Brøndby-fans tager nu afstand fra de ballademagere, som lavede hærværk og skabte uro i forbindelse med søndagens superligaderby i Parken mod FC København.
Fangruppen Brøndby Support sætter onsdag ord på de frustrationer, der er opstået i kølvandet på derbyet.
– Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi tager klart og tydeligt afstand fra søndagens voldsomme episoder.
– Det er ikke det Brøndby, som vi og 99 procent af alle Brøndby-fans kender og repræsenterer – og det skader alle os, der vil det bedste for Brøndby, skriver fangruppen på sin hjemmeside.
Brøndby Support frygter, at kommende kampe mod FCK bliver uden udebanefans, som det var i de to foregående københavnerderbyer inden søndagens opgør.
– Det kan desværre være resultatet af, at nogle få i den grad valgte at sætte sig selv over fællesskabet og over klubben. At nogle få valgte at bruge kampen på hærværk frem for at støtte holdet.
– At nogle få valgte at bruge turen hjem fra stadion på helt umotiveret at overfalde modstanderfans, som også bare var på vej hjem fra stadion og ikke gjorde nogen fortræd, lyder det.
I fangruppen er man frustreret over, at få ballademagere giver politiet skyts til at overveje, om derbyopgør igen skal være uden udebanefans.
– Det er frustrerende for os, der lægger timer og dage i at være med til at sikre en god afvikling af kampene, at opleve at den indsats, der er gjort for at sikre udebanefans igen kunne være til kampene, i den grad bliver pisset på.
– Vi er stærke modstandere af, at man skal ramme de 99 procent, der godt kan opføre sig ordentligt, i stedet for at ramme de få, der ikke kan, mener gruppen.
FCK vandt kampen 4-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte