Vi er inde i slutspurten i Superligaen, hvor der om fem ugers tid skal uddeles et DM-trofæ, guldmedaljer og fordeles topplaceringer til de øvrige håbefulde i toppen af rækken.
Vi taler meget om, hvor dyre Superliga-holdene er i dag – men hvad vil det helt præcist sige?
Tipsbladet har været gennem førsteholdstrupperne i FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland, de fire klubber, der bejler til topplaceringerne.
Og det er ikke bare mavefornemmelser og meninger – Superligaen har aldrig været et dyrere sted, især ikke for klubberne i toppen af rækken.
Læs vores analyse af FC Nordsjælland her
Her ser vi på et FCK-hold, der simpelthen er det dyreste i transfers og da især lønninger i dansk fodbolds historie.

Analyse
FC København har et voldsomt dyrt førstehold.
Ja ikke alene det: ‘PC’ og kollegerne har samlet det dyreste hold nogensinde i Superligaen.
Vi kan se det på transferbetalingerne for spillerne: Mindst 10 spillere har kostet 10 millioner kroner, og selv om FC Midtjylland er på omgangshøjde, har FCK stadig de dyreste spillere i Superligaen anført af rekordkøbet Andreas Cornelius, og mange af dem.
Læs også vores analyse af Brøndby IF her
FC København har de seneste 3 1/2 år efter fyringen af Ståle Solbakken strategisk solgt sig selv som et hold med stjerner og med langt billigere, egenudviklede spillere.
Man kan kalde det Peter Christiansens udgave af Florentino Pérez’ berømte Zidanes y Pavones.
Men som med Real Madrid er det de dyre folk, der springer i øjnene i forhold til strategien, i hvert fald når man nærlæser regnskabet, for det er saftsusemig dyrt, selv om det sagtens kan og bør blive endnu dyrere de næste år.
For lønudgifterne er helt oppe under loftet efter dansk standard. I transfer-betalinger er der forbavsende lille forskel til Brøndby og især FC Midtjylland, men på lønninger slår FCK voldsomt ud.
Man får simpelthen kassen som etableret spiller i FCK, og her taler vi fem til ti millioner kroner, og kun enkelte spillere i FCM og Brøndby som Ingason, Cho Gue-sung og Daniel Wass er tilnærmelsesvis på samme niveau.
Med den kaliber spillere, FCK henter, er agentbetalinger og signon-fees også i top, og det bliver sandsynligvis kunne dyrere fra nu af.
Udsigter til sommer
Tre forudsigelser
* FCK køber flere dyre profiler – men køber de nok?
* FCK kommer tæt på de 45 millioner kroner, Andreas Cornelius kostede – hvis ikke over
* Flere udenlandske klubber kommer til at spørge på Jacob Neestrup eller Peter Christiansen
FCK’s mesterskabsjagt og kvalifikation til Champions League vil har indflydelse på, hvor offensiv man er på markedet.
Nogle afgange dikterer helt naturligt, at der skal nye folk til.
Men er det, nu hvor det meste af FC Københavns hold har spillet sammen siden 2021 og 2022, eller længere tid, ikke fristende at skifte grundigt ud og komme med friskt blod i alle tre kæder?
Det må i den grad være tillokkende for FCK’s sportslige sektor, der helt tydeligt er klar til at træde på speederen.
Vi er lidt klogere, når der har været generalforsamling i Parken Sport&Entertainment 23. april, og jeg tør godt love, der kommer markante og dyre spillere til i sommer.
Men om man matcher FC Midtjyllands og sådan set også Brøndbys store udlæg på transfers i 2023, det er ikke godt at vide, selv om FCK nok burde ville have godt af forstærkninger på adskillige pladser.
Der venter igen-igen en vigtig sommer på transfermarkedet, og at man har klaret sig godt i 2022 og 2023 og været i to Champions League-gruppespil i træk garanterer ikke, at man også sidder stensikkert på Superligaen og har Europa-succes efter sommerferien.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Av, FCK! Her er de værst af alle
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Alexander Lind blæst bagover
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED