Avis: Klub betaler angriber for at skifte til FCM

Ifølge brasiliansk avis har Atlético Mineiro betalt angriberen Marrony tre måneders løn for at skifte til FC Midtjylland.



Det tyder på, at FC Midtjylland snart bliver en brasilianer rigere. Ifølge avisen O Dia skulle der dog overtalelse og rede penge til at overbevise Marrony, som spilleren hedder, om at skifte til Danmark.

O Dia skriver, at Marrony i første omgang ikke var meget for at komme til FC Midtjylland, men at hans rådgivere overbeviste ham om, at det ville være et godt skifte for hans karriere. Derudover har den sælgende klub, Atlético Mineiro, lovet at betale ham for at sige ja til de danske vicemestre.

Dels skal klubben betale noget løn, som den i forvejen skylder Marrony, dels skal den betale et beløb svarende til tre måneders løn nu og her.

Til gengæld får Atlético Mineiro også mange penge fra FC Midtjylland, som klubben kan bruge til at betale Marrony. Selvsamme O Dia skrev forleden, at FCM betaler 22 millioner kroner denne sommer, inden klubben skal betale yderligere 11 millioner kroner i sommeren 2023.

Foruden de 33 millioner kan prisen stige med yderligere 22 millioner i bonusser, der afhænger af Marronys spilletid på Heden, lød det.

Omvendt får Atlético Mineiro ikke alle pengene for sig selv. Klubben skal betale 20 procent til Vasco da Gama, hvor Atlético hentede Marrony for et års tid siden.

Hvis den 22-årige angriber skifter til FC Midtjylland, bliver han den sjette brasilianer i klubben. Den råder i forvejen over Charles, Juninho, Evander, Paulinho og Junior Brumado.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Jagter dansk erstatning

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

David Nielsen er stensikker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere