Bedst og værst: Enhver indskiftet angribers drøm

Tipsbladet.dk zoomer ind på Superliga-kampen mellem Vejle Boldklub og FC Midtjylland.



Vejle Boldklub – FC Midtjylland 1-1
Erik Sviatchenko, 0-1 (57′)
Luka Djordjevic, 1-1 (90+4)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub
Hjemmeholdets keeper, Sten Grytebust, stod en virkelig god kamp, og så længe ud til at løbe med titlen som Vejles bedste i kampen. Der kan dog ikke være nogen tvivl om, at angriberen Luka Djordjevic snupper titlen for næsen af ham med sin udligning dybt inde i overtiden. Her gjorde han alt det, en cheftræner håber at se fra en angriber, som bliver skiftet ind, når man er bagud. Klasse af Djordjevic, som sikrede ét point til Vejle Boldklub mod topholdet FC Midtjylland, der efterhånden er inde i en mindre krise i Superligaen.

FC Midtjylland
Det er nærmest blevet en selvfølgelighed, at Erik Sviatchenko bidrager med en hovedsstødsscoring, når FC Midtjylland har allermest brug for det. Sådan var det igen mandag aften på Vejle Stadion. Midtjyderne så længe ud til at have problemer med at få bolden i kassen, men bedst som kampen nærmede sig sin sidste tredjedel, kom FCM-anføreren sit hold til undsætning og scorede det vigtige 0-1-mål. Det var hans fjerde Superliga-mål i sæsonen, og det kom naturligvis i stand med et hovedstød efter et hjørnespark. Vejle-mandskabets opdækning ved det målgivende hjørnespark bør med rette kritiseres, men det skal ikke tage noget fra luftkongen, Sviatchenko, som uden tvivl er Superligaens bedste, når det kommer til luftspillet. 

Kampens værste:
Vejles forsvarsspiller Manjrekar James var tilbage i startopstillingen, efter han i sidste runde afsonede karantæne. Det lignede dog, at han havde været væk fra grønsværen i mere end én kamp, fordi han så en smule rusten ud i flere situationer. Værst så det ud ved FC Midtjyllands 0-1-scoring, hvor han fuldkommen blev sat af Erik Sviatchenko ved bagerste stolpe. James blev ganske enkelt viftet væk af Sviatchenko, der efterfølgende kunne heade gæsterne foran fuldkommen uprovokeret. Det må simpelthen ikke ske for en forsvarsspiller som Manjrekar James.

Kampens detalje:
Kampens dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen skal sammen med sit VAR-team have ros for håndteringen af de hands-situation, der fandt sted i anden halvleg, hvor Paulinho tydeligvis havde hånd på bolden i eget felt. Situationen blev dog ikke kigget igennem af VAR eller af Mads-Kristoffer Kristoffersen, fordi bolden ramte en Vejle-spiller, inden den ramte Paulinho. Og derfor var der altså ikke straffespark. Der har dog været flere forvirrende kendelser omkring situationer med hånd på bolden på det seneste, og derfor var det rart at se en klar linje fra mandagens dommerteam.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Det kan ende helt galt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vil af med Sory Kaba

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Giver grønt lys til stor transfer

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’



Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FCK-retur droppet

Henter Emil Riis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Nu kan de hentes gratis

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!



Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’