Viborg FF tog den sidste billet til Europa, og nu er det tid til at se nærmere på, hvem Brøndby IF og Viborg FF kan trække.
Begge hold indtæder i 2. runde af Conference League-kvalifikationen.
Men her stopper det så også med at være ens for holdene. For Brøndby IF er seedet i 2. runde af kvalifikationen, mens VFF ikke er det.
Her er de danske holds vej mod et Conference League-gruppespil:
2. runde af Conference League-kvalifikationen:
Brøndby IF er som nævnt seedet i 2. runde af kvalifikationen, og det betyder, at der venter en på papiret nemmere modstandere. De blå-gule kan af gode grunde ikke trække VFF, der ikke er seedet, men ellers er det modstandere som Valmeiras fra Letland, Koper fra Slovakiet og Kisvarda fra Ungarn. Man kan dog også være uheldig og rende ind i nogle på papiret sværere modstandere i form af tyrkiske Konyaspor, AIK fra Sverige og Aris Limassol fra Cypern.
Viborg FF er som nævnt ikke seedet, og det betyder, at modstanderne vil være af noget sværere karakter. Godt nok kan man trække hold som FC Vaduz, Neftchi Baku og Vorskla Poltava, som man bør have fine muligheder mod, men der er også mange meget tricky modstandere, der kan vente allerede i denne runde. For eksempel FC Basel, Slavia Prag, PAOK og Apoel.
Her kan du læse om FC Københavns vej til Champions League.
3. runde af Conference League-kvalifikationen:
Normalt plejer UEFA at foretage trækningen til denne runde, inden 2. runde er færdigspillet, og dermed er det sikkert, at Brøndby IF ikke seedes til 3. runde i Conference League. Men så er vi i den spøjse situation, at VFF kan blive seedet, da man ved at slå et stærkt hold ud i 2. runde af kvalifikationen reelt overtager det holds seedning i 3. runde.
Et eksempel: Jacob Friis’ tropper trækker Basel i 2. runde af kvalifikationen, og da lodtrækningen til 3. runde laves, inden 2. runde er afviklet, er det Basels seedning, der tæller i trækningen til 3. runde, hvor man eksempelvis kan møde vinderen af en tænkt kamp som Riga FC og Breidablik.
Modstanderne for Brøndby IF er nogle af de hold med høje koefficientpoint, der vil være seedet. FC Basel, Royal Antwerp og Molde FK for at nævne nogle enkelte hold. Anderlecht, Twente og Gil Vicente, der alle træder ind i denne runde, er også mulige modstandere for Brøndby IF.
Her kan du læse om Silkeborg IF’s vej til Europa League.
Playoffrunden i Conference League-kvalifikationen:
Også i denne runde blev lodtrækningen lavet sidste år, inden man havde afviklet 3. runde af kvalifikationen, og gør man sådan igen vil det betyde, at både Brøndby IF og VFF er seedet, hvis de i 3. runde møder et hold med en god koefficient. Det er mest sandsynligt, at Brøndby IF kan stå i den situation. For eksempel hvis man møder Molde i 3. runde.
Under alle omstændigheder er det svære modstandere, der venter, hvis man når så langt. Eksempelvis træder OGC Nice ind som useedet i denne runde af kvalifikationen, mens Villareal og West Ham United træder ind i turneringen på dette tidspunkt og er seedet.
Her kan du læse om FC Midtjyllands vej til Champions League.
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
Vildt! Dansk rekordår i Europa
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
FCM-helt fremhæver Duncan
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Indkalder Salah til afgørende samtale
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
