HERNING (Tipsbladet): Det er nogle af Superligaens dygtigste og mest lovende spillere, der er i kamp i dag på MCH Arena.
Gæsterne har profilerede Yuito Suzuki og Nicolai Vallys i aktion på Brøndbys velsmurte kollektiv, mens det unge es Mathias Kvistgaarden stadig er skadet.
Hvis man som mange klubber ude i Europa helst vil købe de yngre spillere, byder FC Midtjylland på nogle af Superligaens mest lovende navne overhovedet i form af Darío Osorio, Franculino og Oliver Sørensen, mens også Mads Bech Sørensen og Cho Gue-sung vækker interesse efter gode præstationer i sæsonen.
Og det er nogle gode udenlandske klubber, der kigger forbi Herning i dag, for ikke at sige nogle af de bedste i verden overhovedet.
Således er Bayern München ifølge Tipsbladets oplysninger til stede på stadion i Herning, og det samme er Premier League-klubben Tottenham.
Det kan lyde helt skørt, at Champions League-semifinalisten Bayern München skulle have nogen som helst interesse i Superligaen, uanset talenternes størrelse.
Men Bayern har netop tabt mesterskabet til Bayer Leverkusen og er i gang med en opsigtsvækkende og kontroversiel kursændring, hvor tidligere Red Bull-profiler fra Leipzig og Salzburg indtager ledende positioner.

Selv om Ralf Rangnick, der på mange måder er hjernen bag Red Bulls fodboldprojekt, sagde nej til at tage trænerjobbet, ser FC Bayern ud til at trykke resetknappen helt i bund, ikke helt ulig Paris Saint-Germain for 12 måneder siden, hvor de såmænd også var forbi Superligaen for at se på Ernest Nuamah i forberedelsen på en voldsom foryngelseskur efter æraen med Lionel Messi og Neymar.
Tottenham var under Antonio Conte og José Mourinho absolut ikke kendt for at satse ungt, men gjorde nærmest det modsatte for at komme i Champions League, så også for Spurs' vedkommende giver det mening at føle efter, hvordan dygtige unge spillere i mellemstore ligaer klarer sig, uden det nødvendigvis kaster et klubskifte af sig til sommer.
Ud over de to storklubber er en række andre prominente klubber fra blandt andet Tyskland, Italien og Holland på MCH Arena til aftenens topkamp, hvorfra en række spillere givetvis er at finde i udlandet om et år eller to.
I flokken af besøgende er der også klubber, der kunne være interesserede i mere etablerede spillere på de to hold, der ikke nødvendigvis har prisskilte oppe i retning af de 75-100 millioner kroner.
Læs også Tipsbladets analyser af økonomien og transferudsigterne i FC Midtjylland såvel som i Brøndby IF, og hvor det ikke er så mærkeligt eller forkert, hvis FCM igen til sommer bruger store millionbeløb på transfermarkedet.
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Manchester United rasende
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER