Han har spillet langt over 100 kampe i Superligaen, fire A-landskampe for Makedonien og en enkelt kamp for storklubben Rangers FC.
Og så har han spillet lakaj for en gangster i Netflix-dramaet Copenhagen Cowboys, som havde premiere på streamingtjenesten i starten af 2023.
Hvis du ikke allerede har gættet det, er det den tidligere FC Nordsjælland-spiller Bajram Fetai, der tales om.
37-årige Bajram Fetai indstillede sin karriere på fodboldbanen for efterhånden en del år tilbage, og siden har han erhvervet sig i forskellige jobs i fodboldens verden. For halvandet år siden dukkede der dog en mulighed op, som duftede af alt andet end omklædningsrum og nyslået græs. Fetai blev tilbudt en mindre rolle i gangsterdramaet Copenhagen Cowboys, der er instrueret af stjerneinstruktøren Nicolas Winding Refn, og som havde premiere på Netflix 5. januar.
– Det er sgu en meget sjov historie. Jeg var i en periode i mit liv, hvor jeg gik med tanker om at prøve noget helt andet end fodbold, og en dag lagde min ven Besir Zeciri (prisbelønnet dansk skuespiller, red.) et opslag op, hvor de ledte efter skuespillere til den her serie. Han og jeg har altid lavet lidt sjov med, at vi skulle lave en serie sammen, fortæller Bajram Fetai til Tipsbladet.
Og det kom de så til.
Bajram Fetai blev efterfølgende kaldt til casting, og her leverede den tidligere fodboldspiller så overbevisende en præstation, at han blev tilbudt en mindre rolle som højre hånd for en gangsterboss i serien. Fetai medvirker i de første to afsnit af Copenhagen Cowboys og har et par korte replikker undervejs.

Screenshot fra Copenhagen Cowboys
– Det var utroligt givende at være med. Vi har nok alle et billede af, hvordan de forskellige jobs er, men vi kan aldrig vide det, før vi selv har prøvet det. Jeg har kæmpe respekt for alle, der er med på sådan en produktion. Jeg vil sige, at det allerfedeste var at være en del af hele processen, som får sådan en serie op at køre, lyder det fra Fetai.
Interessen for faget har Bajram Fetai haft lige fra barnsben, og derfor var det også en stor drøm, der gik i opfyldelse for den tidligere FC Nordsjælland-angriber, da kameraet blev tændt.
– Jeg elsker skuespil, og jeg elsker film. Det har jeg gjort, siden jeg var barn. Jeg er Bruce Lee-fan, jeg er Jean-Claude Van Damme-fan, og alle de der. Jeg tror faktisk, at alle fodboldspillere har en drøm om at være skuespiller eller sanger, mens skuespillere og sangere har en drøm om at være sportsmand.
– Der er også mange sindssygt dygtige skuespillere med i Copenhagen Cowboys, og så er den jo lavet af ”Reffen”, for fanden. Jeg er kæmpe fan af manden. Det var på mange måder overvældende for mig, at det var ham, som var instruktøren. Vi er mange, der er vokset op med ”Pusher”-filmene, og det er nogle af mine favoritfilm fra min ungdom.
Vidste han, hvem du var?
– Han fandt ud af, hvem jeg var, og han begyndte faktisk at kalde mig den nye Mads Mikkelsen. Det var meget sjovt. Han sagde det nok med et glimt i øjet, men det var et stort kompliment.

Screenshot fra Copenhagen Cowboys
At være den nye Mads Mikkelsen lyder jo ikke så tosset, og det lyder under alle omstændigheder som et glimrende udgangspunkt til fremtidige castings. Dem regner Bajram Fetai dog ikke med, at der bliver mange af.
Fetais skuespilkarriere kan meget vel både starte og slutte med rollen som gangsteren Flori i Copenhagen Cowboys.
– Jeg har ikke gjort mig tanker om det som sådan. Jeg tog det som en rigtig fed oplevelse og en mulighed for at prøve noget andet, end jeg har været vant til, og udfordre mig selv. Jeg har ikke gjort mig større tanker om det, og det siger jeg ikke mindst i respekt for de mange uddannede skuespillere, som har gjort en enorm indsats for at nå dertil, hvor de er, siger han og tilføjer:
– Der er helt sikkert mange, der går rundt og tror, at de skal være skuespillere i morgen, men det kræver et enormt talent og hårdt arbejde, og jeg er meget ydmyg i forhold til alle de dygtige mennesker, så derfor tager jeg det stille og roligt, og hvis der så skulle dukke noget op, ser jeg på det. Men jeg har tre børn og et fuldtidsarbejde, så jeg har en masse andet at se til.
37-årige Bajram Fetai arbejder i dag som Player Mentor, coach og scout i agentfirmaet Botique Transfer and Management, som ejes af Henrik Risom og Ivan Marko Benes. Firmaet repræsenterer danske stjernespillere som Victor Nelsson, Frederik Rønnow og Mikkel Damsgaard.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED