Brøndby-fans tager nu afstand fra de ballademagere, som lavede hærværk og skabte uro i forbindelse med søndagens superligaderby i Parken mod FC København.
Fangruppen Brøndby Support sætter onsdag ord på de frustrationer, der er opstået i kølvandet på derbyet.
– Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi tager klart og tydeligt afstand fra søndagens voldsomme episoder.
– Det er ikke det Brøndby, som vi og 99 procent af alle Brøndby-fans kender og repræsenterer – og det skader alle os, der vil det bedste for Brøndby, skriver fangruppen på sin hjemmeside.
Brøndby Support frygter, at kommende kampe mod FCK bliver uden udebanefans, som det var i de to foregående københavnerderbyer inden søndagens opgør.
– Det kan desværre være resultatet af, at nogle få i den grad valgte at sætte sig selv over fællesskabet og over klubben. At nogle få valgte at bruge kampen på hærværk frem for at støtte holdet.
– At nogle få valgte at bruge turen hjem fra stadion på helt umotiveret at overfalde modstanderfans, som også bare var på vej hjem fra stadion og ikke gjorde nogen fortræd, lyder det.
I fangruppen er man frustreret over, at få ballademagere giver politiet skyts til at overveje, om derbyopgør igen skal være uden udebanefans.
– Det er frustrerende for os, der lægger timer og dage i at være med til at sikre en god afvikling af kampene, at opleve at den indsats, der er gjort for at sikre udebanefans igen kunne være til kampene, i den grad bliver pisset på.
– Vi er stærke modstandere af, at man skal ramme de 99 procent, der godt kan opføre sig ordentligt, i stedet for at ramme de få, der ikke kan, mener gruppen.
FCK vandt kampen 4-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Offentliggøres i dag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT