Avis: Vallys’ måldetalje ryster Brøndby

Ifølge Ekstra Bladet ønsker fangruppering ikke, at Nicolai Vallys fejrer sin scoring mod dem.



Nicolai Vallys har fået en strålende start på banen, hvor det er blevet til oplæg og to scoringer i de første tre kampe for Brøndby IF, men forholdet til fangruppen Alpha er fortsat ikke specielt godt. 

Det er Ekstra Bladet, der fortæller, at fangrupperingen Alpha har frabedt sig, at Nicolai Vallys fejrer mål ned mod den del af Sydsiden-tribunen, hvor de står. På Twitter afviser Alpha-medlem og capo Nicklas Lagerstorf og siger også, at han jublede lige så meget over Vallys' scoring som de to andre BIF-scoringer søndag.

Og det undlod Vallys så, da han scorede senest mod Lyngby Boldklub.

Den tidligere Silkeborg IF-spiller, der kostede Brøndby IF over 20 millioner kroner, kan glæde sig over, at han heldigvis nyder masser af støtte blandt de øvrige Brøndby IF-supportere, der godt kan se den kvalitet, han bringer til holdet, men den Capo-styrende fangruppe Alpha har altså fortsat et stramt forhold til Nicolai Vallys, fordi han i interviews over årene har fortalt, at han holdt med FCK som ung, og også gerne ville spille for klubben igen.

Kort efter den dygtige offensivspiller kom til Brøndby IF var der tilmed møde mellem ledelsen, Nicolai Vallys og fangrupperingen for at glatte ud, men forholdet er altså fortsat ikke der, hvor fangrupperingen føler, det er acceptabelt for Vallys at fejre et mål med dem.

Du kan se målene fra kampen i afspilleren øverst. Og dermed også fejringen. Vallys fik en fireårig aftale med BIF. Den 26-årige offensive midtbanespiller måtte dog – trods scoringen – nøjes med et enkelt point, da det endte 3-3 mod Lyngby Boldklub.

Brøndby IF er nummer 10 i Superligaen med 12 point.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen