HERNING (Tipsbladet): Det er nogle af Superligaens dygtigste og mest lovende spillere, der er i kamp i dag på MCH Arena.
Gæsterne har profilerede Yuito Suzuki og Nicolai Vallys i aktion på Brøndbys velsmurte kollektiv, mens det unge es Mathias Kvistgaarden stadig er skadet.
Hvis man som mange klubber ude i Europa helst vil købe de yngre spillere, byder FC Midtjylland på nogle af Superligaens mest lovende navne overhovedet i form af Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen, mens også Mads Bech Sørensen og Cho Gue-sung vækker interesse efter gode præstationer i sæsonen.
Og det er nogle gode udenlandske klubber, der kigger forbi Herning i dag, for ikke at sige nogle af de bedste i verden overhovedet.
Således er Bayern München ifølge Tipsbladets oplysninger til stede på stadion i Herning, og det samme er Premier League-klubben Tottenham.
Det kan lyde helt skørt, at Champions League-semifinalisten Bayern München skulle have nogen som helst interesse i Superligaen, uanset talenternes størrelse.
Men Bayern har netop tabt mesterskabet til Bayer Leverkusen og er i gang med en opsigtsvækkende og kontroversiel kursændring, hvor tidligere Red Bull-profiler fra Leipzig og Salzburg indtager ledende positioner.

Selv om Ralf Rangnick, der på mange måder er hjernen bag Red Bulls fodboldprojekt, sagde nej til at tage trænerjobbet, ser FC Bayern ud til at trykke resetknappen helt i bund, ikke helt ulig Paris Saint-Germain for 12 måneder siden, hvor de såmænd også var forbi Superligaen for at se på Ernest Nuamah i forberedelsen på en voldsom foryngelseskur efter æraen med Lionel Messi og Neymar.
Tottenham var under Antonio Conte og José Mourinho absolut ikke kendt for at satse ungt, men gjorde nærmest det modsatte for at komme i Champions League, så også for Spurs' vedkommende giver det mening at føle efter, hvordan dygtige unge spillere i mellemstore ligaer klarer sig, uden det nødvendigvis kaster et klubskifte af sig til sommer.
Ud over de to storklubber er en række andre prominente klubber fra blandt andet Tyskland, Italien og Holland på MCH Arena til aftenens topkamp, hvorfra en række spillere givetvis er at finde i udlandet om et år eller to.
I flokken af besøgende er der også klubber, der kunne være interesserede i mere etablerede spillere på de to hold, der ikke nødvendigvis har prisskilte oppe i retning af de 75-100 millioner kroner.
Læs også Tipsbladets analyser af økonomien og transferudsigterne i FC Midtjylland såvel som i Brøndby IF, og hvor det ikke er så mærkeligt eller forkert, hvis FCM igen til sommer bruger store millionbeløb på transfermarkedet.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’