Neuer i modvind: Han sætter sig over holdet

Ledelsen i Bayern München kritiserer Manuel Neuer for at udtale sig negativt om fyringen af målmandstræner.



Den tyske fodboldmålmand Manuel Neuer, der har spillet i Bayern München siden 2011, møder kritik fra klubbens øverste ledelse.

– Det er uforståeligt og skuffende for os, at Manuel Neuer gik direkte ud i offentligheden i stedet for at gå til os først, siger klubbens præsident, Herbert Hainer, til Sky Sports.

Præsidentens udtalelser kommer i kølvandet på, at Neuer i et interview med avisen Süddeutsche Zeitung har kritiseret klubben for at fyre målmandstræner Toni Tapalovic, der havde været i Bayern i 12 år.

– Det var et stort slag for mig. Jeg følte, at mit hjerte blev revet itu. Det er det vildeste, jeg har oplevet i min karriere, sagde Neuer fredag.

Bayern-direktør Oliver Kahn og sportsdirektør Hasan Salihamidzic er utilfredse med målmandens håndtering af sagen.

– Neuer har et særligt ansvar som anfører, men han har sat sine egne interesser over holdets og klubbens.

– Jeg har forståelse for hans situation, men det vigtigste er klubben. Derfor er vi skuffede, siger Hasan Salihamidzic til tyske Bild.

Ifølge Bild havde Neuer et meget tæt forhold til Toni Tapalovic, der dog er blevet kritiseret af reservemålmanden Alexander Nübel for ikke at holde kontakt med keeperen i løbet af hans nuværende lejeophold i Monaco.

Neuer, der for tiden sidder ude med et brækket ben efter en skiulykke i december, har kaldt Toni Tapalovic for en pioner inden for målmandsfaget i et opslag på Instagram.

Det er endnu uvist, om sagen kan få konsekvenser for Neuer, der har spillet 488 kampe for Bayern München og vundet det tyske mesterskab ti gange.

Den 36-årige tysker, der også har vundet VM i 2014, er bundet til klubben frem til sommeren 2024.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage