Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
EKSKLUSIVT
