FC København har haft en Superliga-sæson, der må betegnes som under middel indtil videre. I hvert fald i forhold til, hvad de er vant til i Parken. Det har fået rygterne til at køre på, at der er nogle spillere, der skal videre.
En af dem er ifølge BT’s oplysninger angriberen Andrija Pavlovic, der for to år siden kom til klubben for et beløb, der angiveligt skulle ligge mellem 15 og 20 millioner kroner. Kilder fortæller nu avisen, at Pavlovic har spillet sin sidste kamp i klubben, hvilket var returen mod Atletico Madrid i Europa League.
Det er dog ikke noget, som FCK-manager Ståle Solbakken er helt enig i. Han slår dog fast, at der skal ske en del, hvis den serbiske angriber skal tilbage på holdet med en vigtig rolle.
– Det er op til ham. Der er konkurrence. Jeg har sagt det til Pavlovic, og han ved, hvordan situationen er. Han ved præcis, hvorfor han ikke spiller. Og han ved, hvad der skal til for at komme på holdet igen. Det er gode præstationer i træning, i reserveholdskampene og eventuelle indhop. Sådan er det bare, siger Ståle Solbakken.
Pavlovic har i denne sæson spillet en hel del kampe, men med ankomsten af Viktor Fischer og Federico Santanders tilbagekomst efter skade har den serbiske angriber forsvundet ud af startopstillingen.
Serberen har i denne sæson spillet 20 kampe i Superligaen for FC København, hvor det er blevet til syv mål.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
