Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
