Avis: Klub betaler angriber for at skifte til FCM

Ifølge brasiliansk avis har Atlético Mineiro betalt angriberen Marrony tre måneders løn for at skifte til FC Midtjylland.



Det tyder på, at FC Midtjylland snart bliver en brasilianer rigere. Ifølge avisen O Dia skulle der dog overtalelse og rede penge til at overbevise Marrony, som spilleren hedder, om at skifte til Danmark.

O Dia skriver, at Marrony i første omgang ikke var meget for at komme til FC Midtjylland, men at hans rådgivere overbeviste ham om, at det ville være et godt skifte for hans karriere. Derudover har den sælgende klub, Atlético Mineiro, lovet at betale ham for at sige ja til de danske vicemestre.

Dels skal klubben betale noget løn, som den i forvejen skylder Marrony, dels skal den betale et beløb svarende til tre måneders løn nu og her.

Til gengæld får Atlético Mineiro også mange penge fra FC Midtjylland, som klubben kan bruge til at betale Marrony. Selvsamme O Dia skrev forleden, at FCM betaler 22 millioner kroner denne sommer, inden klubben skal betale yderligere 11 millioner kroner i sommeren 2023.

Foruden de 33 millioner kan prisen stige med yderligere 22 millioner i bonusser, der afhænger af Marronys spilletid på Heden, lød det.

Omvendt får Atlético Mineiro ikke alle pengene for sig selv. Klubben skal betale 20 procent til Vasco da Gama, hvor Atlético hentede Marrony for et års tid siden.

Hvis den 22-årige angriber skifter til FC Midtjylland, bliver han den sjette brasilianer i klubben. Den råder i forvejen over Charles, Juninho, Evander, Paulinho og Junior Brumado.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jordan – Argentina

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Tyskland – Paraguay