FC Midtjylland-profilen Anders Dreyer var overraskende henvist til bænken i torsdagens Europa League-kamp, der endte 2-2 mod Feyenoord i Herning.
Det var første gang under cheftræner Albert Capellas, at Dreyer ikke startede inde. Dreyer har fået en forklaring, som han har taget til efterretning.
– Albert mener, at der er nogle, der er i et bedre flow end mig. Selvfølgelig var jeg lidt frustreret over det, men så må jeg jo tage arbejdshandskerne på og vise, at han tager fejl, siger Dreyer.
Nu satser angriberen på at starte inde i søndagens kamp mod AGF i Superligaen, efter at kom ind fra anden halvlegs start mod Feyenoord og var med til at vende 0-2 til 2-2.
– Det er Albert, der bestemmer, hvem der skal spille, og det må jeg respektere. Så må jeg knokle, om det er 10, 45 eller 90 minutter, jeg får.
– Jeg prøvede at vise, at jeg er klar, hvis det er fra start mod AGF på søndag, siger Dreyer.
I stedet for Dreyer havde Capellas foretrukket Pione Sisto og Gustav Isaksen på kanterne i angrebet. Sory Kaba blev brugt som frontangriber og blev efter en bleg indsats byttet ud med Dreyer i pausen.
Capellas forsvarer Dreyers bænkplads med mange kampe i et tæt program i disse uger.
– Vi har fantastiske spillere i angrebet. Vi spiller mange kampe. Det betyder, at vi er nødt til at give lidt hvile til spillerne en gang imellem.
– Desuden kunne Dreyer gøre en stor forskel ved at blive skiftet ind. Og han kom ind tidligere, end vi havde regnet med, og han gjorde det fantastisk, siger Capellas.
Spanieren har stået i spidsen for FCM i otte kampe, og i de første tre blev Dreyer benyttet på midtbanen.
– Jeg er meget tilfreds med Dreyer. Han hjalp mig meget, da han var nødt til at spille på midtbanen, lige da jeg var ankommet som træner. Stor respekt for det, lyder det fra Capellas.
FCM’s kamp mod AGF fløjtes i gang søndag klokken 14 i Aarhus.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
