Det lignede tegningen til noget stort, da Bashkim Kadrii i sommer blev rykket frem i OB’s angreb og kvitterede med tre mål i to kampe i begyndelsen af Superliga-sæsonen, men mod slutningen af første halvleg i en kamp mod Viborg, blev han væltet omkuld og vred sit knæ så meget, at korsbåndet gik i stykker.
Siden da har tiden stået på pause og gennemoptræning, men nu er OB’eren for alvor på vej tilbage. Mandag tog han første skridt, da han for første gang var på træningsbanen med en bold ved fødderne. Ganske vist trænede han solo, men det var et vigtigt skridt på vejen.
– Lige nu går det fint. Jeg har været ude at træne i dag for mig selv sammen med vores fysiske træner. Det gik fint, og knæet føles godt. Der er ikke noget i vejen lige nu, men det var også første dag, så det går lige nu, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
– Det var lidt mærkeligt at være tilbage, men jeg havde glædet mig helt vildt. Jeg fik det ud af det, jeg regnede med, og knæet føles godt. Det var selvfølgelig lidt mærkeligt at røre bolden første gang, men det gik fint, tilføjer han.
Offensivspillere lægger ikke skjul på, skaden kom på et særdeles uheldigt tidspunkt, og at det ikke har været sjovt at sidde udenfor i hele efteråret.
– Det var et kæmpe slag. Jeg var lige kommet op i angrebet, hvor jeg helst selv vil spille, og så gik det så godt i de to første kampe, men jeg har fundet mig i det, og sådan er det.
– Det er ikke det samme at være ude. Man er en del af holdet, men det er ikke det samme. Man er meget for selv, for man styrketræner meget, mens de andre er ude på banen. Man ses ikke så meget med de andre, og selvom man stadig er en del af det, er det bare ikke det samme. Man er meget alene, for man gør tingene alene, hvor man var vant til at være sammen med de andre. Jeg glæder mig til at komme i gang igen, fortæller han.
Snart kan han dog være en del af holdet igen. Nu venter mere genoptræning, inden han kan begynde at spille kamp for den fynske klub. Målsætningen er at blive klar til forårssæsonen.
– Det er svært at svare på, hvornår jeg er klar, for det kommer an på, hvordan det går med træningen. Jeg ved ikke, om knæet hæver op eller hvad der kommer til at ske, men hvis det går som det skal, skal jeg gerne være klar i starten af sæsonen. Hvis det går efter planen og det går godt, skulle jeg gerne være klar der, siger Kadrii, der håber at komme tilbage på sit topniveau, men i første omgang fokuserer på at få en klarmelding.
– Det håber jeg. Først og fremmest gælder det om at komme tilbage, og så tænker jeg ikke så meget over niveauet. Jeg vil gerne tilbage på samme niveau og gerne højere, men først og fremmest tænker jeg på at komme tilbage, fastslår han.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
