PSG sender Bayern München ud

Paris Saint-Germain brændte chancer i hobetal, men går sammenlagt videre trods nederlag til Bayern München.



Den forsvarende mester i Champions League, Bayern München, er ude af dette års udgave allerede i kvartfinalen.

Tirsdag vandt Bayern ganske vist returkampen på udebane mod Paris Saint-Germain med 1-0 efter en hæsblæsende kamp med mange chancer, men det rakte ikke, da PSG havde vundet den første kamp med 3-2.

Dermed er sidste års tabende finalist, PSG, klar til semifinalen på reglen om flest scorede udebanemål med samlet 3-3.

Nu venter enten Manchester City eller Borussia Dortmund, der spiller returkamp onsdag efter 2-1 til City i den første kamp hjemme.

Bayern var pisket frem fra start i jagten på mål, og holdet dominerede da også uden at komme til de helt store chancer i opgørets første del.

Det kom PSG til gengæld i den grad. Den franske kontramaskine arbejdede som smurt ligesom i den første kvartfinale, og Kylian Mbappé og Neymar i sprudlende spillehumør kom til den ene store mulighed efter den anden.

Blot to minutter var spillet, da Mbappé fra en spids vinkel sparkede snert forbi stolpen.

Kort efter famlede Bayern-forsvaret, som det også ofte skete i sidste uge, så Neymar kunne afslutte i fri position, men afslutningen blev blokeret, så skuddet gik over mål.

Da den halve time var passeret, kom Neymar endnu tættere på, først med et følt skud på overliggeren og kort efter med en afslutning på stolpen.

Det lignede et spørgsmål om tid, inden PSG ville score, men i stedet slog Bayern til i den anden ende.

I første omgang blev David Alabas skud blokeret, men bolden røg op i luften, så den høje Maxim Choupo-Moting kunne heade riposten ind til 1-0 fem minutter før pausen.

Alaba både lukkede første halvleg og åbnede den anden med nærgående skud, men begge gik lige forbi.

Bayern fik lukket bedre ned for de franske kontraer, men PSG var alligevel tæt på 1-1, da storspillende Angel Di Maria snoede sig tæt på mål, men Neymar kom lige netop for sent til argentinerens tværpasning.

Godt ti minutter før tid hamrede Mbappé bolden i mål efter en friløber, men han viste sig at være offside.

PSG stillede sig kompakt, og Bayern havde svært ved at finde hullerne. I de sidste minutter lagde tyskerne et godt pres, men trods et par halve chancer holdt PSG stand og kunne juble over sit avancement.

/ritzau/





“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

De er tilbage i Premier League

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent