Bedst og værst: Det var som at se Bergkamp

Tipsbladet.dk zoomer ind på derbykampen mellem Brøndby IF og FC København.



Brøndby IF – FC København
1-0 Morten Frendrup (23.)
2-0 Andreas Maxsø (57.)
2-1 Jonas Wind (64.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Anis Ben Slimane spillede en fremragende kamp på Brøndby-midtbanen, som fremstod langt mere overlegen end FCK’s. Det gjorde den ikke mindst takket være den tunesiske landsholdsspiller, som leverede på et højt niveau med og uden bold. Særligt Slimanes spil med bolden kunne FCK slet ikke håndtere, og Slimane viste sig også frem fra sin bedste side i to situationer i første halvleg. Først driblede han forbi Victor Kristiansen, inden han lavede en tunnel på Lukas Lerager, der endte med at flæske Slimane og få en advarsel. Få minutter senere lobbede han også bolden smart over David Khocholava, inden han fik sig et frispark. Flot kamp af Slimane, der har fået sit store gennembrud i denne sæson.

FC København
Det er svært at pege på gode FCK-spillere i denne kamp, for i langt størstedelen præsterede Jess Thorups mandskab på et alt for lavt niveau. Jonas Winds reducering tæller dog så meget op, at det er vanskeligt at komme uden om ham. Han lå ofte alene med Brøndbys forsvarsspillere, og ofte søgte han ned i banen og tilbød sig i spillet uden at få bolden. En vanskelig kamp af Wind, som dog scorede en kandidat til årets mål i Superligaen. 

Kampens værste
Flere FCK-spillere kæmper om denne titel, men feltet snævres ned til to. Kevin Diks har været helt igennem fremragende i FCK-trøjen siden skiftet i sommer, men mod Brøndby leverede han nok sin dårligste indsats i FCK-trøjen. Han fik slet ikke sat sit præg på kampen rent offensivt, og så havde han sine problemer i defensiven. Krydrede en svag indsats ved næsten af score selvmål i anden halvleg, men heldigvis for ham susede bolden over mål. 

Kamil Grabara har også været en dyr fornøjelse i denne uge. Mod PAOK fik han et tidligt rødt kort, da han tog med hænder uden for feltet, og mod Brøndby kom han også på glatis, da han flæskede Mikael Uhre i feltet. Det kostede et straffespark og et indkasseret mål. Spillet med fødderne var heller ikke prangende, og han var tæt på at koste et mål i starten af kampen efter en skidt aflevering, der siden blev opsnappet.

Kampens detalje
Det kan ikke være andet end Jonas Winds sublime 2-1-scoring. Et studie i fodboldteknik af den danske landsholdsspiller, da han flot pillede Pep Biels høje aflevering ned foran snotten på Sigurd Rosted. I bevægelsen efter sendte han også Andreas Maxsø i jorden via en fiks skudfinte, og så sluttede han af med at udplacere målmand Thomas Mikkelsen uden problemer. Et mål der sender tankerne tilbage mod hollandske Dennis Bergkamp, der var kendt for sådan nogle sublime tekniske scoringer.





Tottenham-stjerne truet med pistol


Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Højbjerg med kæmpe ros

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Benhård kritik af FC København

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

I kæmpe forsvar af Amorim

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Liverpool satte Real Madrid på plads

Megastjerne så intet fra FC København

Prøver at lokke FC København-stjerne

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Thomas Frank har fået en undskyldning

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

FCM jagter Franculino-erstatning

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Her kan du se Tottenham mod FC København