Neuer i modvind: Han sætter sig over holdet

Ledelsen i Bayern München kritiserer Manuel Neuer for at udtale sig negativt om fyringen af målmandstræner.



Den tyske fodboldmålmand Manuel Neuer, der har spillet i Bayern München siden 2011, møder kritik fra klubbens øverste ledelse.

– Det er uforståeligt og skuffende for os, at Manuel Neuer gik direkte ud i offentligheden i stedet for at gå til os først, siger klubbens præsident, Herbert Hainer, til Sky Sports.

Præsidentens udtalelser kommer i kølvandet på, at Neuer i et interview med avisen Süddeutsche Zeitung har kritiseret klubben for at fyre målmandstræner Toni Tapalovic, der havde været i Bayern i 12 år.

– Det var et stort slag for mig. Jeg følte, at mit hjerte blev revet itu. Det er det vildeste, jeg har oplevet i min karriere, sagde Neuer fredag.

Bayern-direktør Oliver Kahn og sportsdirektør Hasan Salihamidzic er utilfredse med målmandens håndtering af sagen.

– Neuer har et særligt ansvar som anfører, men han har sat sine egne interesser over holdets og klubbens.

– Jeg har forståelse for hans situation, men det vigtigste er klubben. Derfor er vi skuffede, siger Hasan Salihamidzic til tyske Bild.

Ifølge Bild havde Neuer et meget tæt forhold til Toni Tapalovic, der dog er blevet kritiseret af reservemålmanden Alexander Nübel for ikke at holde kontakt med keeperen i løbet af hans nuværende lejeophold i Monaco.

Neuer, der for tiden sidder ude med et brækket ben efter en skiulykke i december, har kaldt Toni Tapalovic for en pioner inden for målmandsfaget i et opslag på Instagram.

Det er endnu uvist, om sagen kan få konsekvenser for Neuer, der har spillet 488 kampe for Bayern München og vundet det tyske mesterskab ti gange.

Den 36-årige tysker, der også har vundet VM i 2014, er bundet til klubben frem til sommeren 2024.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører samtale med Roony Bardghji

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er