Avis: Klub betaler angriber for at skifte til FCM

Ifølge brasiliansk avis har Atlético Mineiro betalt angriberen Marrony tre måneders løn for at skifte til FC Midtjylland.



Det tyder på, at FC Midtjylland snart bliver en brasilianer rigere. Ifølge avisen O Dia skulle der dog overtalelse og rede penge til at overbevise Marrony, som spilleren hedder, om at skifte til Danmark.

O Dia skriver, at Marrony i første omgang ikke var meget for at komme til FC Midtjylland, men at hans rådgivere overbeviste ham om, at det ville være et godt skifte for hans karriere. Derudover har den sælgende klub, Atlético Mineiro, lovet at betale ham for at sige ja til de danske vicemestre.

Dels skal klubben betale noget løn, som den i forvejen skylder Marrony, dels skal den betale et beløb svarende til tre måneders løn nu og her.

Til gengæld får Atlético Mineiro også mange penge fra FC Midtjylland, som klubben kan bruge til at betale Marrony. Selvsamme O Dia skrev forleden, at FCM betaler 22 millioner kroner denne sommer, inden klubben skal betale yderligere 11 millioner kroner i sommeren 2023.

Foruden de 33 millioner kan prisen stige med yderligere 22 millioner i bonusser, der afhænger af Marronys spilletid på Heden, lød det.

Omvendt får Atlético Mineiro ikke alle pengene for sig selv. Klubben skal betale 20 procent til Vasco da Gama, hvor Atlético hentede Marrony for et års tid siden.

Hvis den 22-årige angriber skifter til FC Midtjylland, bliver han den sjette brasilianer i klubben. Den råder i forvejen over Charles, Juninho, Evander, Paulinho og Junior Brumado.





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’