Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
LIVE: FCK smider sejren
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
