Avis: SønderjyskE var interesseret i kometdansker

Ifølge JydskeVestkysten sendte SønderjyskE en forespørgsel til Norge, men fik et nej tak tilbage. Philip Zinckernagel skal ikke tilbage til Haderslev i denne omgang.



SønderjyskE forsøgte sig med en ambitiøs forespørgsel, inden transfervinduet lukkede. Det skriver lokalavisen JydskeVestkysen, der mener at vide, at klubben ville hente en gammel kending tilbage til Haderslev.

Philip Zinckernagel spillede fra 2016 til 2018 48 kampe for SønderjyskE, og siden har han haft stor succes i Bodø/Glimt. Særligt i denne sæson, hvor han i 20 kampe har scoret 14 og lagt op til 17 scoringer for holdet, der har kurs direkte mod klubbens første mesterskab.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

De præstationer fik altså ifølge JydskeVestkysten SønderjyskE til at fatte interesse for at hente offensivspilleren tilbage. Hvilket givetvis kunne gøres til en rimelig pris, da hans kontrakt med Bodø/Glimt udløber om tre måneder. Men det kom angiveligt ikke længere end en forespørgsel.

Zinckernagel har også ved flere lejligheder gjort det klart, at han sigter efter en højere hylde, når eller hvis han forlader Bodø/Glimt. Senest for to uger siden, da han blev forholdt et rygte om interesse fra FC København.

Læs også:Medie: SIF-spiller på vej til norsk tophold

– Det er ikke noget, som jeg selv har hørt, og Superligaen er ikke så realistisk. Jeg drømmer om en større liga, om et nyt eventyr, så jeg vil sige, at chancen for, at jeg kommer til Danmark nu, er meget lille, sagde han til Ekstra Bladet.

Spørgsmålet er også, om Bodø/Glimt overhovedet kunne overtales til at sælge Philip Zinckernagel nu og her. Klubben har allerede afgivet Jens Petter Hauge til AC MIlan. Han, Zinckernagel og Kasper Junker har i denne sæson udgjort en altødelæggende offensiv trio.

Læs også:Lillebror skal træde i storebros sko: Bodø har Hauge-erstatning på plads
Læs også:Fem-årig aftale: AC Milan køber norsk stortalent
Læs også:Dansk kæmpesucces i Norge: Chancen for Superliga-skifte er meget lille




LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

AC Milan kigger på dansker

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby