Ballade i Parken: Her er BIF-fansenes reaktion

Brøndby Support opfordrer til, at man straffer de få, der laver ballade og ikke alle andre fans under derbyer.



Brøndby-fans tager nu afstand fra de ballademagere, som lavede hærværk og skabte uro i forbindelse med søndagens superligaderby i Parken mod FC København.

Fangruppen Brøndby Support sætter onsdag ord på de frustrationer, der er opstået i kølvandet på derbyet.

– Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi tager klart og tydeligt afstand fra søndagens voldsomme episoder.

– Det er ikke det Brøndby, som vi og 99 procent af alle Brøndby-fans kender og repræsenterer – og det skader alle os, der vil det bedste for Brøndby, skriver fangruppen på sin hjemmeside.

Brøndby Support frygter, at kommende kampe mod FCK bliver uden udebanefans, som det var i de to foregående københavnerderbyer inden søndagens opgør.

– Det kan desværre være resultatet af, at nogle få i den grad valgte at sætte sig selv over fællesskabet og over klubben. At nogle få valgte at bruge kampen på hærværk frem for at støtte holdet.

– At nogle få valgte at bruge turen hjem fra stadion på helt umotiveret at overfalde modstanderfans, som også bare var på vej hjem fra stadion og ikke gjorde nogen fortræd, lyder det.

I fangruppen er man frustreret over, at få ballademagere giver politiet skyts til at overveje, om derbyopgør igen skal være uden udebanefans.

– Det er frustrerende for os, der lægger timer og dage i at være med til at sikre en god afvikling af kampene, at opleve at den indsats, der er gjort for at sikre udebanefans igen kunne være til kampene, i den grad bliver pisset på.

– Vi er stærke modstandere af, at man skal ramme de 99 procent, der godt kan opføre sig ordentligt, i stedet for at ramme de få, der ikke kan, mener gruppen.

FCK vandt kampen 4-1.

/ritzau/






Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tror på millionkøb af FC København-spiller