Avis: Pione Sisto forlanger kassen af FC København

FC København kan have samlede udgifter for 60 millioner kroner i forbindelse med Pione Sisto-transferen, skriver Ekstra Bladet.



Pione Sisto er tæt på at at skifte til FC København, og det er en profileret spiller, de danske vicemestre måske snart kan præsentere. Sådan nogle koster kassen, og det har FCK også måttet sande.

Ekstra Bladet skriver, at Pione Sisto forlanger 7,5 millioner kroner i sign-on-fee, som er et beløb, der falder til udbetaling, når kontrakten underskrives. Derudover vil den tidligere danske landsholdsspiller også have 7,5 millioner kroner i lønningsposen om året.

Læs også:Andreas Skov Olsen tæt på ny klub

FC København og Pione Sisto forhandler om en fire-årig aftale, og det vil altså sige, at pakken til den 25-årige offensivspiller samlet løber op i 37,5 millioner kroner. Derudover skal FCK betale Celta Vigo en transfersum i omegnen af 22,5 millioner kroner.

Til sammen bliver det 60 millioner kroner – en kæmpe transfer for en dansk klub og en transfer, der ikke er andre end FC København, der vil kunne præstere. 

Læs også:Se billedet: Pione Sisto-agent spottet foran Telia Parken

Ekstra Bladet skriver da også, at FC Midtjylland ikke har vist seriøs interesse for Pione Sisto i dette transfervindue.

Da Pione Sistos bror og agent Angelo Sisto tidligere på ugen udtalte sig til bold.dk, lagde han ikke skjul på, at lønpakken skal være i orden, hvis man skal lokke offensivspilleren til et skifte.

– Jeg vil gerne slå fast, at den løn, som Pione kræver, er rimelig og ikke til forhandling. Det gælder for enhver klub som henvender sig. Uanset om det er en dansk eller udenlandsk klub. Hvis man vil have så dygtig en spiller, så må man betale, hvad det koster, lød det fra Angelo Sisto, der tirsdag aften blev spottet foran Telia Parken

Pione Sisto skiftede til Celta Vigo i sommeren 2016, og han står noteret for 135 kampe for den spanske klub.

Næste gang Pione Sisto spiller en kamp, kan det meget vel være iført en hvid FCK-trøje. 

Læs også:Medie: Pione Sisto landede i København natten til onsdag
Læs også:FCK-angriber sigtet for overfald: Nu dropper skotsk anklagemyndighed sagen
Læs også:FC Midtjylland udlejer angriber til svensk klub




Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne