HERNING (Tipsbladet): Det er nogle af Superligaens dygtigste og mest lovende spillere, der er i kamp i dag på MCH Arena.
Gæsterne har profilerede Yuito Suzuki og Nicolai Vallys i aktion på Brøndbys velsmurte kollektiv, mens det unge es Mathias Kvistgaarden stadig er skadet.
Hvis man som mange klubber ude i Europa helst vil købe de yngre spillere, byder FC Midtjylland på nogle af Superligaens mest lovende navne overhovedet i form af Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen, mens også Mads Bech Sørensen og Cho Gue-sung vækker interesse efter gode præstationer i sæsonen.
Og det er nogle gode udenlandske klubber, der kigger forbi Herning i dag, for ikke at sige nogle af de bedste i verden overhovedet.
Således er Bayern München ifølge Tipsbladets oplysninger til stede på stadion i Herning, og det samme er Premier League-klubben Tottenham.
Det kan lyde helt skørt, at Champions League-semifinalisten Bayern München skulle have nogen som helst interesse i Superligaen, uanset talenternes størrelse.
Men Bayern har netop tabt mesterskabet til Bayer Leverkusen og er i gang med en opsigtsvækkende og kontroversiel kursændring, hvor tidligere Red Bull-profiler fra Leipzig og Salzburg indtager ledende positioner.

Selv om Ralf Rangnick, der på mange måder er hjernen bag Red Bulls fodboldprojekt, sagde nej til at tage trænerjobbet, ser FC Bayern ud til at trykke resetknappen helt i bund, ikke helt ulig Paris Saint-Germain for 12 måneder siden, hvor de såmænd også var forbi Superligaen for at se på Ernest Nuamah i forberedelsen på en voldsom foryngelseskur efter æraen med Lionel Messi og Neymar.
Tottenham var under Antonio Conte og José Mourinho absolut ikke kendt for at satse ungt, men gjorde nærmest det modsatte for at komme i Champions League, så også for Spurs' vedkommende giver det mening at føle efter, hvordan dygtige unge spillere i mellemstore ligaer klarer sig, uden det nødvendigvis kaster et klubskifte af sig til sommer.
Ud over de to storklubber er en række andre prominente klubber fra blandt andet Tyskland, Italien og Holland på MCH Arena til aftenens topkamp, hvorfra en række spillere givetvis er at finde i udlandet om et år eller to.
I flokken af besøgende er der også klubber, der kunne være interesserede i mere etablerede spillere på de to hold, der ikke nødvendigvis har prisskilte oppe i retning af de 75-100 millioner kroner.
Læs også Tipsbladets analyser af økonomien og transferudsigterne i FC Midtjylland såvel som i Brøndby IF, og hvor det ikke er så mærkeligt eller forkert, hvis FCM igen til sommer bruger store millionbeløb på transfermarkedet.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Thomas Frank fyret
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
– Det var en skuffelse
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL