Ballade i Parken: Her er BIF-fansenes reaktion

Brøndby Support opfordrer til, at man straffer de få, der laver ballade og ikke alle andre fans under derbyer.



Brøndby-fans tager nu afstand fra de ballademagere, som lavede hærværk og skabte uro i forbindelse med søndagens superligaderby i Parken mod FC København.

Fangruppen Brøndby Support sætter onsdag ord på de frustrationer, der er opstået i kølvandet på derbyet.

– Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi tager klart og tydeligt afstand fra søndagens voldsomme episoder.

– Det er ikke det Brøndby, som vi og 99 procent af alle Brøndby-fans kender og repræsenterer – og det skader alle os, der vil det bedste for Brøndby, skriver fangruppen på sin hjemmeside.

Brøndby Support frygter, at kommende kampe mod FCK bliver uden udebanefans, som det var i de to foregående københavnerderbyer inden søndagens opgør.

– Det kan desværre være resultatet af, at nogle få i den grad valgte at sætte sig selv over fællesskabet og over klubben. At nogle få valgte at bruge kampen på hærværk frem for at støtte holdet.

– At nogle få valgte at bruge turen hjem fra stadion på helt umotiveret at overfalde modstanderfans, som også bare var på vej hjem fra stadion og ikke gjorde nogen fortræd, lyder det.

I fangruppen er man frustreret over, at få ballademagere giver politiet skyts til at overveje, om derbyopgør igen skal være uden udebanefans.

– Det er frustrerende for os, der lægger timer og dage i at være med til at sikre en god afvikling af kampene, at opleve at den indsats, der er gjort for at sikre udebanefans igen kunne være til kampene, i den grad bliver pisset på.

– Vi er stærke modstandere af, at man skal ramme de 99 procent, der godt kan opføre sig ordentligt, i stedet for at ramme de få, der ikke kan, mener gruppen.

FCK vandt kampen 4-1.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Portugal – Usbekistan

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

England – Ghana

Colombia – DR Congo

Sydafrika – Sydkorea

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu