Vi er inde i slutspurten i Superligaen, hvor der om fem ugers tid skal uddeles et DM-trofæ, guldmedaljer og fordeles topplaceringer til de øvrige håbefulde i toppen af rækken.
Vi taler meget om, hvor dyre Superliga-holdene er i dag – men hvad vil det helt præcist sige?
Tipsbladet har været gennem førsteholdstrupperne i FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC Nordsjælland, de fire klubber, der bejler til topplaceringerne.
Og det er ikke bare mavefornemmelser og meninger – Superligaen har aldrig været et dyrere sted, især ikke for klubberne i toppen af rækken.
I denne artikel er FC Nordsjælland i centrum efter et år, hvor vi for alvor har fået de nye ejere Mansour Groups økonomiske muskler at se på transfermarkedet.
ANALYSE
FC Nordsjælland er, når vi lige sammenligner hurtigt med de tre største klubber på transfers i Superligaen, noget nær miniputter.
De har Marcus Ingvartsen, Andreas Hansen, Zidan Sertdemir og Kian Hansen, der har kostet lidt (rigtig meget for Ingvartsens vedkommende), ellers er det ikke vildere, end hvad vi finder i nærmest alle andre Superliga-klubber.
Men – Men – Men – skindet bedrager.
Ingvartsen-handlen viste, at når FC Nordsjælland og deres ejere vil, kan de købe om kap med FCM (der også ville have Ingvartsen), Brøndby og sikkert også FC København, hvis de bestemmer sig for det.
Det kan de, fordi deres ejere er voldsomt velhavende og kun matches i Superligaen af FC Midtjyllands ejer Heartland aka Anders Holch Povlsen og familie, og fordi FCN og Right To Dream med de ejere uden videre kan trykke på knappen og bruge penge, da især når man sælger spillere så dyrt og så har et kommende MLS-hold i San Diego i baghånden som samarbejdspartner.

Til nytår rejser Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov til San Diego, hvilket lader til at have været del af deres skifte til FCN i sommeren 2023, og det vil være en stor overraskelse, hvis ikke FC Nordsjælland får fuldgode erstatning ind og mere til. Om det så koster fem millioner kroner eller 60 millioner kroner i transfers er sandsynligvis mindre vigtigt.
Den kobling til San Diego er virkelig værd at lægge mærke til, når vi vurderer FC Nordsjælland.
Det samme er Right To Dreams projekter i Ghana, Egypten og USA.
Det er ikke bare et fodboldakademi men et af fodboldbranchens mest omtalte talentkoncepter, man udvider samtidig i to lande med forrygende, ikke-udnyttet potentiale.
Det kommer til at tage år, men de ekstra akademier skal efter planen give FCN endnu flere topspillere som Kudus, Sulemana og Nuamah.
Læg dertil, at FC Nordsjælland har åbnet for at sælge spillere direkte til Europas rigeste klubber og lige nu smadrer transferrekorder og de andre Superliga-konkurrenter på det punkt, inklusiv hovedstadsnaboerne FC København og Brøndby IF.
Det giver, hvis FCN vælger det, muligheden for at træde hårdt på speederen på transfermarkedet, hvis klubben og dens ejere bestemmer sig for det.
Udsigter til sommer
Tre forudsigelser
* FCN siger farvel til Schjelderup og måske Christian Rasmussen og henter to-tee offensive profiler med det forestående Ingvartsen-exit
* Der bliver også fundet afløsere for Nagalo og Tverskov
* Der kommer udveksling af trænere mellem klubberne i Right To Dream-samarbejdet
FC Nordsjælland har konsekvent givet egne talenter en masse plads på førsteholdet, og det holder man naturligvis ikke op med.
Men afgangene, der kommer, og kursen de seneste to år med flere spillere hentet udefra, betyder også køb af forstærkninger i sommerens vindue.
Man vil spille Europa igen og har udsigt til, at Osman, Frese, Tverskov, Schjelderup og Ingvartsen, måske også Nagalo, vil være til sommer eller i slutningen af året.
Det er en heftig åreladning, selv for FCN, og de spillere kommer man i høj grad til at erstatte.
Det bliver ikke nødvendigvis navne, man kender, og det skal blive spændende at se, hvad der sker uden Jan Laursen, der stopper som sportsdirektør efter mere end 25 år i klubben.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER