klubben Viborg FF, Morten Jensen, fik sig en ubehagelig overraskelse i begyndelsen af året. 

Her trådte Lars Friis nemlig ind på kontoret og lagde sin opsigelse på bordet. Den daværende cheftræner havde indgået en treårig aftale med AaB fra sommeren 2022. 

Opsigelsen kom som et chok for Morten Jensen og resten af bestyrelsen. De havde ikke fået det mindste hint fra Lars Friis. 

Det bliver tydeligt i dokumentaren ‘For Enhver F*cking Pris’, som TV Midtvest har produceret. 

Du kan se et lille udpluk fra afsnittet, hvor Lars Friis siger op i Viborg FF i videoen, som du finder øverst i denne artikel.

Du kan også følge serien og se hele afsnit her hos TV MIDTVEST. 

Da Lars Friis har informeret klubben om sit valg, indkaldes bestyrelsen til et møde. Og her er sportschef Jesper Fredberg alt andet end tilfreds. 

– Der mangler åbenhed og dialog. Det er egentlig mit største problem. Og så er han konfliktsky, når han afleverer sin opsigelse, når han ved, jeg ikke er her, lyder det fra sportschefen, som tilføjer: 

– Det er ikke mange dage siden, vi så hinanden i øjnene og sagde, at vi skulle løfte det her endnu mere. Jeg vil ikke have ham med på træningslejr. Han er ‘dead man walking’ for mig. 

Bestyrelsen i Viborg bliver hurtigt enige om, at de ikke slipper Lars Friis før tid, hvis AaB ikke vil betale for det. Så kan han få lov at spidse blyanter eller slå græs i seks måneder, lyder det eksempelvis. 

Et andet bestyrelsesmedlem får sagt, at han mener, at Lars Friis stikker halen mellem benene ved aflevere sin opsigelse så pludseligt. 

Men der var en årsag til, at Lars Friis gjorde, som han gjorde. Det gør den nuværende AaB-træner klart i afsnittet. 

– Historisk set er AaB en større klub, så det er et trin op. Det er sådan noget, du drømte om som dreng, er nogle af ordene fra den tidligere Viborg-træner. 

Da Viborgs førsteholdstrup får beskeden, fortæller Jeppe Grønning sine holdkammerater, at de skal bruge opsigelsen som motivation på banen. 

– Jeg mener ikke, at AaB er bedre end os lige nu. Det er en større klub og en bedre lønseddel. Men han ved også, at vi er lige så gode som dem. Det skal være en motivation for os, siger Viborg-kaptajnen. 

Lars Friis blev købt fri af sin nuværende arbejdsgiver i begyndelsen af marts tidligere på året. Superligaens nordligste fodboldklub betalte i omegnen af 1,5 millioner kroner for at købe ham fri

De fire første afsnit af ‘For Enhver F*cking Pris’ er tilgængelige i dag – se afsnittene her på TV Midtvests side om serien.

Tipsbladet arbejder lige nu på at få en kommentar fra Lars Friis omkring de hårde ord fra bestyrelsen. Han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse endnu.  



Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Dansk målsluger færdig

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afviser utroligt tilbud

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Mareridt for FC Augsburg

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’