Avis: Pione Sisto forlanger kassen af FC København

FC København kan have samlede udgifter for 60 millioner kroner i forbindelse med Pione Sisto-transferen, skriver Ekstra Bladet.



Pione Sisto er tæt på at at skifte til FC København, og det er en profileret spiller, de danske vicemestre måske snart kan præsentere. Sådan nogle koster kassen, og det har FCK også måttet sande.

Ekstra Bladet skriver, at Pione Sisto forlanger 7,5 millioner kroner i sign-on-fee, som er et beløb, der falder til udbetaling, når kontrakten underskrives. Derudover vil den tidligere danske landsholdsspiller også have 7,5 millioner kroner i lønningsposen om året.

Læs også:Andreas Skov Olsen tæt på ny klub

FC København og Pione Sisto forhandler om en fire-årig aftale, og det vil altså sige, at pakken til den 25-årige offensivspiller samlet løber op i 37,5 millioner kroner. Derudover skal FCK betale Celta Vigo en transfersum i omegnen af 22,5 millioner kroner.

Til sammen bliver det 60 millioner kroner – en kæmpe transfer for en dansk klub og en transfer, der ikke er andre end FC København, der vil kunne præstere. 

Læs også:Se billedet: Pione Sisto-agent spottet foran Telia Parken

Ekstra Bladet skriver da også, at FC Midtjylland ikke har vist seriøs interesse for Pione Sisto i dette transfervindue.

Da Pione Sistos bror og agent Angelo Sisto tidligere på ugen udtalte sig til bold.dk, lagde han ikke skjul på, at lønpakken skal være i orden, hvis man skal lokke offensivspilleren til et skifte.

– Jeg vil gerne slå fast, at den løn, som Pione kræver, er rimelig og ikke til forhandling. Det gælder for enhver klub som henvender sig. Uanset om det er en dansk eller udenlandsk klub. Hvis man vil have så dygtig en spiller, så må man betale, hvad det koster, lød det fra Angelo Sisto, der tirsdag aften blev spottet foran Telia Parken

Pione Sisto skiftede til Celta Vigo i sommeren 2016, og han står noteret for 135 kampe for den spanske klub.

Næste gang Pione Sisto spiller en kamp, kan det meget vel være iført en hvid FCK-trøje. 

Læs også:Medie: Pione Sisto landede i København natten til onsdag
Læs også:FCK-angriber sigtet for overfald: Nu dropper skotsk anklagemyndighed sagen
Læs også:FC Midtjylland udlejer angriber til svensk klub




TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’