Trods Wind-scoring: Thorup med nyt stærkt comeback

Manuel Neuer var efter tre minutter impliceret i rødt kort til Joshua Kimmich, da Bayern slog Darmstadt 8-0.



Bayern München overvandt en skrækkelig start i lørdagens 8-0-sejr over Darmstadt i Bundesligaen.

Alles øjne var fra start rettet mod Bayern-målmand Manuel Neuer, der gjorde comeback efter ti måneders skadespause, og den rutinerede keeper bragte sig hurtigt i fokus.

Efter tre minutter sendte Neuer bolden op gennem midten af banen til holdkammeraten Joshua Kimmich, der blev presset hårdt bagfra af Darmstadts Marvin Mehlem.

Kimmich mistede bolden, og Mehlem styrede mod mål, men blev revet i trøjen, inden Darmstadt-spilleren til sidst røg i græsset.

Joshua Kimmich blev udvist for forseelsen, mens en flov Manuel Neuer stod med et undskyldende ansigtsudtryk.

Darmstadt dominerede herefter det meste af første halvleg mod et rådvildt hjemmehold, hvilket var lidt overraskende, da gæsterne før pausen blev ramt af to udvisninger.

Efter 20 minutter blev Klaus Gjasula udvist for en nødbremse på kanten af eget straffesparksfelt, og fem minutter før pausen var det Matej Maglicas tur til at blive sendt tidligt i bad.

Manuel Neuer fik før pausen vist sine kvaliteter med et par gode redninger, hvor Darmstadt kunne have taget føringen.

Efter en pausesnak satte Bayern sig totalt på kampen i anden halvleg, hvor Harry Kane efter fem minutter sled sig fri og med panden gjorde det til 1-0 for hjemmeholdet.

Leroy Sane øgede kort efter til 2-0, og så var spændingen stort set forduftet.

Scoringerne til 3-0, 4-0, 5-0, 6-0, 7-0 og 8-0 væltede nu ind med korte mellemrum.

Kane stod for 5-0-målet med et langskud fra egen banehalvdel. Englænderen havde luret at Darmstadts keeper var kommet langt ud af sit mål.

Kane lukkede også målfesten for de regerende tyske mestre, der er ubesejret efter ni spillerunder. Det er blevet til syv sejre og to uafgjorte.

Sejren over Darmstadt bringer Bayern München op på førstepladsen, inden Bayer Leverkusen søndag er i aktion mod Freiburg.

I Augsburg fortsatte opturen for cheftræner Jess Thorup mod Wolfsburg ovenpå sidste uges debutsejr. Thorups Augsburg-hold vandt 3-2 efter et sent comeback. Jonas Wind scorede til 1-1 for Wolfsburg, og danskeren er nu oppe på otte sæsonmål i Bundesligaen.

Robert Skov nettede for Hoffenheim, der på udebane slog Stuttgart med 3-2. Den danske kantspiller gjorde det midtvejs i anden halvleg til 3-1 for gæsterne, der nærmer sig toppen.

Werder Bremen med Jens Stage på midtbanen slog på eget græs Union Berlin med 2-0. Frederik Rønnow passede målet for gæsterne, hvor Mikkel Kaufmann fik det sidste kvarter.

/ritzau/





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Sendt hjem fra FC København-træning

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Vild stime før Danmark-brag

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Ser I med, Brøndby?

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Stor profil glad for Brøndby

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Det skal blive bedre, Isaksen!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Ny VM-melding fra Iran

– Hele holdet er trygge ved ham

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Derfra moser vi dem’

‘Vil du være multimillionær?’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Randers var tæt på – nu er han et monster

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk