Trods Wind-scoring: Thorup med nyt stærkt comeback

Manuel Neuer var efter tre minutter impliceret i rødt kort til Joshua Kimmich, da Bayern slog Darmstadt 8-0.



Bayern München overvandt en skrækkelig start i lørdagens 8-0-sejr over Darmstadt i Bundesligaen.

Alles øjne var fra start rettet mod Bayern-målmand Manuel Neuer, der gjorde comeback efter ti måneders skadespause, og den rutinerede keeper bragte sig hurtigt i fokus.

Efter tre minutter sendte Neuer bolden op gennem midten af banen til holdkammeraten Joshua Kimmich, der blev presset hårdt bagfra af Darmstadts Marvin Mehlem.

Kimmich mistede bolden, og Mehlem styrede mod mål, men blev revet i trøjen, inden Darmstadt-spilleren til sidst røg i græsset.

Joshua Kimmich blev udvist for forseelsen, mens en flov Manuel Neuer stod med et undskyldende ansigtsudtryk.

Darmstadt dominerede herefter det meste af første halvleg mod et rådvildt hjemmehold, hvilket var lidt overraskende, da gæsterne før pausen blev ramt af to udvisninger.

Efter 20 minutter blev Klaus Gjasula udvist for en nødbremse på kanten af eget straffesparksfelt, og fem minutter før pausen var det Matej Maglicas tur til at blive sendt tidligt i bad.

Manuel Neuer fik før pausen vist sine kvaliteter med et par gode redninger, hvor Darmstadt kunne have taget føringen.

Efter en pausesnak satte Bayern sig totalt på kampen i anden halvleg, hvor Harry Kane efter fem minutter sled sig fri og med panden gjorde det til 1-0 for hjemmeholdet.

Leroy Sane øgede kort efter til 2-0, og så var spændingen stort set forduftet.

Scoringerne til 3-0, 4-0, 5-0, 6-0, 7-0 og 8-0 væltede nu ind med korte mellemrum.

Kane stod for 5-0-målet med et langskud fra egen banehalvdel. Englænderen havde luret at Darmstadts keeper var kommet langt ud af sit mål.

Kane lukkede også målfesten for de regerende tyske mestre, der er ubesejret efter ni spillerunder. Det er blevet til syv sejre og to uafgjorte.

Sejren over Darmstadt bringer Bayern München op på førstepladsen, inden Bayer Leverkusen søndag er i aktion mod Freiburg.

I Augsburg fortsatte opturen for cheftræner Jess Thorup mod Wolfsburg ovenpå sidste uges debutsejr. Thorups Augsburg-hold vandt 3-2 efter et sent comeback. Jonas Wind scorede til 1-1 for Wolfsburg, og danskeren er nu oppe på otte sæsonmål i Bundesligaen.

Robert Skov nettede for Hoffenheim, der på udebane slog Stuttgart med 3-2. Den danske kantspiller gjorde det midtvejs i anden halvleg til 3-1 for gæsterne, der nærmer sig toppen.

Werder Bremen med Jens Stage på midtbanen slog på eget græs Union Berlin med 2-0. Frederik Rønnow passede målet for gæsterne, hvor Mikkel Kaufmann fik det sidste kvarter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby får stor bøde

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Vild kamp: Her er Danmarks modstander



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Ny VM-melding fra Iran

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde