SILKEBORG (Tipsbladet): En højre back, der efter et langt skadesfravær starter sin første ligakamp i sæsonen i en position som venstre wingback.
Et maskinrum på midtbanen, der bare ikke fungerer lige så godt som i efteråret, nu hvor Kristoffer Olsson desværre ikke kan spille fodbold og har andre, vigtigere spørgsmål i livet at kæmpe med.
Offensive spillere, der den ene uge ser ud til at være på vej i Champions League, for så slet ikke at kunne få tingene til at fungere.
Læg dertil, at flere spillere enten skal videre eller kan komme det, rør rundt i gryden med Silkeborg-kampen frisk på nethinden, og vi har forklaringen på, at FC Midtjylland ikke bare kan men skal tage endnu et dybt dyk på transferhavet til sommer.
Da jeg nævnte sommer-transfers for over 100 millioner kroner var det ikke grebet ud af den blå luft, og for en klub på FC Midtjyllands størrelse anno 2024 og det sted, den befinder sig, er det også mere en konstatering og den rationelle vej at gå.
Det der med kontinuitet og balance i regnskabet før transfers og at man bare skal holde sammen på holdet, så går alt med tiden, var måske rigtigt nok lige efter finanskrisen i 2008 og 2009, hvor Superliga-klubberne havde rigeligt i at betale regningen for benzin til holdbussen og kantinen i klubhuset.
I dag ville det være fuldstændig vanvittigt og hamrende uansvarligt bare at snakke kontinuitet, status quo og at give egne unge mere spilletid, når FC Midtjylland med Anders Holch Povlsen ombord som ejer kan og skal holde afstanden op til FC København rent finansielt, før man om et par år satser på for alvor at høste frugter af videreudviklingen af talentarbejdet i Mafra og hvad der ellers lurer af projekter.
Nej, FC Midtjylland skal købe succesen på transfermarkedet, og det mener jeg overhovedet ikke nedladende – det skal være sådan, så længe man ellers har troen på, at januars opbremsning på det internationale transfermarked kun var den perfekte vinterstorm i Premier League.
Og før nogen med klub-loyaliteter i FCK eller Brøndby begynder at kyle med sten, kan man også lige overveje, hvor stort et glashus, man selv bor i.
De fire største Superliga-klubber køber sig i den grad til deres førstehold i disse år. Se vores nye gennemgange af de fire klubber her.
Der kommer to nye backs til, når Paulinho og Henrik Dalsgaard efter alt at dømme begge stopper, og der kunne sagtens komme yderligere en spiller til midterforsvaret, hvis man fortsat vil kunne spille med tre derinde ved lejlighed (og den mulighed er fornuftig at have, uanset katastrofen i Silkeborg).
På midtbanen skal der en dirigent til med fysikken og forståelsen til også at være med i og styre presspillet, som Kristoffer Olsson kunne, Emiliano Martínez kunne sagtens blive solgt, hvis han kommer til Copa América med Uruguay, og erstattet af en lige så dyr sekser, og lur mig, om ikke også der kommer en central midtbanespiller til.
Det er allerede rigtig dyrt, det kunne sagtens blive en transferregning over 100 millioner kroner for midtbanespillere og folk til forsvaret.
Og så konstaterer jeg, at FC Midtjylland ikke er gået gennem en sæson de seneste fem år uden at købe mindst én offensiv profil til mellem 20 og 40 millioner kroner. Det skulle da være mærkeligt, hvis man stopper nu, hvor man har det klart største budget i klubbens levetid.
Lige nu er der større chance for, FC Midtjylland bliver firer og glipper Europa, end man vinder mesterskabet.
Men selv i tristessen over den elendige kamp mod Silkeborg og de store negative konsekvenser, den kamp kan ende med at have, kan midtjyderne glæde sig over, at de sportsligt er stærkere end for et år siden og kun tegner til at være stærkere i næste sæson, i en øvrigt god Superliga med FCK suppleret af Brøndby, FC Nordsjælland og AGF til at give mere modstand, end FCM fik i parløbet med FCK fra 2015 til 2020.
De kan og skal ikke slå op i banen, også selv om regningen igen kan blive tårnhøj til sommer.
Der kommer flere gode talenter fra ungdomsafdelingen, hvor Oliver Sørensen som sæsonens vel mest stabile førsteholdsspiller bliver fulgt af flere dygtige navne i de kommende år.
Men indtil da skal FC Midtjylland købe sig til det, også selv om det skulle blive til sølv eller guld om fire uger – det er kun sund fornuft.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
AVIS
Kan købes til spotpris
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Stor dansk Champions League-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE