Bayern og Spurs scouter stjerner fra FCM og BIF

Der er prominent besøg på stadion i Herning her til aften, hvor FC Midtjylland og Brøndby IF danser gulddans.



HERNING (Tipsbladet): Det er nogle af Superligaens dygtigste og mest lovende spillere, der er i kamp i dag på MCH Arena.

Gæsterne har profilerede Yuito Suzuki og Nicolai Vallys i aktion på Brøndbys velsmurte kollektiv, mens det unge es Mathias Kvistgaarden stadig er skadet.

Hvis man som mange klubber ude i Europa helst vil købe de yngre spillere, byder FC Midtjylland på nogle af Superligaens mest lovende navne overhovedet i form af Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen, mens også Mads Bech Sørensen og Cho Gue-sung vækker interesse efter gode præstationer i sæsonen.

Og det er nogle gode udenlandske klubber, der kigger forbi Herning i dag, for ikke at sige nogle af de bedste i verden overhovedet.

Således er Bayern München ifølge Tipsbladets oplysninger til stede på stadion i Herning, og det samme er Premier League-klubben Tottenham.

Det kan lyde helt skørt, at Champions League-semifinalisten Bayern München skulle have nogen som helst interesse i Superligaen, uanset talenternes størrelse.

Men Bayern har netop tabt mesterskabet til Bayer Leverkusen og er i gang med en opsigtsvækkende og kontroversiel kursændring, hvor tidligere Red Bull-profiler fra Leipzig og Salzburg indtager ledende positioner.

247338

Foto: Alamy

Selv om Ralf Rangnick, der på mange måder er hjernen bag Red Bulls fodboldprojekt, sagde nej til at tage trænerjobbet, ser FC Bayern ud til at trykke resetknappen helt i bund, ikke helt ulig Paris Saint-Germain for 12 måneder siden, hvor de såmænd også var forbi Superligaen for at se på Ernest Nuamah i forberedelsen på en voldsom foryngelseskur efter æraen med Lionel Messi og Neymar.

Tottenham var under Antonio Conte og José Mourinho absolut ikke kendt for at satse ungt, men gjorde nærmest det modsatte for at komme i Champions League, så også for Spurs' vedkommende giver det mening at føle efter, hvordan dygtige unge spillere i mellemstore ligaer klarer sig, uden det nødvendigvis kaster et klubskifte af sig til sommer.

Ud over de to storklubber er en række andre prominente klubber fra blandt andet Tyskland, Italien og Holland på MCH Arena til aftenens topkamp, hvorfra en række spillere givetvis er at finde i udlandet om et år eller to.

I flokken af besøgende er der også klubber, der kunne være interesserede i mere etablerede spillere på de to hold, der ikke nødvendigvis har prisskilte oppe i retning af de 75-100 millioner kroner.

Læs også Tipsbladets analyser af økonomien og transferudsigterne i FC Midtjylland såvel som i Brøndby IF, og hvor det ikke er så mærkeligt eller forkert, hvis FCM igen til sommer bruger store millionbeløb på transfermarkedet.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

– Det er et møghold!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Det er en gave for Danmark’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Her begynder næste sæson i Superligaen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spion? ‘Han kan høre dig’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet