Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Thomas Frank deler godt nyt

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Legende færdig i Wrexham?

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Som Bambi på glatis!

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– Det er en fantastisk kombination

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

– Eriksen bliver en vigtig faktor

– Jeg kan ikke lide Højlund

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Mileta Rajovic bomber løs

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

FC Fredericia – Vejle Boldklub
