Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild udtalelse om Nathan Trott
Medie peger på FC København
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
