Bayern München håber på mirakuløst comeback

Benjamin Pavard tror på et comeback til Bayern i Champions League, mens Thomas Tuchel er mere forbeholden.



Bayern München har brug for intet mindre end et mirakel, når holdet onsdag aften møder Manchester City i den anden af to kvartfinaler i Champions League.

Det siger cheftræner Thomas Tuchel.

– Det vil være et mirakel, hvis vi kommer videre, siger han.

Bayern tabte den første kamp 0-3 i Manchester i sidste uge og står altså over for det, der ligner en noget nær umulig opgave hjemme i München.

Den franske forsvarsspiller Benjamin Pavard påpeger dog, at alting kan ske i fodbold.

Som eksempel nævner han de usandsynlige Champions League-comebacks af Liverpool i 2019 og Barcelona i 2017.

– Vi har set de comebacks, der har været tidligere, så hvorfor ikke os?, spørger den franske landsholdsspiller.

– Vi er klar. Publikum kommer til at spille en stor rolle, og vi vil gøre alt for at vinde denne kamp, tilføjer han.

Thomas Tuchel derimod opfordrer sine spillere til at være realistiske og tage udfordringen op "skridt for skridt".

– Vores første prioritet er at vinde første halvleg. Hvis vi kan vinde begge halvlege og får den portion held, vi ikke fik i den første kamp, så er alt muligt, siger Bayern-træneren.

– Det er en svær opgave, og vi bør ikke gøre det sværere ved kun at se mod toppen af bjerget.

– Vi er nødt til at få publikum med os, så de kan skabe den energi, som du får i en kamp, hvor der sker særlige ting, tilføjer han.

Tuchel, der på skuffende vis måtte se sit hold spille 1-1 mod Hoffenheim i Bundesligaen lørdag, erkender, at hans spillere ikke er i deres bedste form.

– Vi har set lidt trængte ud og har manglet selvtillid på det seneste, men i fodbold kan tingene ændre sig meget hurtigt, siger han.

Thomas Tuchel regner med, at angriberen Eric-Maxim Choupo-Moting vil være klar onsdag aften efter at have siddet ude i tre kampe med en knæskade.

Også Sadio Mané er tilbage efter at have været suspenderet i en kamp, fordi han havde givet holdkammeraten Leroy Sané en lussing.

Vinderen af opgøret mellem Bayern München og Manchester City møder Real Madrid i semifinalen.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Atletico Madrid interesseret i dansker

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’