Avis: Klub betaler angriber for at skifte til FCM

Ifølge brasiliansk avis har Atlético Mineiro betalt angriberen Marrony tre måneders løn for at skifte til FC Midtjylland.



Det tyder på, at FC Midtjylland snart bliver en brasilianer rigere. Ifølge avisen O Dia skulle der dog overtalelse og rede penge til at overbevise Marrony, som spilleren hedder, om at skifte til Danmark.

O Dia skriver, at Marrony i første omgang ikke var meget for at komme til FC Midtjylland, men at hans rådgivere overbeviste ham om, at det ville være et godt skifte for hans karriere. Derudover har den sælgende klub, Atlético Mineiro, lovet at betale ham for at sige ja til de danske vicemestre.

Dels skal klubben betale noget løn, som den i forvejen skylder Marrony, dels skal den betale et beløb svarende til tre måneders løn nu og her.

Til gengæld får Atlético Mineiro også mange penge fra FC Midtjylland, som klubben kan bruge til at betale Marrony. Selvsamme O Dia skrev forleden, at FCM betaler 22 millioner kroner denne sommer, inden klubben skal betale yderligere 11 millioner kroner i sommeren 2023.

Foruden de 33 millioner kan prisen stige med yderligere 22 millioner i bonusser, der afhænger af Marronys spilletid på Heden, lød det.

Omvendt får Atlético Mineiro ikke alle pengene for sig selv. Klubben skal betale 20 procent til Vasco da Gama, hvor Atlético hentede Marrony for et års tid siden.

Hvis den 22-årige angriber skifter til FC Midtjylland, bliver han den sjette brasilianer i klubben. Den råder i forvejen over Charles, Juninho, Evander, Paulinho og Junior Brumado.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bendtner gør comeback – skal spille med legende

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Fortryder FC Barcelona-transfer

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”