Direktøren i Superliga-klubben Viborg FF, Morten Jensen, fik sig en ubehagelig overraskelse i begyndelsen af året.
Her trådte Lars Friis nemlig ind på kontoret og lagde sin opsigelse på bordet. Den daværende cheftræner havde indgået en treårig aftale med AaB fra sommeren 2022.
Opsigelsen kom som et chok for Morten Jensen og resten af bestyrelsen. De havde ikke fået det mindste hint fra Lars Friis.
Det bliver tydeligt i dokumentaren ‘For Enhver F*cking Pris’, som TV Midtvest har produceret.
Du kan se et lille udpluk fra afsnittet, hvor Lars Friis siger op i Viborg FF i videoen, som du finder øverst i denne artikel.
Du kan også følge serien og se hele afsnit her hos TV MIDTVEST.
Da Lars Friis har informeret klubben om sit valg, indkaldes bestyrelsen til et møde. Og her er sportschef Jesper Fredberg alt andet end tilfreds.
– Der mangler åbenhed og dialog. Det er egentlig mit største problem. Og så er han konfliktsky, når han afleverer sin opsigelse, når han ved, jeg ikke er her, lyder det fra sportschefen, som tilføjer:
– Det er ikke mange dage siden, vi så hinanden i øjnene og sagde, at vi skulle løfte det her endnu mere. Jeg vil ikke have ham med på træningslejr. Han er ‘dead man walking’ for mig.
Bestyrelsen i Viborg bliver hurtigt enige om, at de ikke slipper Lars Friis før tid, hvis AaB ikke vil betale for det. Så kan han få lov at spidse blyanter eller slå græs i seks måneder, lyder det eksempelvis.
Et andet bestyrelsesmedlem får sagt, at han mener, at Lars Friis stikker halen mellem benene ved aflevere sin opsigelse så pludseligt.
Men der var en årsag til, at Lars Friis gjorde, som han gjorde. Det gør den nuværende AaB-træner klart i afsnittet.
– Historisk set er AaB en større klub, så det er et trin op. Det er sådan noget, du drømte om som dreng, er nogle af ordene fra den tidligere Viborg-træner.
Da Viborgs førsteholdstrup får beskeden, fortæller Jeppe Grønning sine holdkammerater, at de skal bruge opsigelsen som motivation på banen.
– Jeg mener ikke, at AaB er bedre end os lige nu. Det er en større klub og en bedre lønseddel. Men han ved også, at vi er lige så gode som dem. Det skal være en motivation for os, siger Viborg-kaptajnen.
Lars Friis blev købt fri af sin nuværende arbejdsgiver i begyndelsen af marts tidligere på året. Superligaens nordligste fodboldklub betalte i omegnen af 1,5 millioner kroner for at købe ham fri.
De fire første afsnit af ‘For Enhver F*cking Pris’ er tilgængelige i dag – se afsnittene her på TV Midtvests side om serien.
Tipsbladet arbejder lige nu på at få en kommentar fra Lars Friis omkring de hårde ord fra bestyrelsen. Han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse endnu.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
Stjernetransfer på plads alligevel
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER