SL-træner sagde op: Han er ‘dead man walking’

Der var dramatik i Viborg FF i begyndelsen af 2022.



Direktøren i Superliga-klubben Viborg FF, Morten Jensen, fik sig en ubehagelig overraskelse i begyndelsen af året. 

Her trådte Lars Friis nemlig ind på kontoret og lagde sin opsigelse på bordet. Den daværende cheftræner havde indgået en treårig aftale med AaB fra sommeren 2022. 

Opsigelsen kom som et chok for Morten Jensen og resten af bestyrelsen. De havde ikke fået det mindste hint fra Lars Friis. 

Det bliver tydeligt i dokumentaren ‘For Enhver F*cking Pris’, som TV Midtvest har produceret. 

Du kan se et lille udpluk fra afsnittet, hvor Lars Friis siger op i Viborg FF i videoen, som du finder øverst i denne artikel.

Du kan også følge serien og se hele afsnit her hos TV MIDTVEST. 

Da Lars Friis har informeret klubben om sit valg, indkaldes bestyrelsen til et møde. Og her er sportschef Jesper Fredberg alt andet end tilfreds. 

– Der mangler åbenhed og dialog. Det er egentlig mit største problem. Og så er han konfliktsky, når han afleverer sin opsigelse, når han ved, jeg ikke er her, lyder det fra sportschefen, som tilføjer: 

– Det er ikke mange dage siden, vi så hinanden i øjnene og sagde, at vi skulle løfte det her endnu mere. Jeg vil ikke have ham med på træningslejr. Han er ‘dead man walking’ for mig. 

Bestyrelsen i Viborg bliver hurtigt enige om, at de ikke slipper Lars Friis før tid, hvis AaB ikke vil betale for det. Så kan han få lov at spidse blyanter eller slå græs i seks måneder, lyder det eksempelvis. 

Et andet bestyrelsesmedlem får sagt, at han mener, at Lars Friis stikker halen mellem benene ved aflevere sin opsigelse så pludseligt. 

Men der var en årsag til, at Lars Friis gjorde, som han gjorde. Det gør den nuværende AaB-træner klart i afsnittet. 

– Historisk set er AaB en større klub, så det er et trin op. Det er sådan noget, du drømte om som dreng, er nogle af ordene fra den tidligere Viborg-træner. 

Da Viborgs førsteholdstrup får beskeden, fortæller Jeppe Grønning sine holdkammerater, at de skal bruge opsigelsen som motivation på banen. 

– Jeg mener ikke, at AaB er bedre end os lige nu. Det er en større klub og en bedre lønseddel. Men han ved også, at vi er lige så gode som dem. Det skal være en motivation for os, siger Viborg-kaptajnen. 

Lars Friis blev købt fri af sin nuværende arbejdsgiver i begyndelsen af marts tidligere på året. Superligaens nordligste fodboldklub betalte i omegnen af 1,5 millioner kroner for at købe ham fri

De fire første afsnit af ‘For Enhver F*cking Pris’ er tilgængelige i dag – se afsnittene her på TV Midtvests side om serien.

Tipsbladet arbejder lige nu på at få en kommentar fra Lars Friis omkring de hårde ord fra bestyrelsen. Han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse endnu.  





Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

– Vi bør være favoritter

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Køber sig ind i dansk klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

FC København interesseret i denne angriber

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Trist Kvistgaarden-melding

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb