Trods Wind-scoring: Thorup med nyt stærkt comeback

Manuel Neuer var efter tre minutter impliceret i rødt kort til Joshua Kimmich, da Bayern slog Darmstadt 8-0.



Bayern München overvandt en skrækkelig start i lørdagens 8-0-sejr over Darmstadt i Bundesligaen.

Alles øjne var fra start rettet mod Bayern-målmand Manuel Neuer, der gjorde comeback efter ti måneders skadespause, og den rutinerede keeper bragte sig hurtigt i fokus.

Efter tre minutter sendte Neuer bolden op gennem midten af banen til holdkammeraten Joshua Kimmich, der blev presset hårdt bagfra af Darmstadts Marvin Mehlem.

Kimmich mistede bolden, og Mehlem styrede mod mål, men blev revet i trøjen, inden Darmstadt-spilleren til sidst røg i græsset.

Joshua Kimmich blev udvist for forseelsen, mens en flov Manuel Neuer stod med et undskyldende ansigtsudtryk.

Darmstadt dominerede herefter det meste af første halvleg mod et rådvildt hjemmehold, hvilket var lidt overraskende, da gæsterne før pausen blev ramt af to udvisninger.

Efter 20 minutter blev Klaus Gjasula udvist for en nødbremse på kanten af eget straffesparksfelt, og fem minutter før pausen var det Matej Maglicas tur til at blive sendt tidligt i bad.

Manuel Neuer fik før pausen vist sine kvaliteter med et par gode redninger, hvor Darmstadt kunne have taget føringen.

Efter en pausesnak satte Bayern sig totalt på kampen i anden halvleg, hvor Harry Kane efter fem minutter sled sig fri og med panden gjorde det til 1-0 for hjemmeholdet.

Leroy Sane øgede kort efter til 2-0, og så var spændingen stort set forduftet.

Scoringerne til 3-0, 4-0, 5-0, 6-0, 7-0 og 8-0 væltede nu ind med korte mellemrum.

Kane stod for 5-0-målet med et langskud fra egen banehalvdel. Englænderen havde luret at Darmstadts keeper var kommet langt ud af sit mål.

Kane lukkede også målfesten for de regerende tyske mestre, der er ubesejret efter ni spillerunder. Det er blevet til syv sejre og to uafgjorte.

Sejren over Darmstadt bringer Bayern München op på førstepladsen, inden Bayer Leverkusen søndag er i aktion mod Freiburg.

I Augsburg fortsatte opturen for cheftræner Jess Thorup mod Wolfsburg ovenpå sidste uges debutsejr. Thorups Augsburg-hold vandt 3-2 efter et sent comeback. Jonas Wind scorede til 1-1 for Wolfsburg, og danskeren er nu oppe på otte sæsonmål i Bundesligaen.

Robert Skov nettede for Hoffenheim, der på udebane slog Stuttgart med 3-2. Den danske kantspiller gjorde det midtvejs i anden halvleg til 3-1 for gæsterne, der nærmer sig toppen.

Werder Bremen med Jens Stage på midtbanen slog på eget græs Union Berlin med 2-0. Frederik Rønnow passede målet for gæsterne, hvor Mikkel Kaufmann fik det sidste kvarter.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sådan har du aldrig set dem før



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kevin Diks skriver historie

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Manchester City – Real Madrid

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse