FC Midtjylland – Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gustav Isaksen (65.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det krævede ikke mere end ét minut og 40 sekunder på banen for Gustav Isaksen om at sende et klart signal om, at han er til at regne med for FCM-staben. I kampen før var han ikke med i truppen, men denne gang var han tilbage, og det kunne mærkes hurtigt. Han var hurtigt over returen fra Schwäbe efter et Evander-langskud, og så stod der 1-0.
Samtidig sørger han for at være klar på forskellige løb for medspillerne, ligesom han hurtigt gjorde sig bemærket med erobringer efter godt presspil. Den blonde gut fra Hjerk er godt i gang med sit gennembrud i klubben.
Brøndby IF:
Det var særligt i første halvleg, at gæsterne fra Brøndby havde deres muligheder for at få scoret, og det var tydeligt, at hvis Jesper Lindstrøm fik tid og plads, så ville det meget hurtigt blive farligt. Særligt ved en chance til Uhre, som kom efter en assist fra førnævnte spiller fra højresiden.
Det var en trussel, som blev lukket lidt mere ned efter pausen, hvor en spiller som Andreas Maxsø viste sin sikre stil frem i defensiven, ligesom Peter Bjur også gjorde meget ud af at tage ansvar. Det blev dog ikke til scoringer.
Kampens værste:
Det var ikke verdens bedste indgreb af Marvin Schwäbe, som igen kan se tilbage på en FCM-kamp, hvor han var stærkt medvirkende til, at det blev et nederlag. I den anden ende af banen skal Jesper Hansen være glad for, at han var hurtigt tilbage i nogle situationer, hvor han var lige ved at blive meget dyr.
Kampens detalje:
Der er bare noget særligt ved, at en indskifter kommer på scoringstavlen på en af sine første berøringer i hele kampen. Sådan var det for Isaksen, som nu har fået scoret sit første Superliga-mål efter blandt andet også at have scoret mod Manchester United i Youth League.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
