Femte kamp i træk: Ingvartsen scorer mod Bayern

Marcus Ingvartsen scorede for femte kamp i træk, men det var langtfra nok til point mod Bayern München.



Onsdag pillede Bayern München pynten af FC Barcelona på udebane i Champions League, og lørdag var det Mainz' tur til at få én på hatten.

Hjemme på Allianz Arena var Bayern München voldsomt overlegen mod danske Bo Svenssons mandskab og vandt 6-2.

Allerede i første halvleg satte hjemmeholdet tre mål på tavlen, efter at Mainz ikke havde fået et ben til jorden i kampens indledning.

I anden halvleg blev Marcus Ingvartsen skiftet ind og scorede for femte kamp i træk. Men der var intet at stille op for Mainz, som fik sig en lærestreg.

Sejren betyder, at Bayern München nu indtager førstepladsen i Bundesligaen. Klubben har to point ned til Union Berlin, der søndag kan tage førstepladsen tilbage med en sejr over Borussia Mönchengladbach.

Bo Svenssons mandskab er på ottendepladsen i den tyske liga.

Midtugens sejr over Barcelona havde tydeligvis givet Bayern München en god optakt til weekendens bundesligakamp.

Værterne var ikke i gæstfrit humør, og derfor blev Mainz spillet ned under græstæppet i første halvleg. Allerede i femte minut scorede Serge Gnabry på et oplæg af Sadio Mané efter et mønsterangreb.

Den unge midtbanestjerne Jamal Musiala øgede føringen med et langskud fra kanten af feltet efter 28 minutter, inden Mainz kortvarigt bed fra sig. Jonathan Burkardt sendte bolden på overliggeren, inden Jae-sung Lee sparkede riposten på stolpen.

Sadio Mané gjorde det til 3-0, efter at han havde fremprovokeret et straffespark. Han misbrugte selv straffesparket, men fulgte op og sendte kuglen i nettet.

Kort før pausefløjt misbrugte Jonathan Burkardt et straffespark. Men Mainz pyntede på pauseresultatet på det efterfølgende hjørnespark, da Silvan Widmer headede bolden i nettet.

Leon Goretzka prikkede hul på bylden i anden halvleg, da han efter 58 minutter steg overlegent op til et indlæg og headede Bayern München på 4-1. 5-1 blev det også, da Mathys Tel scorede på langskud efter 79 minutter.

Markus Ingvartsen var i mellemtiden kommet på banen, og kort efter scorede han, da Sven Ulreich i Bayern-målet klodset havde smidt bolden væk.

Formstærke Eric Maxim Choupo-Moting sørgede for kampens sidste mål, da han scorede til 6-2 fire minutter før slutfløjt.

RB Leipzig var uden en skadet Yussuf Poulsen, da klubben slog Bayer Leverkusen med 2-0.

/ritzau/





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bombe – Superliga-klub nævnes

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Narteys krav til ny kontrakt

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mourinho tog røven på Zeca

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Nu svarer David Nielsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København