Trods Wind-scoring: Thorup med nyt stærkt comeback

Manuel Neuer var efter tre minutter impliceret i rødt kort til Joshua Kimmich, da Bayern slog Darmstadt 8-0.



Bayern München overvandt en skrækkelig start i lørdagens 8-0-sejr over Darmstadt i Bundesligaen.

Alles øjne var fra start rettet mod Bayern-målmand Manuel Neuer, der gjorde comeback efter ti måneders skadespause, og den rutinerede keeper bragte sig hurtigt i fokus.

Efter tre minutter sendte Neuer bolden op gennem midten af banen til holdkammeraten Joshua Kimmich, der blev presset hårdt bagfra af Darmstadts Marvin Mehlem.

Kimmich mistede bolden, og Mehlem styrede mod mål, men blev revet i trøjen, inden Darmstadt-spilleren til sidst røg i græsset.

Joshua Kimmich blev udvist for forseelsen, mens en flov Manuel Neuer stod med et undskyldende ansigtsudtryk.

Darmstadt dominerede herefter det meste af første halvleg mod et rådvildt hjemmehold, hvilket var lidt overraskende, da gæsterne før pausen blev ramt af to udvisninger.

Efter 20 minutter blev Klaus Gjasula udvist for en nødbremse på kanten af eget straffesparksfelt, og fem minutter før pausen var det Matej Maglicas tur til at blive sendt tidligt i bad.

Manuel Neuer fik før pausen vist sine kvaliteter med et par gode redninger, hvor Darmstadt kunne have taget føringen.

Efter en pausesnak satte Bayern sig totalt på kampen i anden halvleg, hvor Harry Kane efter fem minutter sled sig fri og med panden gjorde det til 1-0 for hjemmeholdet.

Leroy Sane øgede kort efter til 2-0, og så var spændingen stort set forduftet.

Scoringerne til 3-0, 4-0, 5-0, 6-0, 7-0 og 8-0 væltede nu ind med korte mellemrum.

Kane stod for 5-0-målet med et langskud fra egen banehalvdel. Englænderen havde luret at Darmstadts keeper var kommet langt ud af sit mål.

Kane lukkede også målfesten for de regerende tyske mestre, der er ubesejret efter ni spillerunder. Det er blevet til syv sejre og to uafgjorte.

Sejren over Darmstadt bringer Bayern München op på førstepladsen, inden Bayer Leverkusen søndag er i aktion mod Freiburg.

I Augsburg fortsatte opturen for cheftræner Jess Thorup mod Wolfsburg ovenpå sidste uges debutsejr. Thorups Augsburg-hold vandt 3-2 efter et sent comeback. Jonas Wind scorede til 1-1 for Wolfsburg, og danskeren er nu oppe på otte sæsonmål i Bundesligaen.

Robert Skov nettede for Hoffenheim, der på udebane slog Stuttgart med 3-2. Den danske kantspiller gjorde det midtvejs i anden halvleg til 3-1 for gæsterne, der nærmer sig toppen.

Werder Bremen med Jens Stage på midtbanen slog på eget græs Union Berlin med 2-0. Frederik Rønnow passede målet for gæsterne, hvor Mikkel Kaufmann fik det sidste kvarter.

/ritzau/





Presset Cooper tager drastiske metoder i brug




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Øjner europæisk trofæ

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby er de dårligste i Europa

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Heldige danske damer slår Sverige

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

22 millioner kroner!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I transfermøde med Superliga-klub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Voldsom straf til Clement Bischoff

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’